به روز شده: 1 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 66928
زمان انتشار: دوشنبه 5 شهریور 1397 - 14:48:07

تشدید سرکوب شیعیان با اعدام فعالان حقوق بشر در عربستان

بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - تصمیم برای اعدام پنج فعال سیاسی بار دیگر سیاست سعودی ها در سرکوب شیعیان را به نمایش گذاشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، تصمیم جنجالی دادستانی عربستان برای اعدام پنج نفر از فعالان حقوق بشری سعودی سروصدای زیادی به پا کرده است. این پنج نفر که اهل منطقه شیعه نشین الشرقیه واقع در شرق عربستان هستند، به تروریست متهم شده‌اند، اتهامی تکراری و مضحک که بیش از همه شامل حکام سعودی می شود چراکه اگر قرار باشد با تروریست‌ها برخورد شود، حکام ریاض متهمان ردیف اوّل هستند که مسبب و مسئول به نابودی کشاندن جان و مال مردم منطقه و جهان می باشند.
در واقع برخلاف فضاسازی های سعودی ها، پشت پرده این اعدام ها، برخورد با مسلمانان شیعی مناطق شرقی عربستان نهفته است بدین معنا که صدور حکم اعدام برای پنج فعال سیاسی بار دیگر سیاست سعودی ها در سرکوب مسلمانان روشنفکر و حق‌طلب را به نمایش گذاشت. در این باره به گفته "سماح حدید"مدیرخاورمیانه ای سازمان عفو بین الملل هدف از محاکمات، ساکت کردن مخالفان در منطقه شرقی عربستان است. حدید معتقد است که عربستان بیش از همه کشورهای جهان در محاکمه های سیاسی؛ حکم اعدام را اجرا می کند.
به هرحال دولت عربستان تاکنون شمار زیادی از شیعیان این کشور را پس از وارد کردن اتهامات تروریستی به آنها اعدام کرده‌ که نمونه بارز آن شیخ نمرالنمر روحانی برجسته شیعی است. شیخ باقر نمر به وجود تبعیض علیه شهروندان عربستان، محرومیت شیعیان این کشور از دسترسی به خدمات عمومی و عدم اشتغال شیعیان در مشاغل دولتی عربستان اعتراض داشت که دولت عربستان این فقیه شیعه را به اتهام واهی اقدام علیه امنیت ملی و محاربه محکوم و اعدام کرد.
آنچه که به نگرانی ها نسبت به زندگی این پنج فعال حقوق بشر دامن می زند سوابق دادگاه عربستان در مجازات مخالفان مسالمت جو است. در میان این پنج فعال حقوق بشر، یک زن نیز وجود دارد. «اسراء الغمغام» اولین زنی است که به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری با مجازات اعدام مواجه شده است. این زن بیست و نه ساله به همراه همسرش در معرض خطر اعدام قرار دارند. او و همسرش در سال2015 میلادی در منزل شان دستگیر شدند ولی این زن همچون دیگر فعالان حقوق بشر بدون برخوردار بودن از حق وکیل محاکمه و به اعدام محکوم شده اند.
بر این اساس در حالی عربستان سعودی خواستار مجازات اعدام برای شماری از فعالان حقوق بشری در این کشور شده است که اعمال چنین مجازاتی مغایر با قوانین المللی است.
در این باره "سارا لیه ویتسون"، مدیر دیده بان حقوق بشر در خاورمیانه می گوید: «هرگونه اعدامی وحشتناک است، اما درخواست مجازات مرگ برای فعالان حقوق بشر همچون اسراء الغُمغام، که حتی به اقدامات خشونت آمیز متهم نشده اند، بسیار وحشتناک تر است.»
این اعدام ها و برخوردهای خشن با شهروندان در شرایطی صورت می پذیرد که چند وقتی است که حکام ریاض از اصلاحات دم می زنند اما در همین مدت بر اساس اعلام سازمان دیده بان حقوق بشر، به طور متوسط در هفته پنج نفر در عربستان اعدام می شوند.
در این زمینه، سازمان عفو بین المللی از جهانیان خواسته تا پرونده سیاه عربستان در حقوق بشر را نادیده نگیرند و برای محاکمات سیاسی و اقدامات مخالف قوانین بین الملل پایانی قرار دهند.
سازمان ملل هم عربستان را به آزادی فعالان حقوق بشر فراخوانده است."راوینا شمدسانی"، سخنگوی کمیسیاری عالی سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به بازداشت مدافعان حقوق بشر در عربستان سعودی، گفت: "دولت عربستان سعودی را به آزادی مدافعان و فعالان حقوق بشر که به خاطر فعالیت‌های خود در حوزه حقوق بشر بازداشت شدند، فرا می خوانیم".
کلام آخر این که به رغم نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در عربستان سعودی‌ و سرکوب های هولناک جاری در این کشور، قدرت های استعمارگر به شدت از طرح پرونده حقوق بشری سعودی ها در نشست ها و مجامع بین المللی اجتناب می کنند تا تجارت سرسام آور و زد و بندهای میلیاردی آنها با رژیم سعودی، دچار وقفه و آسیب نشود.

منبع: صدا وسیما

کد مطلب: 66928
زمان انتشار: دوشنبه 5 شهریور 1397 - 14:48:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین