به روز شده: 5 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 66821
زمان انتشار: سه شنبه 30 مرداد 1397 - 08:36:02

ظرفیت حج در دفع توطئه‌ها

حقوق بشر  > جهان  - 
سید جعفر قنادباشی

1. پیام رهبر حکیم انقلاب به کنگره عظیم حج، نگاهی موشکافانه دارد به معضلات عدیده‌ای که این روزها گریبانگیر جهان اسلام شده و با ترسیم نمایی دقیق از رویکرد بدخواهان کشورهای اسلامی، راه‌هایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی با تمسک به شعار وحدت در همایش میلیونی حج ارائه داده است. تبیین زوایا و ابعاد «سیاست اصلی» آمریکا در قبال اسلام و مسلمین و تشریح فلسفه برائت از مشرکان، مهم‌ترین فراز پیام امسال ایشان به شمار می‌رود و اشاره‌ای است به راهبرد کلی استعمار و استکبار نسبت به جهان اسلام در طول چند سده گذشته؛ آنجا که فرمودند: «به رفتار آمریکای مستکبر و جنایتکار بنگرید؛ سیاست اصلی آن در برابر اسلام و مسلمین، جنگ‌افروزی است. خواست و تلاش خباثت آلود آن، کشتار مسلمانان به‌دست یکدیگر است. ظالمانی را به جان مظلومانی انداختن، از جناح ظالم پشتیبانی کردن، به‌دست او جناح مظلوم را بی‌رحمانه سرکوب کردن، و آتش این فتنه‌ هولناک را همواره تیزوتند کردن. مسلمانان باید هوشیار باشند و این سیاست شیطانی را خنثی کنند. حج زمینه‌ساز این هوشیاری است و این است فلسفه‌ برائت از مشرکان و مستکبران در حج.» (29 مرداد 97)
2. نیم‌نگاهی که به گذشته بیندازیم، هیچ کشوری به‌اندازه انگلستان در این سیاست پیشتاز نبوده است. امپراتوری انگلستان با درک خطر وحدت مسلمانان برای منافعش - آن‌چنان‌که در کتاب «خاطرات مستر همفر»، جاسوس انگلیسی آمده است - سنگ بنای فرقه منحوس وهابیت را گذاشت و کعبه را که به محل و نمادی برای نمایش عظمت و اقتدار مسلمانان بود را به تصرف قبیله‌ای قرون‌وسطایی با عقاید کاملاً انحرافی درآورد. از روزی که فرقه وهابیت در سایه حکمرانی بر حجاز با حمایت انگلستان خود را «خادمین حرمین شریفین» جا زد، این حق را به خود داد که خود را خط کش، عیار و میزان اسلام جا بزند و هر کس و هر فرقه‌ای از فرق اسلامی که با دیدگاه منحط آن‌ها در تضاد بود را با جعل حدیث، کافر و مشرک و مهدور الدم بنامند.  
3. به‌طور عینی، در حال حاضر بیشترین تلاش و توطئه آمریکا و غرب، به جان هم انداختن مسلمانان و تحریک آن‌ها علیه یکدیگر است. سعودی‌ها امروز هم با حمایت همه‌جانبه آمریکا، سیاست‌های دیکته شده غرب را طابق النعل بالنعل اجرا می‌کنند و چنانچه روزی بنا باشد که سیاهه خیانت‌ها و کشتارها و فجایعی که آل سعود مسبب آن در جهان اسلام بوده احصاء شود، جنایات این خاندان منحوس، تنه به تنه مباشرت مستقیم آمریکا و غرب در سلاخی مسلمانان می‌زند و بلکه بیش از آن است، چراکه تشکیل گروه‌های تروریستی – تکفیری که ازقضا همه آن‌ها ریشه در نحله شوم وهابیت دارند، بدون حمایت آمریکا ابداً ممکن نبوده و نیست. از باب مثال، القاعده، داعش، جبهه النصره، جیش الاسلام، فیلق الرحمان و ده‌ها گروه تروریستی دیگر، مستقیماً زیر نظر آمریکایی‌ها و در کشورهای مرتجع منطقه آموزش‌دیده‌اند. 
3. «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با نمایش ائتلاف به‌اصطلاح ضدتروریسم با مشارکت اسپانسرهای داعش مثل عربستان، مدت‌زمان جنگ با این گروه وحشی را سه دهه ذکر کرده بود. به‌بیان‌دیگر، آمریکا سه دهه برای سلاخی مسلمانان به دست یکدیگر، برنامه داشت و وقتی جبهه مقاومت برای برخورد با تکفیری‌ها وارد معرکه شد و داعش را به پرتگاه نابودی انداخت، رفیق گرمابه و گلستان آن‌ها یعنی اسرائیلی‌ها، در این مصیبت سوگواری کرده و از خطر تقویت ایران و حزب‌الله سخن به میان آوردند؛ دو بازیگر مهم منطقه‌ای که به هرکجا قدم گذاشته‌اند، ندای وحدت میان مسلمانان را سر داده‌اند.
4. با فروکش کردن غائله داعش و اذنابش در عراق و سوریه، خونریزی زنان و کودکان مظلوم یمن به دست آل سعود و با جانبداری تمام‌قد آمریکا در دستور کار قرارگرفته است و کلیددار فعلی کاخ سفید، هم‌زمان کشورهای مسلمان منطقه را نسبت به تشکیل «ناتوی عربی» باهدف مقابله با ایران اسلامی و جنبش‌های مقاومت ترغیب و تحریک می‌کند. البته ناتوی عربی، محصولی جدید از اتاق توطئه‌چینی آمریکایی‌ها نیست و می‌توان آن را در امتداد ائتلاف کشورهای عربی با صدام به رهبری واشنگتن در جنگ تحمیلی با ایران اسلامی قلمداد کرد. نکته دیگر اینکه بیشترین سلاح‌های صادراتی آمریکا و غرب به مقصد پایتخت مرتجعین منطقه بوده، آنهم نه برای تجهیز این کشورهای حقیر در برابر دشمنان جهان اسلام، بلکه برای مسلح کردن تروریست‌ها برای حمله و خونریزی در کشورهای مسلمان.
5. از سوی دیگر، علی‌رغم همه آتش‌افروزی‌هایی که در کشورهای اسلامی وجود دارد، مهم‌ترین مسئله‌ای که جهان اسلام باید به آن توجه نماید، تسخیر قبله اول مسلمانان و اشغال سرزمین تاریخی آن‌ها یعنی فلسطین و بیت‌المقدس از سوی صهیونیست‌هاست. امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست که یکی از اهداف کلیدی سناریوی کشتار مسلمانان به دست مسلمانان آن است که توجه جهان اسلام از موضوع فلسطین منحرف‌شده و رژیم صهیونیستی در سایه جنگ‌های مسلمانان به سیاست اشغالگری و یهودی‌سازی فلسطین ادامه دهد.
6. از منظر راهبردی، آمریکا به دنبال جنگ با تمدن بزرگ اسلامی به دست کشورهای اسلامی در چارچوب نظریه برخورد تمدن‌های «ساموئل هانتینگتون» است تا نخست، جنگ داخلی در جهان اسلام راه بیندازد و تمدن اسلامی را از این طریق، تضعیف کند، آنگاه ضربه نهایی را وارد نماید. به‌زعم آن‌ها تضعیف و نابودی تمدنی که تصاویر سیاه ذبح یک مسلمان توسط یک مسلمان، به دندان گرفتن جگر یک مسلمان، توسط یک مسلمان و تصاویری ازاین‌دست را در مرئی و منظر جهان قرار می‌دهد و از این طریق افکار عمومی دنیا را آماده می‌کند، کار آسانی خواهد بود. 
7. یکی از راهبردهای آمریکا برای نیل به هدف پیش‌گفته، تجزیه کشورهای اسلامی است و از این رهگذر، به دنبال حفظ سلطه بر آن‌ها و استمرار هژمونی یک‌جانبه‌گرایانه در جهان است که مؤلفه مهم در طرح‌های تجزیه‌گرایانه واشنگتن، اجرای پنهان و آشکار نسل‌کشی مسلمانان است. کشتاری که به کمک حاکمان دست‌نشانده مرتجع، بهره‌گیری از گروه‌های تروریستی، ایجاد فضای آشوب و ناامنی، جنگ داخلی، جنگ میان کشورهای اسلامی و درنهایت حمله مستقیم نظامی اجرا می‌شود. ازاین‌رو می‌توان با قاطعیت گفت که غرب، عملاً  سیاست کشتار گسترده مسلمانان را به شکل غیرمستقیم اجرا می‌کند، درحالی‌که با وضع قوانین سخت‌گیرانه در جوامع غربی نیز ابعاد دیگر اسلام‌ستیزی را محقق می‌نماید. 
و بالاخره اینکه در شرایط کنونی که با آتش‌افروزی دشمنان اسلام، کشورهای اسلامی، کماکان در تیررس نزاع و جنگ‌های مذهبی قرار دارند، طبیعتاً مسئله وحدت بین مذاهب اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند و از همین منظر است که آل سعود به‌عنوان یکی از مبلغان اسلام آمریکایی همیشه با مراسم برائت از مشرکین در مناسک حج مخالفت داشته است. با نگاهی کلان‌تر، استفاده از ظرفیت کنگره عظیم حج برای تعمیق وحدت میان مسلمانان در سایه برائت از مشرکان، یک استراتژی بسیار مهم در یک ظرف زمانی بسیار طلایی و مهم به شمار می‌رود که در صورت عزم مسلمانان برای پر کردن شکاف‌های قومی - مذهبی، از پتانسیلی عظیم در جهت خنثی‌سازی این توطئه شوم و ناکام گذاشتن ترفندهای ناجوانمردانه نظام سلطه برخوردار است.
منبع: حمایت
کد مطلب: 66821
زمان انتشار: سه شنبه 30 مرداد 1397 - 08:36:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب