به روز شده: 7 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 67352
زمان انتشار: چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 07:42:27

گزارش فرانس 24 از کارنامه ضعیف دیوان کیفری بین المللی/ فیلم

حقوق بشر  > جهان  - فرانس 24 در گزارشی کارنامه دیوان کیفری بین المللی را ضعیف و بر ناتوانی این نهاد بین المللی در برابر جنایات صورت گرفته در جهان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اططلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از تلویزیون فرانس 24 در گزارشی به عملکرد ضعیف دیوان کیفری بین المللی درباره جنایات صورت گرفته در جهان پرداخت.
 خبرگزاری صدا و سیما در ادامه آورده است : دیوان کیفری بین المللی نماد امیدواری جهانیان در برابر جنایتکاران، امروز با تهدید آمریکا رو به رو است.
 فرانس 24 افزود: دیوان کیفری بین المللی تحقیقات در خصوص جنگ در افغانستان را در دستور کار خود قرار داده است. دیوان کیفری بین المللی از حدود

 


بیست سال پیش به تحقیق در خصوص جنایات صورت گرفته در جهان می پردازد و تاکنون برای دو متهم حکم محکومیت صادر کرده است.
این گزارش در ادامه افزود کارنامه این نهاد بین المللی بسیار ضعیف بوده و همین کارنامه انتقادهایی را به همراه داشته است.
بر اساس این گزارش، دیوان کیفری بین المللی نماد امیدواری جهانیان در برابر جنایتکاران است. امروز این نهاد بین المللی از سوی آمریکا در معرض تهدید قرار گرفته است.
اساسنامه رم در هفدهم ژوئیه سال1998 به ایجاد یک دیوان بین المللی مسئول رسیدگی به جنایاتی چون نسل کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت منجر شد. دیوان کیفری بین المللی مسئولیت محاکمه متهمان به ارتکاب بی رحمانه ترین جنایات را بر عهده گرفت. این اساسنامه را صد و بیست کشور جهان امضا کرده اند. بر اساس این اساسنامه، دیوان کیفری بین المللی فقط قادر به محاکمه اتباع کشورهای امضا کننده خواهد بود. این نهاد بین المللی که مقر آن در لاهه هلند قرار دارد، تاکنون به بیست و شش پرونده رسیدگی و بیست حکم دستگیری صادر کرده و شش حکم به حبس متهمان منتهی شده است.
لوران باگبو، رئیس جمهور پیشین ساحل عاج و شارل تیلور رئیس جمهوری سابق لیبریا از متهمانی هستند که با احکام دیوان کیفری بین المللی راهی زندان شدند.
این نهاد بین المللی با انتقادهای بسیاری رو به رو است. این دادگاه متهم است که فقط کشورهای آفریقایی را هدف قرار می دهد. از یازده پرونده، 10 پرونده، کشورهای قاره آفریقا را هدف قرار می دهد.
ناتوانی در محکومیت جنایتکاران یکی دیگر از نقاط ضعف این دادگاه قلمداد می شود. تبرئه شدن ژان - پیر بمبا معاون سابق رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو آخرین رسوایی در دیوان کیفری بین المللی بود. وی به جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت متهم شده بود. بسیاری از کشورهای جهان در سال های اخیر تهدید خروج از دیوان کیفری بین المللی را مطرح کرده اند.
بروندی که در رابطه با جنایت علیه بشریت هدف تحقیقات دیوان کیفری بین المللی قرار داشت، اولین کشوری بود که تهدید خود را به اجرا گذاشت و در اکتبر سال 2017 از عضویت در این نهاد بین المللی خارج شد.
فرانس 24 همچنین افزود: عدم عضویت قدرت های بزرگی چون چین،روسیه و آمریکا در دیوان کیفری بین المللی، کار دادگاه برای رسیدگی به جنایات را با مشکل مواجه کرده است. برای مثال روسیه و چین در سال 2014 مانع رسیدگی به پرونده جنگ سوریه شدند. آمریکا نیز همواره در برابر دادگاه از شهروندانش با هر اتهامی محافظت کرده است. حال باید دید که آیا با آغاز تحقیقات در خصوص جنگ افغانستان، آمریکایی ها تهدید شان را به اجرا خواهند گذاشت یا خیر.

 

کد مطلب: 67352
زمان انتشار: چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 07:42:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب