به روز شده: 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 67797
زمان انتشار: شنبه 14 مهر 1397 - 17:45:31

رئیس دیوان عدالت اداری: قوانین دستگاه‌های دولتی اصلاح و شفاف شود

رئیس دیوان عدالت اداری: قوانین دستگاه‌های دولتی اصلاح و شفاف شود
قوه قضائیه  -  رئیس دیوان عدالت اداری در همایش معاونت‌های حقوقی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: باید با کمک معاونت حقوقی ریاست جمهوری قوانین دستگاه‌های دولتی اصلاح و شفاف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین محمد کاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری، در پنجمین همایش علمی کاربردی حقوقی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ضمن ابراز خرسندی از تعاملات خوب و سازنده دیوان عدالت اداری و وزارت بهداشت، گفت: تعداد ورودی پرونده‌های وزارت بهداشت رو به افزایش می‌باشد و با توجه به روابط خوب این دو نهاد باید تلاش مضاعف در کاهش پرونده‌ها صورت گیرد.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه یکی از افتخارات بزرگ قانون اساسی، اصل ۱۷۳ و شکایت مردم از دستگاه‌های دولتی می‌باشد، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری دیوان عدالت اداری مردم می‌توانند از دستگاه‌های دولتی در دیوان تظلم خواهی کنند، و این یکی از برکات انقلاب بود که این شرایط را برای مردم بوجود آورد.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی با اشاره به اصل ۱۷۰ قانون اساسی و درخواست ابطال تصویب نامه و آئین نامه‌های دولتی، گفت: با توجه به این اصل مردم می‌توانند از بخشنامه ها، دستورالعمل‌ها و مصوبات که توسط قوه مجریه خلاف شرع و یا قانون مصوب شده باشد، حتی اگر ذینفع نباشند می‌توانند شکایت کنند و ابطال آن را از دیوان عدالت اداری تقاضا کنند، و با این امر بسیاری از بخشنامه‌های تبعیض آمیز باطل می‌شود.

وی افزود: در سال ۹۶ تعداد شکایت‌ها در دیوان نسبت به سال ۹۵ به میزان ۸/۲۱ درصد افزایش داشته است. وزارت بهداشت نیز در سال ۹۴ تعداد ۹ هزار و ۱۵۲ مورد شکایت داشته که در سال ۹۵ این رقم به ۷ هزار و ۱۷ پرونده رسید و کاهش ۲۳ درصدی نسبت به سال گذشته اش پیدا کرد. اما متأسفانه این رقم در سال ۹۶ به تعداد ۱۱ هزار و ۴۰۸ مورد رسید که نسبت به سال ۹۵ رشد ۶۲ درصدی داشته است و این آمار نگران کننده‌ای است.

رئیس دیوان عدالت اداری خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم قوانین اصلاح شود و فهم واحد از قوانین داشته باشیم. در این زمینه یکی از اقداماتی که معاونت حقوقی ریاست جمهوری می‌تواند، انجام دهد این است که قوانین دستگاه‌های دولتی را اصلاح و شفاف کند.

وی تصریح کرد: وزارتخانه‌ها هم نسبت به دستگاه‌های زیرمجموعه خود این وظیفه را دارند که قوانین مربوط به خود را شفاف کنند. به خصوص در مباحثی که زیاد از آن‌ها شکایت می‌شود، نیاز بیشتری به شفافیت وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی بر ایجاد وحدت رویه در دیوان عدالت اداری تأکید کرد و گفت: برای ایجاد وحدت رویه مقرر کردیم که در رابطه با دادخواست‌ها بررسی‌هایی صورت گیرد و مشخص شود حق در مطالب چیست و دادخواست‌ها چه شرایطی را باید داشته باشند؛ اگر چنانچه شرایط وارد بود، بررسی شود که وجود حق مرتبط بر چند شرط اعلام شده در این خصوص است.

رئیس دیوان عدالت اداری در پایان با اشاره به اینکه از سوی دیوان جزواتی برای ایجاد وحدت رویه تهیه شده است، گفت: بر اساس جزواتی که از سوی دیوان عدالت اداری تهیه که ۲۴ موضوع آن شکایت‌های استخدامی و اداری می‌باشد که در آن‌ها الزامات و شرایطی تعیین شده است و این جزوات را در اختیار معاونت حقوقی دانشگاه‌های علوم پزشکی و قضات قرار داده ایم تا بر مبنای آن به دادخواست‌ها رسیدگی شود و در وزارت بهداشت نیز موجب کاهش شکایات شود.

کد مطلب: 67797
زمان انتشار: شنبه 14 مهر 1397 - 17:45:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی