به روز شده: 1 روز و 5 ساعت و 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 66200
زمان انتشار: شنبه 30 تیر 1397 - 10:29:00

رئیس حقوق بشر افغانستان: حمله نیروهای خارجی به غیرنظامیان در قندوز جنایت جنگی است

حقوق بشر  > جهان  - رئیس سازمان حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که نیروهای خارجی بار دیگر با هدف قرار دادن غیر نظامیان در قندوز مرتکب جنایت جنگی شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دو روز پیش نیروهای خارجی در جریان عملیاتی در ولایت قندوز چندین منزل مسکونی را هدف قرار دادند که در نتیجه 28 غیرنظامی کشته و شماری نیز زخمی شدند.

سازمان حقوق بشر افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که نیروهای خارجی بار دیگر نشان دادند که به تعهدات شان برای در جلوگیری از تلفات مردمی در جریان علمیات‌های نظامی عمل نمی‌کنند.

«لعل گل لعل» رئیس سازمان حقوق بشر افغانستان به روزنامه ویسا گفت: حمله اخیر نیروهای خارجی در شهرستان «چاردره» به غیرنظامیان افغان یک جنایت جنگی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

از سوی دیگر، فرماندهی نیروهای آمریکایی و ناتو در کابل با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در حمله هوایی نیروهای خارجی در قندز هیچ غیرنظامی کشته نشده است.

در بسیاری از موارد نیروهای آمریکایی و ناتو تلفات غیرنظامیان افغان را در نیروهای خارجی کتمان می‌کنند دولت افغانستان نیز به سهل انگاری و بی‌تفاوتی در برابر کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی متهم است.

پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، تلفات غیرنظامیان افغان بیش از 70 درصد افزایش یافته است، موضوعی که پنتاگون نیز در گزارش اخیرش به آن اعتراف کرده است.

این در حالی است که در چند روز گذشته حملات نیروهای آمریکایی به اهداف غیر نظامی در لوگر، خوست،پکتیا، ننگرهار و نورستان ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

از سوی دیگر، نیروهای آمریکایی در افغانستان از مصونیت قضایی برخوردار هستند و دولت کابل نیز نمی‌تواند موضوع کشتار غیرنظامیان افغان توسط نظامیان آمریکایی را پیگیری کند.

منبع: تسنیم

کد مطلب: 66200
زمان انتشار: شنبه 30 تیر 1397 - 10:29:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب