به روز شده: 4 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 67482
زمان انتشار: دوشنبه 26 شهریور 1397 - 07:50:24

لوبلاگ: آشوب‎های بصره با حمایت آمریکا و برخی کشور‌های منطقه صورت گرفت

لوبلاگ: آشوب‎های بصره با حمایت آمریکا و برخی کشور‌های منطقه صورت گرفت
حقوق بشر  > جهان  - پایگاه لوبلاگ در گزارشی ضمن اشاره به آشوب‎های اخیر در استان بصره عراق نوشته است که آمریکا و چند کشور منطقه در این ناآرامی‎های نقش داشته‎اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، پایگاه لوبلاگ در گزارشی به موضوع آشوب‎های اخیر در بصره پرداخته و می‎نویسد: دولت‌های دو کشور عراق و ایران در تلاشند تا مشکلات پیش آمده را به بهترین نحو مدیریت و حل و فصل نمایند. اما نکته قابل توجه وجود جریان‌هایی است که درصدد ایجاد اختلاف در روابط دو کشور هستند؛ چرا که در ماه‌های اخیر در روابط دو جانبه این دو کشور موردی برای ایجاد یا افزایش تنش مشاهده نمی‌شود؛ بنابراین برای توضیح این موضوع باید به سیاست‌های منطقه‌ای و بین المللی توجه بیشتری داشت. در این زمینه باید در درجه نخست به سیاست‌های خصمانه آمریکا نسبت به ایران توجه داشت.

 
از دیدگاه نویسنده، فاکتور مهم در این موضوع در خطر بودن منافع آمریکا به ویژه در عراق است.
 
در ادامه عربستان به عنوان عامل دوم ایجاد تنش‌ها در بصره مطرح می‎شود. عربستان سعودی نقش مهمی در شکل گیری آشوب‎های بصره دارد. سعودی‌ها تمایل بسیار زیادی برای تاسیس کنسولگری نه تنها در بصره بلکه در شهرهای کربلا و نجف دارند. حتی در آوریل ۲۰۱۸ خبر‌هایی مبنی بر افتتاح کنسولگری عربستان در بصره منتشر شد.
 
در پایان این گزارش آمده است که دو کشور و مردمانشان دارای منافع متقابل و تاریخ مشترک هستند. ایران در عراق در حوزه‌های بسیاری عنصر کارآمد و قابل توجهی است؛ بنابراین بهتر است که گروه‌ها و جریانات خاص به جای تلاش برای روی کار آوردن دولتی ضد ایرانی در عراق به ایجاد دولت کارآمد و مستقل عراقی کمک کنند که در صلح و امنیت با همسایگان خود زندگی کند.

منبع: میزان
کد مطلب: 67482
زمان انتشار: دوشنبه 26 شهریور 1397 - 07:50:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب