به روز شده: 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 67368
زمان انتشار: چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 11:42:06

آمریکا یک‌میلیون شکایت مردم افغانستان را نادیده گرفت

حقوق بشر  > جهان  - پس از زورگویی مقامات آمریکایی به دادگاه لاهه نسبت به بررسی جنایات جنگی در افغانستان، نهادهای افغان تأکید کردند که اگر اتهامات جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان پیگیری نشود جنگ در این کشور تشدید خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از تسنیم، کمیسیون حقوق بشر افغانستان هشدار داد که عدم پیگیری جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان عواقب ناگواری را در پی خواهد داشت.

این کمیسیون بر لزوم تحقیق و پیگیری جنایات جنگی نظامیان آمریکایی توسط دادگاه بین‌المللی لاهه در افغانستان تأکید کرد.

«سیما سمر» رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان به «آسوشیتدپرس» گفت: تأمین عدالت برای قربانیان می‌تواند به تسهیل روند صلح در این کشور کمک کند.

اخیراً دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرد: شواهدی دارد که نظامیان آمریکایی و کارمندان سازمان سیا با اسرای جنگی در افغانستان بدرفتاری و آنها را شکنجه کرده و حتی در برخی موارد نسبت به آنها تجاوز جنسی صورت گرفته است.

این دادگاه نیروهای امنیتی افغان را نیز به شکنجه و بدرفتاری با اسرای جنگی در این کشور متهم کرده است.

واکنش آمریکا به بررسی جنایات جنگی این کشور توسط دادگاه لاهه

مقامات آمریکایی در واکنش به تلاش دادگاه لاهه برای بررسی جنایات جنگی نظامیان این کشور خواستار توقف تحقیقات این دادگاه در افغانستان شدند.

دونالد ترامپ هشدار داد؛ در صورتی که دادگاه بین المللی کیفری در لاهه بخواهد تحقیقات درباره جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را ادامه دهد، موضع سختگیرانه‌ای را علیه این دادگاه اتخاذ خواهد کرد و تحریم‌هایی را علیه قضات آن در نظر می‌گیرند.

«جان بولتن» مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در واکنش به این موضوع گفت: ما با دادگاه بین المللی کیفری همکاری نخواهیم کرد. ما هیچ کمکی به دادگاه بین المللی کیفری نخواهیم رساند. ما به دادگاه بین المللی کیفری نخواهیم پیوست.

وی افزود که آمریکا از هر وسیله‌ای که لازم باشد برای حفاظت از شهروندان خود و شهروندان کشورهای متحدش در مقابل اقدامات "ناعادلانه" این "دادگاه نامشروع" استفاده خواهد کرد.

در پیش‌نویس متن سخنرانی بولتون آمده است: آمریکا همواره کنار دوست و متحدش یعنی اسرائیل خواهد ایستاد. دادگاه لاهه اگر بخواهد درباره اتهامات جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیق کند، دولت ترامپ مانع ورود قضات این دادگاه به خاک آمریکا خواهد شد و اموال و دارایی‌های آنها نیز توقیف خواهد شد.

تلاش‌های دادگاه لاهه برای تحقیق درباره جنایات جنگی در افغانستان

آذر ماه سال گذشته «فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرده بود که شواهدی از ارتکاب احتمالی جنایات جنگی از سوی نظامیان آمریکایی، نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح در افغانستان وجود دارد.

بنسودا از هیئت قضایی این دادگاه خواسته بود تا مجوز آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی صورت‌گرفته در افغانستان را صادر کند تا به جنایات جنگی احتمالی در این کشور رسیدگی شود.

ثبت یک‌میلیونی شکایت از جرایم جنگی در افغانستان

دادگاه بین‌المللی  لاهه نوامبر سال گذشته میلادی با ایجاد صفحه‌ای ویژه برای شکایت از جرایم جنگی در افغانستان از قربانیان در این کشور خواست تا پایان ماه ژانویه سال 2018 میلادی شکایات خود را ثبت کنند.

بر اساس این فراخوان، روند ثبت شکایت از جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در افغانستان از 31 نوامبر 2017 آغاز شد و 31 ماه ژانویه 2018 میلادی پایان یافت.

دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرد؛ در جریان مهلت سه‌ماهه که برای ثبت شکایت در نظر گرفته شده بود حدود 1.17 میلیون شکایت ثبت شده است.

واکنش مقامات افغان

«احمد میثم» معاون سخنگوی عبدالله پیش از این گفته بود که بیشترین جنایات جنگی در این کشور از سوی گروه‌های مسلح صورت می‌گیرد و دولت افغانستان از اقدام دادگاه بین‌المللی لاهه برای بررسی جنایات جنگی در این کشور استقبال می‌کند.

«آصف صدیقی» معاون سنای افغانستان نیز در واکنش به این موضوع تأکید کرده بود که تحقیقات دادگاه لاهه درباره جنایات جنگی در افغانستان می‌تواند برای بهبود وضعیت این کشور مفید واقع شود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان مانند همیشه با تبعیت از آمریکا این بار نیز از موضع واشنگتن در برابر دادگاه لاهه حمایت کرده است.

«شاه حسین مرتضوی» سخنگوی اشرف غنی در واکنش به این موضوع اعلام کرد، داعش و سایر گروه‌های مسلح عامل جنایات جنگی در این کشور هستند و نیروهای حامی دولت همواره برای حفظ جان مردم تلاش کرده‌اند.

با این حال، ریاست اجرایی دولت افغانستان، سازمان حقوق بشر، برخی از جریان‌های سیاسی و نمایندگان افغان از تحقیقات دادگاه لاهه درمورد جرایم جنگی افغانستان استقبال کرده‌اند.

«بیل کلینتون» به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا اساسنامه رم را که در نهایت باعث به‌وجود آمدن دادگاه لاهه شد به امضا رساند، اما پس از آن «جورج بوش» اظهار داشت که آمریکایی‌ها به‌دلایل سیاسی به‌طور ناعادلانه تحت پیگرد قرار خواهند گرفت و با رد این امضا از این تفاهم‌نامه خارج شد.

کد مطلب: 67368
زمان انتشار: چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 11:42:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب