به روز شده: 5 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 66036
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:57:34

قتل، سوزاندن کودکان و تجاوز گروهی؛ پرونده سنگین حقوق بشری سودان جنوبی

 قتل، سوزاندن کودکان و تجاوز گروهی؛ پرونده سنگین حقوق بشری سودان جنوبی
حقوق بشر  > جهان  - کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که نقض جدی حقوق بشر که در سودان جنوبی علیه غیرنظامیان، کودکان، زنان و سالخوردگان انجام شده، به "جنایات جنگی" تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که به دنبال حملات صورت گرفته از سوی نیروهای دولتی سودان جنوبی و هم‌پیمانانشان و همچنین شورشیان در مناطق تحت کنترل گروه‌های مخالف بیش از ۲۳۰ غیرنظامی کشته و تعداد قابل توجهی نیز مجروح شده‌اند.

در این گزارش آمده: افراد سالمند و نیازمند به مراقبت‌های ویژه و همچنین کودکان زیادی در جریان این اعمال خشونت بار جان باخته‌اند، در ۴۰ روستا در سودان جنوبی کودکان و سالمندان زیادی یا اعدام شده و یا زنده زنده به آتش کشیده شده‌اند.

طبق این گزارش، در این اعمال خشونت آمیز از خشونت جنسی به عنوان یک سلاح جنگی استفاده شده است و بیش از ۱۲۰ زن و دختربچه که یکی از آنها چهار سال بیشتر نداشته مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

در همین راستا، زید رعد الحسین، کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: عاملان این اقدامات تکان دهنده که شهروندان بی‌سلاح را هدف قرار داده‌اند از جمله کسانی که مسؤولیت رهبری را بر عهده دارند، باید مجازات شوند.

وی افزود: دولت سودان جنوبی و جامعه بین‌الملل با بازجویی از عاملان این اقدامات، ملزم به تحقق عدالت در کشورهای مختلف هستند.

در همین راستا، راوینا شامداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد: تحقیقات صورت گرفته در این باره از سوی سازمان ملل حاکی از این مساله است که سه رهبر در سودان جنوبی بیشترین مسؤولیت را در قبال اقدامات خشونت آمیز که به حد جنایت جنگی رسیده، بر عهده دارند.

وی بار دیگر بر درخواست رعد الحسین از دولت سودان جنوبی و اتحادیه اروپا، مبنی بر تشکیل یک دادگاه ویژه رسیدگی به این اقدامات تاکید کرد.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل ادامه داد: سربازان در سودان جنوبی به خاطر مقاومت مردم در برابر چپاول روستاهایشان، افراد سالخورده را سر بریده، زنان را اعدام کرده و غیرنظامیان بی‌سلاح را هدف قرار دادند.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۳ و دو سال پس از جدایی از سودان وارد جنگ داخلی شد به طوری که سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی ریک مچار، معاون پیشین خود را متهم به طراحی کودتا علیه خود کرده است که در پی این منازعات ده‌ها هزار غیرنظامی کشته و یا مجبور به ترک سودان جنوبی شده‌اند.

در همین راستا، "برامیلا باتن" فرستاده ویژه سازمان ملل در امور خشونت جنسی در درگیری‌ها ضمن درخواست از طرف‌های درگیر در سودان جنوبی مبنی بر پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز علیه کودکان و زنان و مجازات عاملان آن گفت: باید خشونت جنسی در سودان جنوبی به منظور برقراری صلح دائمی، متوقف شود.

وی همچنین بر ضرورت مجازات عاملان این اعمال تاکید کرد.

پیشتر نیز شورشیان سودان جنوبی، طرح صلحی را که به موجب آن ریک مچار مجددا به عنوان معاون رئیس جمهوری منصوب شود را رد و تاکید کرده بودند که این طرح صلح موجب می‌شود که قدرت فراوان رئیس جمهوری ادامه یابد.

منبع: ایسنا

کد مطلب: 66036
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:57:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد