به روز شده: 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 66028
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 10:53:14

مراسم یادبود نسل کشی سربرنیتسا برگزار شد

مراسم یادبود نسل کشی سربرنیتسا برگزار شد
حقوق بشر  > جهان  - شرکت کنندگان در پیاده روی صلح موسوم به مارش میرا، در مراسم بیست و سومین سالگرد کشتار سربرنیتسا شرکت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، بیش از شش هزار نفر از شرکت کنندگان در پیاده روی صلح موسوم به مارش میرا، عصر دیروز سه شنبه خود را برای شرکت در مراسم بیست و سومین سالگرد کشتار سربرنیتسا به مرکز یادبود پوتوچاری رساندند.
شرکت کنندگان در این پیاده روی چندروزه به محض ورود به سربرنیتسا و قبرستان پوتوچاری مورد استقبال مردمی قرار گرفتند که از سراسر بوسنی و هرزگوین و کشورهای دیگر خود را برای شرکت در این مراسم به سربرنیتسا رسانده بودند. گروهی سی نفره متشکل از فعالان حوزه فرهنگی و پزشکی کشورمان نیز در این پیاده روی حضور داشتند.
همچنین تعداد زیادی از دوچرخه سواران و موتورسواران از شهرهای مختلف بوسنی و هرزگوین و کشورهای همسایه خود را برای شرکت در این مراسم به پوتوچاری رساندند.
قرار است امروز 11 جولای طی مراسمی با حضور مقامات سیاسی، فرهنگی و مذهبی بوسنی و هرزگوین، نمایندگان کشورهای خارجی، خانواده های بازماندگان جنگ و جمع کثیری از مردم بوسنی و هرزگوین و دیگر کشورهای جهان، مراسم به خاک سپاری باقیمانده اجساد 35 قربانی کشتار سربرنیتسا انجام شود.
در میان اجساد تفحص شده امسال، بقایای یک زوج جوان به نام نیاز و رمزی دودیچ وجود دارد که رمزی یک کودک شش ماهه را حامله بوده است. جوان ترین قربانی که امسال به خاک سپرده می شود دو نوجوان 16 ساله به نام های وسید ایبریچ و فریس محمدوویچ می باشد. همچنین شاهین هالیلوویچ 71 ساله مسن ترین جسد تفحص شده برای خاکسپاری امسال می باشد.
طبق گزارش مرکز پوتوچاری، تاکنون اجساد 6 هزار و 575 قربانی نسل کشی سربرنیتسا به خاک سپرده شده است و تلاش برای یافتن باقی اجساد ادامه دارد.
در یازدهم جولای 1995 حدود 10 هزار غیرنظامی مسلمان از هراس ارتش صرب به اردوگاه سازمان ملل متحد در سربرنیتسا پناه بردند. این محل از سوی سربازان هلندی برپا شده بود و از سوی سازمان ملل منطقه امن نامیده شده بود. سربازان هلندی که مسئولیت حفاظت از منطقه را بر عهده داشتند، همان روز شهر را تسلیم صرب ها کردند و روز بعد 8372 مسلمان بی گناه قتل عام شدند و اجسادشان در گورهای دسته جمعی دفن شد.

منبع: صدا و سیما

کد مطلب: 66028
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 10:53:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد