به روز شده: 10 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 65618
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 09:05:23

اعتراض گسترده اسپانیایی ها به رای دادگاه پنج متجاوز به عنف

حقوق بشر  > جهان  - هزاران تن از مردم اسپانیا به رای دادگاه پنج متجاوز به عنف تظاهرات کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار، به دنبال تظاهرات اعتراضی روز گذشته مردم اسپانیا، امروز نیز هزاران تن به خیابان ها آمدند.

به دنبال تبرئه پنج مرد از اتهام تجاوز گروهی به یک زن هجده ساله اسپانیایی، هزاران تن از شهروندان اسپانیایی دست به تظاهرات اعتراضی زدند و با سر دادن شعار«این یک تجاوز است و خشونت نیست» خشم خود را بیان کردند. تظاهرات اعتراضی به رای دادگاه مبنی بر آزادی مشروط تحت کنترل و نظارت افراد متهم، برای سومین روز پیاپی نیز در بارسلون و دیگر شهرهای اسپانیا ادامه داشت. بنا بر اظهارات مقامات پلیس، تنها در شهر پامپلونا مرکز منطقۀ خودمختار نابارا که محل وقوع این جرم بوده است، حدود سی و پنج هزار نفر در این راهپیمایی اعتراضی شرکت کردند.

دادگاهی در اسپانیا 26 آوریل گذشته، پنج مرد را از اتهام تجاوز به این زن تبرئه کرد، اما به دلیل آزار جنسی آنها را گناهکار اعلام کرد و علاوه بر نه سال مجازات زندان، هر کدام از مجرمان را به پرداخت ده‌هزار یورو ضرر و زیان در حق قربانی محکوم کرد. در اعتراض به حکم صادره از سوی این دادگاه، مردم اسپانیا با برپایی تجمع، خشم خود را از تبرئه این پنج متهم ابراز کردند.

این پنج فرد متهم بودند در سال دو هزار و شانزده میلادی در جشنواره سالانه گاوبازی در اسپانیا موسوم به جشنواره «سن فرمین» به یک زن هیجده ساله‌ تجاوز گروهی کردند، ولی به علت نبود مدارک و مستندات کافی مبنی بر اعمال خشونت یا عدم ایجاد وحشت در زن قربانی، از اتهام تجاوز و خشونت تبرئه شدند. بر اساس حکم دادگاه هر کدام از این پنج نفر به اتهام آزار جنسی به نه سال حبس محکوم شدند.

طرفداران حقوق زنان نیز در سال‌های گذشته بارها از روند رسیدگی قضایی به این پرونده به شدت انتقاد کرده بودند. دادگاه در زمان صدور حکم نهایی، مجازات کمتری را برای متهمان در نظر گرفت و آنها را تنها در قبال اتهام سوء استفاده جنسی گناهکار شناخت. از نظر بسیاری از مردم اسپانیا این حکم ناعادلانه محسوب می‌شود. شهردار پامپلونا نیز با ابراز نارضایتی از صدور چنین حکمی برای متهمان تصریح کرد که وکلای ما به طور جدی خشونت بار بودن این تجاوز را اثبات کرده اند و ما چاره ای به جز نپذیرفتن رای صادره توسط دادگاه را نداریم. 

شهروند معترضی می‌گوید: « شاید از نظر بسیاری این یک موضوعِ عادی محسوب شود اما از نظر ما طبیعی نیست که نیمی از جمعیت احساس ترس می‌کنند و نمی‌توانند شب‌ها به تنهایی در خیابان‌ها راه بروند. این طبیعی نیست که همیشه برای بازگشت به خانه مجبور شویم همراه داشته باشیم.»

فیلم آزار و اذیت جنسی این زن جوان، از طریق پیام‌رسان واتس‌آپ و از سوی متهمان، به اشتراک گذاشته شده بود. بر اساس قانون اسپانیا اتهام سوء استفادۀ جنسی با تجاوز جنسی متفاوت است و از نظر دادگاه در سوء استفاده جنسی خشونت و ارعابی وجود ندارد.

منبع: صدا وسیما

کد مطلب: 65618
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 09:05:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد