به روز شده: 2 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 67282
زمان انتشار: دوشنبه 19 شهریور 1397 - 13:23:19

اطلاعات مامور ام آی 6 درباره بن لادن

اطلاعات مامور ام آی 6 درباره بن لادن
حقوق بشر  > جهان  - یکی از جاسوس‌های ارشد و سابق ام‌ آی ۶ در آستانه سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر اعلام کرده که می‌دانست اتفاق بزرگی در سال ۲۰۰۱ میلادی برنامه‌ریزی شده بود اما هیچ نظری در رابطه با مقیاس این حمله نداشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه دیلی میل، "ایمن دین"، جاسوس ارشد و سابق ام‌ آی ۶ در رابطه با القاعده، در کتاب خاطرات خود مکالمه‌ای را با مدیر مسئولش در سازمان ام‌ آی ۶ افشا می‌کند که ناامیدی و مستأصل بودن این آژانس جاسوسی را در تلاش برای متقاعد کردن یکی از دادگاه‌های انگلیس نسبت به هشدار دادن در رابطه با تهدیدات بالقوه، نشان می‌دهد.

"ابو العباس" که اکنون به "ایمن دین" معروف است، به مدت هشت سال، پیش از آنکه هویت واقعی‌اش افشا شود از القاعده جاسوسی کرد.

وی اکنون افشا کرده که در ژوئن ۲۰۰۱ میلادی القاعده به یک گروه سری و مرموز تبدیل شد و وی گزارشی را در رابطه با اینکه اتفاقی بزرگ رخ می‌دهد، در اختیار داشته است.

ایمن دین در کتابش توضیح می‌دهد که چطور در افغانستان امنیت شدیدی در بین سلسله مراتب القاعده وجود دارد و وی احضار شده بود تا با ابو حافظ المصری، دست راست و فرد مورد اعتماد بن‌لادن، رهبر سابق القاعده دیدار کند.

المصری در جریان آن دیدار به ایمن دین گفته بود که می‌خواهد چهار تن از "برادران" که در انگلیس زندگی می‌کنند تا پایان اوت به افغانستان بیایند.

وی همچنین گفته بود: اتفاق بزرگی قرار است رخ دهد و ما انتظار داریم آمریکایی‌ها به افغانستان بیایند.

ایمن دین در این کتاب تحت عنوان "۹ جان: دوران من به عنوان جاسوسی ارشد ام‌آی ۶  در داخل القاعده" نام تعدادی از افراد را اعلام می‌کند اما هیچ یک از آنها هواپیماربایانی نبودند که در حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی دست داشتند.

وی همچنین اعلام کرد که در لندن با زکریا موسی، بیستمین هواپیماربای معروف پیش از آنکه در فوریه سال ۲۰۰۱ میلادی به آمریکا سفر کند، روبه‌رو شده بود.

این جاسوس سابق، این هواپیماربا را تنها با اسم کوچک می‌شناخت و به مدیران مسئولش در ام‌ آی ۶ درباره یک شبه‌نظامی فرانسوی نیز اطلاعاتی داده بود.

ایمن دین گفت: پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی بود که به من تصاویری از او را نشان دادند و من نام کامل و ارتباط او با این حملات را متوجه شدم.

این جاسوس سابق که متولد عربستان سعودی است، همچنین اطلاعات بیشتری را درباره دوران زندگی‌اش در لندن و فعالیتش با ام‌ آی ۶ افشا می‌کند.

در اواخر سال ۱۹۹۸ پس از آنکه پنج شهروند انگلیسی در یمن بازداشت شده و نیروهای امنیتی مواد منفجره، مین و موشک‌هایی را مصادره کرده بودند یکی از مدیران مسئول ام‌ آی ۶ که در این کتاب با عنوان "تام" معرفی شده با ایمن دین تماس می‌گیرد.

تام به ایمن دین گفته بود: بسیار جالب می‌شود که ببینیم شما چه کسانی را از مخفی‌گاه‌هایشان بیرون می‌کشید. شاید لازم باشد چند تا تماس بگیرید چراکه ما از برچسب "لندنستان" خسته‌ شده‌ایم. مشکل اینجاست که ما باید ثابت کنیم آنها بیماران روانی هستند که به شدت علاقه دارند کاخ باکینگهام را منفجر کنند تا بتوانیم یکی از دادگاه‌های انگلیس را متقاعد سازیم تا نسبت به این تهدیدات بالقوه هشدار دهد.

ایمن دین اوایل سال ۱۹۹۸ میلادی پس از بمب‌گذاری ساختمان سفارت آمریکا در کنیا به یک جاسوس دوجانبه تبدیل شد.

وی به مدت هشت سال جان خود را به عنوان یک مامور ناشناس برای سرویس مخفی انگلیس به خطر انداخت.

هویت جعلی ایمن دین به دنبال انتشار مقاله‌ای در وب‌سایت مجله تایم افشا شد. در این مقاله نامی از وی برده نشده بود اما جزئیات داستان به قدری کافی بود که القاعده با یک حساب و کتاب ساده می‌توانست هویت وی را شناسایی کند.

ایمن دین فورا با مدیران مسئولش در ام‌ آی ۵ و ام‌ آی ۶ تماس گرفت و به لندن فرار کرد؛ جایی که در آن به وی یک خانه امن و یک نام جدید داده شد.

کد مطلب: 67282
زمان انتشار: دوشنبه 19 شهریور 1397 - 13:23:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد