به روز شده: 14 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 66677
زمان انتشار: سه شنبه 23 مرداد 1397 - 09:32:22

بودجه نظامی آمریکا چگونه بسته شد؟

حقوق بشر  > جهان  - چین روز سه شنبه قانون دفاعی جدید آمریکا را محکوم و اعلام کرد به شکلی جامع جنبه‌های مختلف پیشنهادات سرمایه گذاری‌های خارجی را ارزیابی و شرایط تامین آن‌ها را بررسی می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، مقام‎های پکن روز سه شنبه قانون دفاعی جدید آمریکا را محکوم کردند.

 پکن می‎گوید که به شکلی جامع جنبه‌های مختلف پیشنهادات سرمایه گذاری‌های خارجی را ارزیابی و شرایط تامین آن‌ها را بررسی می‌کند.

اعتراض چین به این قانون به دلیل درگیری فزاینده دو اقتصاد بزرگ جهان در زمینه تجارت است که منجر به بالا بردن تعرفه‌ها از سوی طرفین شده است.

دونالد ترامپ روز دوشنبه لایحه بودجه ۷۱۶ میلیارد دلاری وزارت دفاع این کشور را برای سال مالی ۲۰۱۹ که قبلا به تصویب کنگره رسیده بود، امضا کرد. این قانون هزینه‌های نظامی آمریکا را مجاز دانسته و قرارداد‌های دولتی آمریکا با شرکت ZTE چین و شرکت فناوری هوآوی را کنترل می‌کند.

قانون مجوز دفاع ملی یا NDAA با تقویت کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، پیشنهادات سرمایه گذاری را در راستای عدم تضاد با امنیت ملی این کشور بررسی می‌کند. هدف این قانون در واقع چین است.

وزارت بازرگانی چین اعلام کرد این قانون با هدف کنترل شرکت‌های چینی تصویب شده است. در بیانیه کوتاه وزارت بازرگانی چین آمده است: «طرف آمریکایی باید با سرمایه گذاران چینی منصفانه رفتار کند و از ورود کمیته سرمایه گذاری‌های خارجی در آمریکا به عنوان مانعی در زمینه سرمایه گذاری شرکت‌های چینی و آمریکایی جلوگیری کند.»

این بیانیه با اشاره به این که شرکت‌های چینی و آمریکایی به دنبال همکاری‌های بیشتر در زمینه سرمایه گذاری هستند، افزود: «دولت‌های دو کشور به احترام شرکت‎هایشان باید محیطی خوب و با ثبات فراهم کنند.»

این قانون رقابت استراتژیک با چین را یکی از اولویت‌های مهم آمریکا دانسته و اعلام کرده که این کشور باید توانایی‌های دفاعی تایوان را که چین به عنوان استان خود می‌داند، بهبود ببخشد.

وزارت خارجه چین در بیانیه جداگانه‌ای گفت: «آمریکا علیرغم اعتراضات شدید چین این قانون را به تصویب رسانده و این وزارت خانه از محتوای منفی درباره چین ناراضی است.»

وزارت خارجه چین در ادامه از آمریکا خواست تا تفکرات جنگ سردی را کنار گذاشته و دیدگاه‌های عینی و صحیح اتخاذ کند و قوانین منفی درباره چین به تصویب نرساند تا آسیبی به همکاری‌های دو جانبه نرسد.

منبع: میزان
کد مطلب: 66677
زمان انتشار: سه شنبه 23 مرداد 1397 - 09:32:22
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد