به روز شده: 9 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 65672
زمان انتشار: یکشنبه 3 تیر 1397 - 08:46:35

تویسرکانی مطرح کرد: نقص اجرای قانون کادستر در دستگاه‌های اجرایی

تویسرکانی مطرح کرد: نقص اجرای قانون کادستر در دستگاه‌های اجرایی
قوه قضائیه  - رئیس سازمان ثبت­ اسناد گفت:به دلیل نبود همکاری‌های لازم حدود ۳۰ درصد از قانون کادستر در بخش منابع طبیعی انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، احمد تویسرکانی در گفتگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با بیان اینکه قانون کادستر ابزار مهمی برای تثبیت مالکیت هاست افزود: مالکیت‌های دولت و اشخاص باید شفاف باشد.
وی گفت: بر اساس قانون کادستر، این قانون باید در پنج سال در همه ابعاد اجرا شود و در دو سال پس از­ تصویب همه دستگاه‌های اجرایی باید مستند‌های مالکیت‌های دولت برای صدور اسناد مالکیت ارائه دهند.
وی با اشاره به اینکه بخشی از زمین خواری‌ها به دلیل معاملات عادی و تثبیت نشدن مالکیت هاست گفت: برخی دستگاه‌های اجرایی­ اقدامات­ درباره اجرای قانون­ کادستر انجام داده اند، اما ­اجرای تکالیف ماده ۹ این قانون که متوجه دستگاه‌های اجرایی است با نقص جدی روبروست.
رئیس سازمان ثبت­ اسناد و املاک کشور اضافه کرد: قرار­ بود درآمدهای­ قانون کادستر صرف­ اجرای این قانون شود، اما متاسفانه پس از یکسال این قانون نقض شد و در این سه سال از مجموع درآمد‌های که کسب و به خزانه دولت واریز شده ۲۴ درصد برای اجرای این قانون اختصاص یافته است.
رئیس سازمان ثبت­ اسناد و املاک کشور گفت: درمالکیت‌های و تصرفات شهری حدود ۲۰ میلیون سند مالکیت سند کادستری برای مردم صادر شده است ­و در حوزه شهر‌ها حدود ۹۸ درصد کادستر شهری را اجرا کرده.
وی افزود: از ۲۰ میلیون سند کادستری که صادر شده یک مورد معارضه ثبت نشده و تداخل در مالکیت‌ها اتفاق نیافتاده است.
تویسرکانی گفت: حدود ۱۶۸ میلیون هکتار عرصه کل کشور و ۱۴۳ میلیون از آن منابع طبیعی است.
رئیس سازمان ثبت­ اسناد و املاک کشور افزود: به دلیل نبود همکاری‌های لازم حدود ۳۰ درصد­ از کادستر­ را توانسته ایم در رابطه با منابع طبیعی اجرا کنیم.
وی گفت:­ ­در حوزه بستن و حریم رودخانه ها؛ درحوزه بستر که متولی آن وزارت نیرو است حدود یک میلیون هکتار کار را انجام داده ایم و در رابطه با مستند سازی و تثبیت مالکیت‌های دولت در حریم رودخانه‌ها حدود ۵۰۰ هزار هکتار کار انجام شده که ۶۰ درصد از تکالیف قانونی دولت است.
تویسرکانی گفت: در قانون پیش بینی شده­ سالانه­ سازمان ثبت اسناد­ و املاک کشور گزارش پیشرفت قانون کادستر را به مجلس اعلام کند که هر سال موانع و اشکالات­ و پیشرفت، کارشکنی‌ها و همکاری نکردن‌ها را به مجلس ارائه کردیم.
وی افزود: اخیراً نیز در نامه به معاون اول رئیس جمهور اشکالات کار را اعلام کردیم یا که وی موضوع را به اعضای هیئت دولت و حوزه برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کردیم.
وی گفت:​ در حوزه منابع طبیعی کار را در دو سال باید انجام می‌دادیم، اما اکنون که سه سال گذشته است حدود ۳۰ درصد­ پیشرفت داشتیم.
تویسرکانی افزود: در زمینه اراضی کشاورزی نیز که بیش از ۱۵ میلیون ­­هکتار است حدود ۳۰ درصد پیشرفت کرده ایم و وزارت جهاد کشاورزی باید در این زمینه تلاش بیشتری بکند.

منبع: صدا و سیما

کد مطلب: 65672
زمان انتشار: یکشنبه 3 تیر 1397 - 08:46:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی