به روز شده: 1 روز و 6 ساعت و 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 66552
زمان انتشار: چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 11:37:05
دکتر دانیل کوالیک:

لفاظی های حقوق بشری آمریکا/ حقوق بشر آمریکایی، ابزاری برای مداخله نظامی در سایر کشورهاست

لفاظی های حقوق بشری آمریکا/ حقوق بشر آمریکایی، ابزاری برای مداخله نظامی در سایر کشورهاست
حقوق بشر  > جهان  - آمریکا بر خلاف لفاظی هایش، کاملا نسبت به حقوق بشر جهانی بی اعتناست.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر دانیل کوالیک، استاد حقوق بشر بین الملل دانشگاه پیترزبرگ آمریکا در گفت وگویی به بررسی رویکرد آمریکا در قبال حقوق بشر پرداخت.

وضعیت حقوق بشر در آمریکا را چطور ارزیابی می کنید ؟

وضعیت حقوق بشر در آمریکا وحشت آور است. آمریکا دارای بیشترین جمعیت زندانیان جهان بوده و 25% از جمعیت کل زندانیان جهان به این کشور تعلق دارد و این در حالی است که تنها  5% از جمعیت جهان در آمریکا زندگی می کنند. همچنین در حالی که آمریکا غنی ترین کشور جهان محسوب می شود، میلیون ها آمریکایی در فقر وبعضا در فقر شدید زندگی می کنند و معضل بی خانمان ها در شهر های بزرگ درحال افزایش است. آمریکا هنوز توضیحی برای تاریخ برده داری و قتل عام بومیان ندارد و تبعیض علیه رنگین پوستان همچنان ادامه دارد.


آیا حمایت مالی آمریکا از اسرائیل در فلسطین، عربستان در یمن و سایر گروهک های تروریستی در منطقه، نشان دهنده  نقض آشکار حقوق بشر و سیاست های دوگانه آمریکا نیست؟

آمریکا بر خلاف لفاظی هایش، کاملا نسبت به حقوق بشر جهانی بی اعتناست. همانطور که اشاره کردید آمریکا در فجیع ترین کشتار جمعی پس از جنگ جهانی دوم با عربستان در یمن همدست است و به اسرائیل در سرکوب فلسطینیان کمک می کند. همچنین آمریکا از رژیم های ظالم دیگر مثل بحرین ، کلمبیا و هندوراس حمایت می کند. آمریکا در وهله اول انگیزه های اقتصادی و ژئوپلیتیکی دارد و در بهترین حالت ممکن، حقوق بشر از اولویت های ثانویه آن است.

آیا آمریکا از حقوق بشر به عنوان  اهرم  فشار در کشورهای دیگر استفاده می کند؟

حقوق بشر به ابزاری برای مداخله نظامی تبدیل شده است، که برخلاف ظاهرش حقوق بشر را نابود می کند و مثال آشکار آن مداخله ناتو در لیبی است که در این اقدام با شعار ترویج حقوق بشر، کشور پایدار و مرفه لیبی را ویران شد وناتو با ایجاد هرج و مرج کنترل این کشور را به سه گروه شبه نظامی واگذار کرد که همواره قوانین حقوق بشر را پایمال می کنند. پس از مداخله نظامی، قابل توجه ترین مسئله ای که رخ داد این است که ، آفریقاییان در بازار به عنوان برده فروخته شدند.

درحالی که آمریکا ایران را به نقض حقوق بشر محکوم می کند، اخیرا مقامات آمریکایی در مراسم مجاهدین خلق در پاریس شرکت کردند. با توجه به این مسئله آمریکا چطور ادعا می کند که حامی حقوق بشر است؟

در حقیقت آمریکا نمی تواند ادعای دفاع از حقوق بشر در ایران را داشته باشد. آمریکا در کودتای 28 مرداد 1332،  دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران، را برکنار کرد و شاه را روی کار آورد؛ سپس برای بقاء حکومت شاه، سازمان امنیتی ساواک را ایجاد کرد که با شکنجه و زور حقوق مردم را نقض می کرد. طبق نظر سازمان عفو بین الملل وضعیت حقوق بشردر ایران تا سال ۱۳۵۷ که تحت حکومت شاهنشاهی و حمایت آمریکا قرار داشت ، در رده بدترین کشورها در جهان بوده است.حمایت آمریکا از گروه تروریستی مجاهدین خلق که مسئول ترور 17000 ایرانی است گواه بر این است که تمام ادعاهای آن مبنی بر حمایت از حقوق بشر دروغ است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد مطلب: 66552
زمان انتشار: چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 11:37:05
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب