به روز شده: 2 ساعت و 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 67510
زمان انتشار: سه شنبه 27 شهریور 1397 - 13:32:34

تحصیل 500 هزار مهاجر افغانستان در ایران

حقوق بشر  > ایران  - وزیر مهاجران افغانستان گفت: در حال حاضر 500 هزار دانش آموز و دانشجوی افغان در ایران تحصیل می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حسین عالمی بلخی وزیر مهاجران افغانستان گفت: در حال حاضر 500 هزار دانش آموز و دانشجوی افغان در حال تحصیل در ایران هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری میزان ، وی که در کنفرانس خبری در کابل صحبت می‌کرد، افزود: در حال حاضر 78 هزار دانشآموز فاقد مدرک اقامتی در مدارس ایران تحصیل می‌کنند که این امر باعث مصونیت خانواده‌های این کودکان نیز شده است.

بلخی با بیان اینکه در حال حاضر 500 هزار از تبعه افغانستان در حال تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های ایران هستند، تصریح کرد: زمینه سفر مهاجران بدون ابطال کارت اقامت به افغانستان فراهم شده و این افراد بدون نگرانی قادر هستند به افغانستان سفر کرده و مجددا به ایران بازگردند.

وی در مورد اتباع افغان حاضر در پاکستان نیز گفت: تاکنون 780 هزار مهاجر بدون مدرک شناسایی شده که به 350 هزار نفر از آنها کارت اقامت موقت صادر شده است.

وزیر امور مهاجران افغانستان در ادامه یادآور شد: همچنین 170 هزار مهاجر افغانستان در ترکیه به ثبت رسیده که خواهان پناهندگی در این کشور و یا کشور ثالث هستند.

وی از ایجاد کمیته مشترک میان ترکیه و افغانستان برای بررسی وضعیت مهاجران خبر داد و تاکید کرد: بازگشت مهاجران از ترکیه به صورت داوطلبانه خواهد بود.

بلخی در مورد اخراج مهاجران از کشورهای اروپایی نیز گفت: در سال جاری 520 نفر اخراج و تعداد 1495 نفر نیز به صورت داوطلبانه از این کشورها به افغانستان بازگشته اند.

کد مطلب: 67510
زمان انتشار: سه شنبه 27 شهریور 1397 - 13:32:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب