به روز شده: 3 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 67543
زمان انتشار: شنبه 31 شهریور 1397 - 13:19:25

انتقاد دیده بان حقوق بشر از اصلاحات سعودی/ نقض حقوق شیعیان در عربستان

انتقاد دیده بان حقوق بشر از اصلاحات سعودی/ نقض حقوق شیعیان در عربستان
حقوق بشر  > جهان  - شمار زیادی از شیعیان در عربستان سعودی در صف اعدام قرار دارند اما محاکمه این افراد به شکل آشکار، ناعادلانه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، پایگاه اینترنتی دیدبان حقوق بشر در مطلبی به قلم آدام کوگل به بررسی آنچه که اصلاحات در عربستان سعودی نامیده می شود پرداخت و در این باره نوشت این اصلاحات، شامل بردباری در برابر شیعیان نمی شود و تبعیض شایع علیه شیعیان در این کشور همچنان ادامه دارد.

از جدیدترین موارد این تبعیض ها می توان به ممانعت از برگزاری برخی جنبه های عمومی مراسم عاشورای امسال اشاره کرد. به علاوه، مطالب ضد شیعیان در کتاب های درسی مدارس عربستان همچنان به چشم می خورد.

دستگاه مذهبی عربستان چندین دهه است که انتقادهای شدید و سرسختانه ای را علیه شیعیان مطرح می کند و مراسم مذهبی شیعیان را به شیوه ای بدی جلوه می دهد.

این در حالی است که برخی از بدترین موارد سوء استفاده های نظام عربستان سعودی از شهروندان شیعه این کشور و محدود کردن توانایی آنها در انجام دادن امور مذهبی شان بدون تغییر باقی مانده است.
شیعیان سعودی در استان شرقی القطیف، طی هفته گذشته صراحتاً و بدون واسطه شاهد این مساله بودند، زیرا مقامات عربستان سعودی مانع از برگزاری برخی جنبه های عمومی و خاص مراسم سالانه عاشورا شدند. فعالان در این باره به دیدبان حقوق بشر اعلام کردند شیعیان امسال نمی توانند آیین های خود را از طریق بلندگوهای داخل حسینیه ها (اماکن مربوط به تجمعات مذهبی) پخش کنند. همچنین مقامات سعودی، دکه های غذا و دست فروش هایی که لباس، کتاب و پرچم عرضه می کردند را جمع آوری کرده اند.

همچنین به نظر می رسد که آیین های سوگواری عمومی به ساعت های خاصی محدود شده است.
به علاوه، در اصلاحات آموزشی عربستان سعودی، همه لفاظی های ضد شیعه در کتاب های درسی حذف نشده است؛ به خصوص در مدارس دوره دوم (دوره پس از ابتدایی). برای مثال در یکی از کتابهای دوره دوم، بخشی گنجانده شده است که در آن، "ساختن مسجد و ضریح روی قبرها" محکوم می شود. این در حالی است که این اقدام، یکی از رسوم معمول شیعیان  است. همچنین در همین بخش، در اشاره به شیعیان از لفظ توهین آمیز رافضی به معنای "مردود کننده" استفاده شده است.
به علاوه، دهها شیعه در عربستان سعودی همچنان در حبس به سر می برند، آن هم صرفاً به این دلیل که در اعتراضاتی که از سال 2011 آغاز شد مشارکت کرده اند. معترضان خواستار برابری کامل و حقوق اولیه برای همه سعودی ها هستند. دادستان ها اخیراً اتهاماتی را علیه پنج فعال در استان شرقی عربستان سعودی مطرح کرده اند و خواستار صدور مجازات اعدام علیه این افراد شده اند. از جمله این فعالان می توان به اسراء الغمغام فعال حقوق زنان اشاره کرد. شمار زیادی از شیعیان در عربستان سعودی به جرم اقدامات خشونت آمیز در صف اعدام قرار دارند، اما محاکمه این افراد به شکل آشکار، ناعادلانه بوده است. این در حالی است که مقامات عربستان سعودی چنین اتهاماتی را علیه الغمغام و چهار فعال دیگر مطرح نکرده اند. جرم این افراد، مسائلی از قبیل "تحریک به اعتراضات" و "سر دادن شعارهای متخاصمانه علیه رژیم" عنوان شده است.
عربستان سعودی نمی تواند مشکل تبعیض علیه شیعیان خود را با برداشتن گام های کوچک حل کند. مقامات عربستان سعودی باید به شیعیان اجازه دهند عبادتگاه های خود را بسازند، و سنت ها و رسوم خود را آزادانه اجرا کنند. آنها باید همه مطالب علیه شیعیان را در کتاب های درسی حذف کنند، و همه شیعیانی را که به اتهامات مربوط به اعتراضات و در جریان محاکمه های ناعادلانه به زندان انداخته شده اند، آزاد کنند.
منبع: صدا و سیما

کد مطلب: 67543
زمان انتشار: شنبه 31 شهریور 1397 - 13:19:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

دیگر مطالب