به روز شده: 7 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 67373
زمان انتشار: چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:09:33

واشنگتن‌پست: پمپئو باید درباره حمایت واشنگتن از ائتلاف سعودی پاسخگو باشد

واشنگتن‌پست: پمپئو باید درباره حمایت واشنگتن از ائتلاف سعودی پاسخگو باشد
حقوق بشر  > جهان  - روزنامه واشنگتن‌پست نوشت وزیر خارجه آمریکا در جلسه آتی کنگره باید درباره حمایت واشنگتن از ائتلاف متجاوز به یمن پاسخگو باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه واشنگتن پست در مطلبی نوشت: دولت دونالد ترامپ –رئیس جمهور آمریکا- در هفته جاری درباره جنگ یمن با انتخاب مهمی مواجه است که نقشی تعیین کننده در سیاست خارجی رئیس جمهور و روابط آمریکا با همپیمانانش در خاورمیانه ایفا می‌کند. قانونگذاران آمریکایی با استناد به قانون جدیدی که فعالیت‌های کشور‌های حوزه خلیج فارس را با حمایت‌های نظامی آمریکا از این کشور‌ها مرتبط می‌داند، از «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، خواست تا روز چهارشنبه به کنگره توضیح دهد که آیا عربستان و امارات که به یمن تجاوز کرده اند، برای حفاظت از جان غیرنظامیان این کشور به اندازه کافی تلاش می‌کنند یا خیر؟

آمریکا از سال ۲۰۱۵ که امارات و عربستان به یمن تجاوز کرده اند، اطلاعات نظامی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، به جنگنده هایشان در حین پرواز سوخت رسانی می‌کند و سلاح‌های پیشرفته در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اما هم‌اکنون سوخت رسانی هوایی به این جنگنده‌ها مشروط به این شده که دولت ترامپ درباره اهتمام متجاوزان برای پایان دادن به جنگ و جلوگیری از گسترش بحران گسترده انسانی در یمن، گواهی بدهد.

در ادامه این مطلب آمده است: اگر آمریکا تصمیم بگیرد از ائتلاف سعودی به طور کامل حمایت کند با مخالفان جنگ یمن مواجه و با سِیلی از انتقادات روبرو می‌شود. از طرفی قطع حمایت آمریکا از متجاوزانی که دوستان نزدیکش هستند مانند سیلی زدن به آن‌ها است. به هر حال آمریکا باید تصمیمی قاطعانه درباره موضعش در خصوص کمک به متجاوزان به یمن بگیرد.

«اندرو پراسو» معاون دیده بان حقوق بشر واشنگتن، که منتقد عملکرد عربستان در جنگ یمن است، گفت: «این فرصت مناسبی برای آمریکا است تا درباره خسارات وارده به غیرنظامیان یمن و کسانی که در رنج و عذاب هستند و تاثیر این کشور در حمایت از عربستان یک ارزیابی صادقانه انجام دهد».

این در حالیست که مقامات دولت آمریکا در هفته گذشته از کمک آمریکا به عربستان سعودی حمایت کرده اند. اما مقامات دیگر با حمایت آشکار از این کشور که بحث و جدال زیادی را در پی داشته، مخالف هستند. ضرب الاجلی که برای پاسخگویی دولت به کنگره تعیین شده باعث به وجود آمدن بحث‌های داخلی در بین مقامات شده است. حمله ائتلاف به اتوبوس دانش آموزان یمنی که به کشته شدن کودکان بی گناه منجر شد به مجادلات داخلی مقامات آمریکایی دامن زده است. وضع انسانی یمن که در سطح اورژانسی است باعث شده میلیون‌ها نفر در این کشور دچار رنج و گرسنگی شوند. منتقدان می‌گویند ائتلاف سعودی محدودیت‌های شدید هوایی و بندری را در پی داشته است.

سناتور‌ها «جین شاهین» و «تاد یانگ» که حامی پاسخگویی پمپئو در کنگره هستند، در مطلبی در واشنگتن پست نوشتند: «معتقدیم اخلاق ایجاب می‌کند تمام کار‌های لازم را برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان از سوی ائتلاف سعودی انجام دهیم. اگر این اتفاق نیفتد و حمایت از ائتلاف سعودی ادامه پیدا کند بحران انسانی یمن که همچنان در حال بدتر شدن است به نقطه وحشتناکی می‌رسد».

سازمان ملل متحد اخیراً در گزارشی نوشته است تمام طرفین درگیر در جنگ یمن ممکن است به ارتکاب جنایات جنگی متهم شوند.

واشنگتن پست افزود: حتی اگر پمپئو عملکرد ائتلاف سعودی را تایید نکند، دولت از همان قانونی که او را به کنگره کشانده برای ادامه کمک نظامی به این ائتلاف کمک می‌کند. علیرغم انتقاد احتمالی پمپئو از عملکرد ائتلاف، کمک نظامی به متجاوزان ادامه خواهد داشت، این مسئله باعث مخدوش شدن روابط کاخ سفید و همپیمانانش خواهد شد. این اتفاق در زمانی می‌افتد که آمریکا به دنبال حمایت آن‌ها درباره یک اتحاد نظامی منطقه‌ای جدید به نام «ناتوی عربی» است. هنوز مشخص نیست دولت آمریکا قرار است کدام یک از اقدامات ائتلاف سعودی در یمن را تایید و کدام را رد کند و کنگره چه پاسخی به آن خواهد داد.

ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید روابط با عربستان و امارات را تقویت کرده است. با اینکه دولت ترامپ گاهی از ائتلاف سعودی برای چگونگی جنگی که در یمن به راه انداخته انتقاد می‌کند، فروش سلاح به این کشور‌ها که در زمان «باراک اوباما» سلف او به حالت تعلیق درآورد را از سر گرفت.

با اینکه مقامات پنتاگون دائماً از کمک به ائتلاف سعودی حمایت کرده اند، قانون گذاران می‌گویند کمک‌های کنونی، پرسنل آمریکایی را در معرض ارتکاب جنایات جنگی قرار می‌دهد. «تد لیو» نماینده یکی از حوزه‌های انتخابیه کالیفرنیا در این خصوص می‌نویسد: «من معتقدم این مسئله بیش از آنکه ما را وارد زنجیره کشتار کودکان و زنان و مردان کند به امنیت ملی‌مان صدمه می‌زند. این موضوع ابزار بزرگی برای عضوگیری تروریست‌ها است».

کد مطلب: 67373
زمان انتشار: چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:09:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب