به روز شده: 9 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 65642
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 13:22:44

نشست مشترک اعضای کمیسیون قضایی مجلس و مسئولان سازمان تعزیرات

نشست مشترک اعضای کمیسیون قضایی مجلس و مسئولان سازمان تعزیرات
حقوق شهروندی  - در نشست مشترک اعضای کمیسیون قضایی مجلس و مسئولان سازمان تعزیرات، رئیس این کمیسیون با درخواست انصاری در مورد افزایش اختیارات این سازمان برای اثرگذاری بیشتر موافقت و اعلام آمادگی کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل روابط  عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، در نشست مشترک اعضای کمیسیون قضایی مجلس و مسئولان سازمان تعزیرات، رئیس این کمیسیون با درخواست انصاری در مورد افزایش اختیارات این سازمان برای اثرگذاری بیشتر موافقت و اعلام آمادگی کرد.

بر اساس این گزارش نشست مشترک اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شواری اسلامی و مسئولان سازمان تعزیرات حکومتی با حضور وزیر دادگستری به منظور بررسی اقدامات سازمان تعزیرات در بحث مقابله با گرانفروشی تشریح و افزایش اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی در برخورد با تخلفات برگزار شد.

جمال انصاری در این نشست مشترک با بیان این مطلب که در شرایط کنونی در اوج مطالبه گری عمومی قرار گرفته ایم، اما ماموریت‌ها و اختیارات سازمانی ما پاسخگوی این مطالبات نیست، تصریح کرد: اکنون سازمان تعزیرات در ۴۸۰ شهرستان از مجموع ۸۰۰ شهرستان کشور مستقر شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات مسئول کنترل، نظارت، مراقبت و برخورد در حوزه تخلفات اقتصادی در بازار و خدمات است، گفت: سال گذشته ۶۰۰ هزار پرونده در حوزه تخلفات صنفی، بهداشتی، اقتصادی و قاچاق داشتیم و بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال جرایم حاصله از احکام شعب تعزیرات بود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در مورد عملکرد این سازمان در حوزه قاچاق گفت: فقط عدد وصولی ما در بخش قاچاق کالا و ارز ۴۰۰ میلیارد تومان است و پرونده‌های وارده در این حوزه ۲۶ درصد افزایش داشته است.

انصاری افزود: تلاش کرده ایم با افزایش تعداد کارکنان به لحاظ کمی و کیفی در استان‌های مرزی تلاش بیشتری در برخورد با قاچاق کالا و ارز داشته باشیم.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی به برخی شرایط بی ثبات اقتصادی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: برای آرامش وضع موجود در بازار، تصمیماتی در سطح کلان گرفته شده است که می‌تواند دغدغه‌های سازمان تعزیرات را هم می‌تواند برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه محور اصلی فعالیت در این سازمان کنترل و پیشگیری از تخلفات است، از تشکیل معاونتی با همین هدف در سازمان خبر داد و گفت: سال گذشته نزدیک دو میلیون مورد نظارت میدانی در قالب گشت‌های مشترک تعزیرات برگزار شد.

انصاری پرهیز از برخورد با مراکز صنفی کوچک و پرداختن به منشاء تخلفات را از راهبرد‌های سازمان تعزیرات برشمرد و افزود: در سیاست‌های جدید با افراد خرده پا برخورد‌ها کاهش و با دانه درشت‌ها افزایش می‌یابد و نگاه رئیس جمهور محترم این است که با تخلفات برخورد جدی شود.

رئیس سازمان تعزیرات با بیان این مطلب که بسیاری از ماموریت‌های ما با برخی مراجع دولتی تداخل پیدا می‌کند، گفت: تلاش ما این است که در شرایط فعلی که سازمان به بازبینی وظایف خود نیاز دارد، نوعی دگرگونی در ماموریت‌ها ایجاد شود و پیشنهاد‌هایی به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس داریم که به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم شده است و انتظار کمک هر چه بیشتر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس را داریم.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: باید سازمان‌ها و اصناف هم با تعزیرات هماهنگ باشد

اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ادامه این نشست گفت: تعزیرات حکومتی در وضع فعلی کشور بسیار مورد توجه است و همه انتظار دارند که این سازمان در بحث تخلفات بازار ارز، سکه، خودرو و ارزاق عمومی ورود کند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته که تعزیرات اختیارات بیشتری داشت اثرگذارتر بود؛ افزود: برای افزایش اختیارات سازمان تعزیرات تلاش خواهیم کرد.

ملکشاهی تصریح کرد: مسئول برخورد این تخلفات تعزیرات است و اگر ما ظرفیت‌های لازم را ایجاد نکرده ایم تقصیر از ماست و باید نواقص قانونی را برطرف کنیم.

وی گفت: ما در وضع فعلی آمادگی خوبی داریم که بتوانیم نواقص قانونی مرتبط با تعزیرات را برطرف کنیم و رئیس قوه قضاییه براساس برنامه ششم توسعه موظف شده است در دو سال اول برنامه همه مصادیق مجرمانه را که امکان تبدیل به تخلف دارد شناسایی و در اختیار تعزیرات قرار دهد.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر سخنان وزیر دادگستری مبنی بر همکاری و استفاده حداکثری از ظرفیت ها، گفت: باید سازمان‌ها و اصناف با سازمان تعزیرات حکومتی مطابق قانون هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشند.

 

کد مطلب: 65642
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 13:22:44
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده