به روز شده: 8 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 65655
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 14:23:00

بازدید معاون وزیر دادگستری سوئیس و هیأت همراه از کانون اصلاح و تربیت تهران

بازدید معاون وزیر دادگستری سوئیس و هیأت همراه از کانون اصلاح و تربیت تهران
قوه قضائیه  - معاون وزیر دادگستری سوئیس و هیأت همراه از کانون اصلاح و تربیت تهران بازدید کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل  زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان تهران،  برناردو اشتادلمان معاون وزیر دادگستری و پلیس فدرال و رئیس هیأت سوئیسی، آندریاس کلر قاضی دادگاه کیفری فدرال سوئیس، ساندرا لندمنمان وینتربرگ رئیس دفتر سیاست‌های حقوق بشر و بخش امنیت انسانی و اداره سیاسی وزارت خارجه سوئیس، الکساندرا هافلیگر افسر دیپلماتیک و دفتر سیاست‌های حقوق بشر و بخش امنیت انسانی و اداره سیاسی وزارت خارجه فدرال سوئیس و زیتلر معاون سفارت سوئیس در تهران و تعدادی از کارشناسان امور بین الملل ستاد حقوق بشر و اداره حقوق بشر وزارت خارجه کشورمان وارد مرکز آموزش منطقه هفت شدند و مورد استقبال مصطفی محبی مدیر کل زندان‌های استان تهران و علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران و علی اسمعیلی رییس مرکز آموزش منطقه هفت قرار گرفتند.

در نشست مقدماتی ابتدا مصطفی محبی ضمن خوشامدگویی به میهمانان ابراز امیدواری کرد که این بازدید مثمر ثمر واقع گردد.

محبی بیان داشت: بنا بر اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قوای حاکم در جمهوری اسلامی قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه می‌باشند. این قوا مستقل از یکدیگر هستند و عملکرد هر یک از قوا مستقل از یکدیگر و در حوزه وظایف مربوطه می‌باشد.وی همچنین افزود: سازمان زندان‌های کشور ایران یکی از سازمان‌های زیر مجموعه قوه قضاییه می‌باشد. وظیفه سازمان زندان‌ها حسب مقررات قانونی، نگهداری افرادیست که رفتار‌های مغایر با قانون انجام می‌دهند، با هدف حرفه آموزی و بازپروری و بازگشت سعادتمندانه به جامعه؛ که اداره کل زندان‌های استان تهران با تلاش شبانه روزی همکارانم در این مسیر گام بر می‌دارد.

وی گفت: یکی از مراکز تابعه اداره کل زندان‌های استان تهران، کانون اصلاح و تربیت است که به استناد نص صریح قانون، مرکزی است برای نگهداری اطفال و نوجوانان زیر ۱۸ سال که مرتکب رفتار‌های معارض با قانون می‌شوند، به منظور اصلاح، تربیت و بازگشت سعادتمندانه به جامعه.

محبی افزود: در خصوص چگونگی انجام اقدامات در کانون اصلاح و تربیت تهران، مدیر کانون توضیحات لازم را بیان خواهد کرد.

علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران نیز ضمن خیر مقدم به آقای برناردو اشتادلمان معاون وزارت دادگستری و پلیس فدرال به عنوان رئیس هیأت سوئیسی و هیات همراه، گفت: با اشاره به اینکه آموزش‌ها در کانون به دو قسمت کلاسیک و غیر کلاسیک است و آموزش‌های کلاسیک در ساعات صبح انجام می‌شود فلذا با توجه به برنامه زمانی این بازدید در بعد از ظهر، این بازدید از فضای فیزیکی آموزشی این کانون انجام خواهد شد.

مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران در ادامه گفت: اغلب اطفال و نوجوانانی که به هر دلیل مرتکب رفتار‌های معارض با قانون می‌شوند و توسط مرجع قضایی به کانون معرفی می‌شوند در زمینه مهارت‌های فردی و اجتماعی دارای مشکل هستند؛ لذا در مدت زمانی که در کانون نگهداری می‌شوند، فرصت لازم فراهم می‌شود تا ضمن فراگیری این مهارت ها، حمایت‌های لازم اصلاحی و تربیتی جهت این افراد انجام شود.رستمی همچنین افزود: همگام با نظام و تفکر جهانی در کشور ما نیز به زنان و کودکان به دلیل آسیب پذیری بیشتر، توجه و نگاه ویژه و خاصی می‌شود و وجود کانون اصلاح و تربیت تهران و کانون‌های مراکز استان‌های کشور که به منظور نگهداری اطفال و نوجوانان معارض با قانون بین ۱۵ تا ۱۸ سال پیش بینی و ایجاد شده است موید این مهم است.

رستمی در ادامه به بحث تشکیل پرونده شخصیتی اطفال و نوجوانان در ابتدای ورود به کانون پرداخت و گفت: برای تمامی افراد (اطفال و نوجوانان) به محض ورود به کانون توسط تیم روانشناسی کانون، پرونده شخصیتی تشکیل می‌شود و در صورت درخواست مرجع قضایی نسخه‌ای از پرونده شخصیت فرد به مرجع قضایی ارسال می‌شود.

وی همچنین بیان داشت: در راستای اجرای ماده ۲۹۸ قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه اطفال و نوجوانان با حضور یک قاضی و یک مشاور تشکیل می‌شود و نظر مشاور، مشوتی است.

در ادامه مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران به موضوع تمرین مشارکت‌های اجتماعی مددجویان در کانون اشاره و گفت: کودکان و نوجوانان در کانون به صورت انتخابی دارای هیات ۶ نفره شورای شهر کانون هستند و بیشتر مشکلات و امورات مددجویان را از طریق ارتباط با مسئول امور خوابگاه‌ها و مدیریت کانون مرتفع می‌کنند.

رستمی گفت: با این روش مسئولیت پذیری به این بچه‌ها آموزش و این موضوع تقویت می‌شود.

وی افزود: حسن اخلاق در مدت نگهداری مددجویان در کانون موجب بهره مندی آنان از امتیازات قضایی شامل تخفیف مجازات، عفو مشروط و ...می شود.

مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران به آمار‌های مربوط به تعداد متهمین و محکومین، جنسیت، سن، دفعات تکرار ارتکاب بزهکاری و بازگشت مجدد مددجویان به کانون و.... اشاره نمود و با پخش کلیپی از فعالیت‌ها و اقدامات اصلاحی و تربیتی که در کانون انجام می‌شود به ارائه توضیحات لازم پرداخت.

در ادامه جلسه آقای برناردو اشتادلمان معاون وزیر دادگستری و پلیس فدرال و رئیس هیأت سوئیس ضمن تشکر از توضیحات ارایه شده توط مدیر کل زندان‌های استان تهران و مدیر کانون اصلاح و تربیت تشکر کرد و گفت: اطفال زیر ۱۵ سال که مرتکب بزهکاری می‌شوند چه مجازات‌هایی دارند که مدیر کانون در پاسخ بیان داشت: بر اساس ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی اطفال و نوجوانانی که مرتکب جرایم تعزیری می‌شوند (۹ تا ۱۲ سال) حسب مورد دادگاه تصمیمات مختلفی را درباره این افراد اتخاذ می‌کند از جمله تحویل به خانواده با اخذ تعهد مبنی بر تادیب و تربیت و یا معرفی به مددکار اجتماعی یا روانشناس و یا فرستادن به یک موسسه آموزشی به منظور تحصیل یا حرفه آموزی، جلوگیری از معاشرت و ارتباط مضر طفل یا نوجوان با اشخاص به تشخیص دادگاه، نصیحت به وسیله قاضی دادگاه و در خصوص اطفال و نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ سال نیز اخطار و تذکر و یا اخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم و یا نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یکسال در مورد جرایم تعزیری درجه یک تا پنج که البته در حال حاضر آمار کانون در خصوص اطفال زیر ۱۵ سال صفر است.

پس از پایان نشست مقدماتی، معاون وزارت دادگستری و پلیس فدرال سوئیس و هیات همراه با همراهی مدیرکل زندان‌های استان تهران و مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران از قسمت‌های مختلف و فعالیت‌های متنوع جاری در کانون بازدید نمدند که در مسیر بازدید رستمی مدیر کانون توضیحات مبسوطی را در خصوص فعالیت‌های هر قسمت ارایه کرد.

در پایان این بازدید ۳ ساعته، معاون وزارت دادگستری و پلیس فدرال و رئیس هیأت سوئیس نظر خود را در دفتر یادبود کانون اینگونه نوشت:خیلی تشکر می‌کنم از دیدار جالبی که از مرکز اصلاح و تربیت داشتیم و برایتان آرزوی توان بیشتر و خوشحالی بیشتر در انجام این وظیفه مهم را دارم. بهترین سلام‌ها و اوقات خوشی را برایتان آرزومندم.

 

کد مطلب: 65655
زمان انتشار: شنبه 2 تیر 1397 - 14:23:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی