به روز شده: 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 66875
زمان انتشار: یکشنبه 4 شهریور 1397 - 07:24:16

محاکمه پنهانی دو زندانی مخالف رژیم آل سعود

محاکمه پنهانی دو زندانی مخالف رژیم آل سعود
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - مخالفان سعودی از محاکمه دو تن از زندانیان سیاسی این کشور در روزهای آینده و به صورت مخفیانه خبر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حساب کاربری 'معتقلی الرای' در توئیتی نوشت: بر اساس اسنادی که به دست آمده به زودی 'عبدالله المالکی' از اساتید دانشگاه و ' علی بادحدح' یکی از مبلغان مذهبی به صورت مخفیانه محاکمه می شوند.
حساب کاربری مذکور پیشتر با بیان اینکه دولت سعودی برای محاکمه هشت تن از زندانیانی که از سپتامبر گذشته دستگیر شده اند ، آماده می شود ، اسامی آنها را ' سلمان العوده' ، ' عوض القرنی' ، 'محمد موسی الشریف' ، ' ابراهیم المدیمیغ' ، 'عادل باناعمه'، 'عصام الزامل' ، ' خالد العلکمی ' و 'فهد السنیدی' اعلام کرد.
فعالان فضای مجازی نیز ضمن اعلام مخالفت با اقدام های محرمانه برای محاکمه بازداشت شدگان با هشتگ ' لا_للمحاکمات_السریه به این اخبار واکنش نشان دادند .
دولت عربستان از یک سال گذشته دهها نفر از شاهزاده ها، تجار ، بازرگانان ، مبلغان مذهبی ، شعرا ، اساتید دانشگاه و فعالان مدنی به ویژه تعدادی از زنان این کشور را با اتهام هایی همچون فساد اقتصادی ، جاسوسی و ارتباط با عوامل بیگانه بازداشت دستگیر و روانه زندان کرده است.
نیروهای امنیتی سعودی در ادامه دستگیری فعالان مدنی و سیاسی و منتقدان اوضاع سیاسی و اقتصادی عربستان، 'فیصل بن سلمان بن جهجاه' رئیس قبیله 'العتیبه' از قبایل سرشناس عربستان را به اتهام توئیت های وی که در آن به وجود فقر و اوضاع بد اقتصادی اشاره شده بود، بازداشت کرد.
دهها نهاد و سازمان حقوقی بین المللی از جمله دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل با صدور بیانیه هایی ضمن درخواست از دولت سعودی برای آزادی فوری زندانیان عقیدتی این کشور ، از ریاض خواستند محل بازداشت زندانیان را اعلام و امکان دسترسی آنها به وکیل و خانواده خود را فراهم کند.
برخی گزارش ها حاکیست که دولت سعودی به تازگی 5 تن از فعالان شیعه زن زندانی را به اعدام محکوم کرده است .
سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه از مقام های سعودی خواست که حکم اعدام 'إسراء الغمغام' به همراه 4 متهم دیگر را به اتهام شرکت در تظاهرات ضد حکومتی لغو کند
'سماح حدید' مدیر خاورمیانه ای سازمان عفو بین الملل در این باره تصریح کرد: اجرای حکم اعدام این فعال مدنی، تهدید جدی برای دیگر فعالان حقوق بشری دربند سعودی دارد.
حدید گفت: هدف از محاکمه الغمغام، ساکت کردن مخالفان در منطقه شرقی (قطیف) سعودی است و عربستان یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد اعدامی را دارد.
وی خطاب به سازمان های حقوق بشری، از آنان خواست، چشم های خود را به روی کارنامه سیاه حقوق بشری عربستان نبندند و مانع از محاکمه سیاسی فعالان و نیز اقداماتی شوند که در تعارض با قوانین بین المللی است.
الغمغام فعال زن 29 ساله سعودی دسامبر 2015 ( آذرماه 94) به همراه همسرش «موسی الهاشم» به اتهام آنچه تدارک برای برپایی تظاهرات ضد دولتی در قطیف عربستان نامیده شده است، بازداشت شد.
همچنین ' ادم اوستن' سخنگوی 'کریستیا فریلند' وزیر امورخارجه کانادا روز پنجشنبه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در عربستان، شمار زیاد اعدامی ها در این کشور و نبود آزادی بیان، حبس مدافعان حقوق بشر و حقوق زن، اعلام کرد: اتاوا نگران سرنوشت مردان و زنان بازداشت شده به دلایل سیاسی در عربستان به ویژه الغمغام فعال زن سعودی است.
الغمغام تنها زن دربند سعودی نیست که به دلیل عقاید و فعالیت های خود در مخالفت با رژیم ریاض زندانی است، بلکه 13 تن دیگر نیز در زندان به سر می برند که کسانی چون 'لجین الهذلول'، 'عزیزه الیوسف'، 'ایمان النفجان' و سمر بدوی' نیز در انتظار حکم اعدام هستند.
منبع: ایرنا

کد مطلب: 66875
زمان انتشار: یکشنبه 4 شهریور 1397 - 07:24:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین