به روز شده: 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 66706
زمان انتشار: چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 10:00:03

نمایندگان کنگره آمریکا خواستار تفحص درباره نقش آمریکا در کشتار غیرنظامیان یمنی شدند

نمایندگان کنگره آمریکا خواستار تفحص درباره نقش آمریکا در کشتار غیرنظامیان یمنی شدند
حقوق بشر  > جهان  - نمایندگان کنگره آمریکا در نامه‌هایی جداگانه به بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا و فرمانده نظامی آمریکا در خاورمیانه، حمایت ارتش آمریکا از حملات هوایی ائتلاف سعودی به غیرنظامیان یمنی را مشارکت در جنایات جنگی دانسته و خواستار تحقیق و پاسخگویی در این زمینه شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نمایندگان کنگره آمریکا در نامه‌هایی جداگانه به بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا و فرمانده نظامی آمریکا در خاورمیانه، حمایت ارتش آمریکا از حملات هوایی ائتلاف سعودی به غیرنظامیان یمنی را مشارکت در جنایات جنگی دانسته و خواستار تحقیق و پاسخگویی در این زمینه شده اند.
به گزارش پایگاه اینترنتی کامن دریمز، در پی بمباران وحشتناک یک اتوبوس مدرسه توسط ائتلاف سعودی که هفته گذشته منجر به کشته شدن ۴۰ کودک و ده‌ها غیرنظامی یمنی شد، تِد لیو عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نامه‌ای مفصل را به بازرسی کل وزارت دفاع ارسال کرد و خواهان تحقیق و تفحص در این خصوص شد که آیا دولت ترامپ قوانین آمریکا و یا قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته و به عربستان سعودی برای حمله به یمن کمک کرده است یا خیر.
لیو در این نامه نوشته است، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که تسلیحات مورد نیاز خود را از آمریکا تهیه می‌کند، «مرتباً به اهداف غیر نظامی شامل مدارس، بیمارستان ها، مراسم تشییع جنازه و جشن‌های عروسی حمله می‌کند که به هیچ وجه در نزدیکی اهداف نظامی قرار ندارند».
لیو افزود، حدود یک سوم از بمب‌های سعودی‌ها بر سر افراد غیرنظامی فرود آمده است. «من پیش از این به عنوان قاضی دادگستری فعالیت داشته ام و به نظرم تعدادی از حملات هوایی ائتلاف (سعودی) همانند جنایات جنگی به نظر می‌رسند.»
تِد لیو در این نامه تاکید کرد: «اگر هدف قرار دادن مزارع، مکان‌های ذخیره سازی آب و مواد غذایی از سوی ائتلاف (سعودی) عمدی بوده است، این حملات هوایی ناقض ماده ۱۴ پروتکل الحاقی ۲ و ناقض قوانین عُرف بین المللی در جنگ‌ها به حساب می‌آیند. من عمیقا نگران هستم که ادامه کمک به سوخت گیری (جنگنده‌های ائتلاف سعودی)، عملیات پشتیبانی و انتقال تسلیحات نظامی می‌تواند به عنوان کمک و مشارکت در این جنایات جنگی احتمالی باشد.»
این نماینده مجلس آمریکا از کالیفرنیا بر این باور است که حملات عربستان سعودی با حمایت آمریکا به اهداف غیرنظامی را نمی‌توان به اشتباهات اطلاعاتی و جاسوسی و یا بی کفایتی افراد نسبت داد.
لیو گفت: «ائتلاف (سعودی) که دارای برتری هوایی است، در چند مورد اهداف غیرنظامی خاصی را چندین نوبت مورد هدف قرار داده است. برای مثال، جنگنده‌های ائتلاف (سعودی) یک مراسم تشییع جنازه راکه افراد زیادی در آن شرکت داشتند بمباران کرده و برای مدت کوتاهی از منطقه دور شده و دوباره همان مکان را هدف قرار داده اند. مُسَلم است که ائتلاف (سعودی) تحت حمایت وزارت دفاع آمریکا تعداد زیادی از کودکان، زنان و مردان غیرنظامی را کشته است.»
سناتور الیزابت وارِن (Sen. Elizabeth Warren) روز سه شنبه در نامه‌ای (به شکلی پی دی اف) به ژنرال جوزف وُتِل (Gen. Joseph Votel) فرمانده نیرو‌های آمریکایی در خاورمیانه خواستار توضیح در خصوص نقش نیرو‌های ارتش آمریکا در بمباران مردم یمن توسط ائتلاف سعودی شد.
سناتور وارن در این نامه نوشت: «بر اساس گزارش‌های عمومی و موسسات غیر دولتی که در یمن مستقر هستند، حملات هوایی ائتلاف (سعودی) که از حمایت تسلیحاتی و سوخت گیری نیرو‌های آمریکایی برخوردار هستند، از آغاز حملات به یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون باعث مرگ هزاران نفر از مردم غیرنظامی یمن شده اند که یکی از این حملات حمله به اتوبوس بچه‌های مدرسه‌ای بوده است.»
نامه‌های تِد لیو و الیزابت وارن در حالی منتشر شدند که روزنامه نگاران یمنی می‌گویند ائتلاف به رهبری عربستان سعودی سی نفر از افراد غیر نظامی شامل زنان و کودکان را روز سه شنبه (۲۳ مرداد) در بندر حدیده به خاک و خون کشیده است.
بسیاری از روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر حمله هفته گذشته ائتلاف سعودی تحت حمایت آمریکا به اتوبوس مدرسه کودکان را به روشنی یک جنایت جنگی در نظر گرفته و آن را محکوم کرده اند.

منبع: صدا و سیما

کد مطلب: 66706
زمان انتشار: چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 10:00:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب