به روز شده: 8 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 65648
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 13:42:08

توافق لبنان و سازمان ملل برای تقسیم‌ آوارگان سوری

حقوق بشر  > جهان  - به دنبال اختلافات میان بیروت و سازمان ملل در خصوص آوارگان سوری در لبنان، وزارت خارجه این کشور و کمیساریای پناهندگان سازمان ملل بر سر تقسیم‌ آوارگان سوری برای بازگشت به کشورشان توافق کردند.


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه لبنان اعلام کرد، کمیساریای عالی امور آوارگان در لبنان با پیشنهاد این وزارتخانه مبنی بر تقسیم بندی سوری‌ها برای بازگشت آنها به کشورشان موافقت کرده است.

 وزارت خارجه لبنان در خصوص بازگشت آوارگان سوری به کشورشان پیام مکتوبی از کمیساریای پناهندگان سازمان ملل دریافت کرده است.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، کمیساریای پناهندگان سازمان ملل از آمادگی خود برای برگزاری سلسله نشست‌هایی با وزارت خارجه، سایر وزارت‌خانه‌ها، ادارات و هیئت‌های ذی ربط لبنان برای رایزنی درباره آوارگان سوری خبر داد.

در این بیانیه آمده است،‌ کمیساریا بر اقدامات خود در داخل سوریه برای از میان برداشتن موانع بازگشت امن آوارگان تاکید کرد و گفت، کسی را به بازگشت تشویق نمی‌کند اما مانع بازگشت داوطلبانه نیز نمی‌شود.

طبق این بیانیه، ادارات ذی‌ربط در وزارت خارجه لبنان در پاسخ به این پیام خواهان تبدیل این سیاست به اقدامات عملی شدند که منجر به بازگشت امن و کریمانه آوارگان می‌شود.

اخیرا اختلافات میان بیروت و سازمان ملل در خصوص آوارگان سوری موجود در لبنان بالا گرفته، چراکه وزارت خارجه لبنان با اتهام کمیساریا به ترساندن سوری‌ها از بازگشتشان به کشور خود، اعلام کرد، تمامی درخواست‌های اقامت ارائه شده از سوی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل را بلوکه می‌کند.

در حالی که کمیساریای پناهندگان سازمان ملل تعداد سوری‌های ثبت شده در لبنان را کمتر از نیم میلیون آواره می‌داند، بیروت حضور حدود یک و نیم میلیون آواره سوری در خاکش را ارزیابی کرده که طی سال‌های جنگ از سال ۲۰۱۱ از سوریه فرار کرده و از شرایط دشوار و سخت رنج می‌برند.

مقامات لبنان با بیان اینکه آوارگان فشاری بر منابع محدود این کشور هستند، از حمایت کم جامعه بین‌الملل در به دوش کشیدن بار این آوارگان شکایت دارند.

کد مطلب: 65648
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 13:42:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب