به روز شده: 2 ساعت و 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 65764
زمان انتشار: سه شنبه 5 تیر 1397 - 11:09:42
سید محمدعلی حسینی:

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر یک مزیت است

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر یک مزیت است
حقوق بشر  > جهان  - خروج ایالات متحده از هر نهاد و پیمان منطقه ای و بین المللی باید از سوی اعضاء، یک فرصت تلقی شود و با استقبال آنان مواجه گردد چرا که این اقدام زمینه کسب استقلال بیشتر و ساماندهی بهتر امور بدون حضور و یا دخالت یک "مزاحم شرور زیاده طلب " را فراهم می سازد.

زهره نوروزپور: نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در کنفرانسی خبری در واشنگتن تصمیم این کشور مبنی بر خروج از شورای حقوق بشر سازامان ملل را با حمله لفظی به این سازمان بیان کرد.

روز سه شنبه 19 ژوئن سال جاری مصادف با 29 خرداد، شورای حقوق بشر از سوی نماینده آمریکا به شدت محکوم شد و مورد حملات لفظی و تند خانم مدعی حقوق بشر قرار گرفت. و گفت این نهاد شایسته نام خود نیست! در همین حال وزیر خارجه این کشور هم به دفاع از اظهارات هیلی برآمد.ناظران حقوقی بین الملل معتقدند تنها هدف آمریکا حمایت از اسرائیل بود.

ایالات متحده در حالی از این شورا خارج می شود که نیمی از آمریکایی ها در فقر و در شرایط ناسالام زندگی می کنند، با اینحال این روزها سیستم مهاجرتی دونالد ترامپ نیز داد جوامع حقوق بشری و حتی سیاستمداران داخل آمریکا را در آورده است. در اینباره ستاد حقوق بشر با سید محمدعلی حسینی سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق کشورمان در ایتالیا گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید:


حسینی

 

 

ارزیابی شما از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر چیست؟ آیا به این معناست که در آینده ما باید شاهد هرج مرج بیشتری از سوی آمریکا و اسرائیل باشیم؟
رژیم آمریکا به دلیل ماهیت استکباری خود و روند یکجانبه گرایی که در پیش گرفته هیچگونه ارزشی برای استقلال نهادهای بین المللی حتی در کمترین حد ممکن قائل نیست و انتظار دارد مطالبات جاه طلبانه و نامشروع او توسط این نهادها مورد تمکین و قبول قرار گیرد.
اقدام اخیر آمریکا، که کارگزاری رژیم صهیونیستی را بیشتر و شفاف تر از گذشته انجام می دهد، در خروج از شورای حقوق بشر صرفا به دلیل محکومیت جنایات علنی این رژیم و کشتار مردم و کودکان بی گناه فلسطینی در سرزمین های اشغالی توسط شورای حقوق بشر بوده است.

خروج آمریکا در حقیقت با هدف اعمال فشار برای انجام اصلاحات مورد نظر واشنگتن و تل آویو در شورای حقوق بشر صورت گرفته است ؛ اصلاحاتی! که از جمله آثار و نتایج آن باید این باشد که از این پس جرم و جنایت و نقض های فاحش حقوق بشری بر ضد زنان و کودکان بی دفاع فلسطینی نادیده گرفته شود؛ در قبال تجاوز و تخریب و کودک کشی رژیم های هم پیمان و دوست آمریکا علیه ملتهای منطقه سکوت کند و اتهامات بی اساس و مغرضانه ای را متوجه کشورهایی نماید که قصد دارند از استقلال سیاسی خود  در قبال سلطه طلبی های ایالات متحده صیانت نمایند‌.


پیش از این نیز امریکا از عضویت در جامعه ملل سرباز زد و جنگ جهانی دوم با توجه به میثاقی که نوشته شده بود درگرفت، آیا خروج امریکا از شورای حقوق بشر و اینکه سال گذشته بودجه خود را به سازمان ملل نصف کردند، ممکن است اهداف خاصی را دنبال کنند؟ یا شاهد جنگی خانمان سوز دیگر یا تشدید بحران در مساله فلسطین و خاورمیانه باشیم؟

 هدف آمریکا از این گونه اقدامات بیش از آن که جنگ افروزی باشد، بهره گیری از نفوذ مالی و سیاسی، هم زمان با تهدید و فشار با هدف تحمیل اراده و خواست خود بر نهادهای بین المللی و یا کشورهای مختلف می باشد. آقای ترامپ قصد دارد بیش از اسلاف خود اصول متعارف و قواعد بین المللی و رویه های دیپلماسی چند جانبه را نادیده بگیرد و با قلدری مقاصد غیر اصولی خود را  دنبال نماید.


چه طور می توانیم از خروج امریکا به نفغ مثبت در جهت راهبرد سیاست هایمان استفاده کنیم؟
شورای حقوق بشر سازمان ملل که نسبت به سایر نهادهای بین المللی از ساز و کار بهتری برخوردار است و اعتبار نسبتا خوبی برای خود کسب نموده  باید خروج آمریکا از این نهاد را یک فرصت تلقی کند و اجازه ندهد پرگویی ها و زیاده خواهی های آمریکا که بعضا ناشی از انفعال و خودباختگی در قبال رژیم تروریستی- صهیونیستی اسرائیل است بر روند تصمیمات این شورا تاثیر گذارد.


در نهایت خروج آمریکا چه معایب و چه مزتیی دارد؟ و چه تاثیر در جامعه جهانی خواهد گذاشت.

خروج غیر مسئولانه آمریکا از نهادها و پیمانهای منطقه ای و بین المللی به شکلی که اکنون شاهد آن هستیم اگر چه به انزوای سیاسی بین المللی این‌کشور انجامیده است، در عین حال به اساس همکاریهای چند جانبه و قواعد مربوط به آن آسیب می زند و سطح بی اعتمادی به این معاهدات و قراردادها را به ویژه هنگامی که یک عضو یاغی و بد عهدی  مانند آمریکا در آن حضور داشته باشد ، افزایش خواهد داد.
با این وجود نکته مهمتر آن است که خروج آمریکا از هر نهاد و پیمان منطقه ای و بین المللی باید از سوی اعضاء، یک فرصت تلقی شود و با استقبال آنان مواجه گردد چرا که این اقدام زمینه کسب استقلال بیشتر و ساماندهی بهتر امور بدون حضور و یا دخالت یک "مزاحم شرور زیاده طلب " را فراهم می سازد. این بهترین مزیت خروج آمریکاست ؛ البته آمریکا تلاش می کند تا همزمان با خروج خود مشکلاتی را نیز بر سر راه این نهادها قرار دهد که تحمل و مدیریت آن راهگشا خواهد بود.

کد مطلب: 65764
زمان انتشار: سه شنبه 5 تیر 1397 - 11:09:42
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد