به روز شده: 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 67890
زمان انتشار: شنبه 21 مهر 1397 - 11:52:47

توجیه هند در بازگرداندن هفت مسلمان روهینگیایی به میانمار

 توجیه هند در بازگرداندن هفت مسلمان روهینگیایی به میانمار
حقوق بشر  > جهان  - راجنات سینگ وزیر کشور هند در توجیه بازگرداندن هفت مسلمان روهینگیایی به میانمار گفت: اقدام علیه روهینگیا و سایر مهاجران غیرقانونی نباید از منظر حقوق بشر بررسی شود زیرا هند تاکنون با هیچ خارجی بد رفتاری نکرده است.

به گزارش ایرنا در روز شنبه به نقل از روزنامه 'اکونومیک تایمز' ، وزیر کشور هند افزود: هند یک کشور چند قطبی است و حقوق بشر بر اساس هیچ مذهبی بنا نشده است.


راجنات سینگ تصریح کرد: من معتقدم هیچ جایگاهی برای اقدامات غیر انسانی به نام برخورد قاطع وجود ندارد. من همچنین معتقدم که اقدامات انجام شده در راستای منافع و امنیت ملی نباید از منظر حقوق بشر مورد بررسی قرار گیرند.


وزیر کشور هند در حضور نارندرا مودی نخست وزیر این کشور در نشست کمیته ملی حقوق بشر هند خاطر نشان کرد: زمانی که یک مجرم یا تروریست با اقدامات خود نه تنها حقوق بشر را نقض می کند بلکه زندگی مردم را نیز از آنها می گیرد ما چگونه می توانیم با آنها بر اساس اصول حقوق بشر برخورد کنیم. هند هیچ اقدام غیر انسانی در مقابل مهاجران غیر قانونی انجام نداده است. من خوشحال هستم که دادگاه عالی از تصمیم دولت هند برای اخراج هفت روهینگیا از آسام حمایت کرد.


هند در ماه جاری برای اولین بار یک گروه هفت نفره از پناهجویان روهینگیایی را از ایالت آسام در شمال شرق این کشور به میانمار تحویل داد.
کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان پیش ازاین اعلام کرده بود با توجه به شرایط میانمار، بازگشت اجباری روهینگیا بر خلاف قوانین بین المللی است.
با بالا گرفتن تب انتخابات هند در دو ماه گذشته، مساله مهاجران وارد جریان اصلی سیاست در این کشور شده است. دولت هند اخیرا طرح ثبت نام ملی شهروندان این کشور را در ایالت آسام به اجرا گذاشت. این طرح با هدف شناسایی مهاجران غیر قانونی بنگلادشی معرفی شده است.
دولت هند اعلام کرده است که مسلمانان روهینگیا به صورت غیر قانونی وارد این کشور شده اند. وزارت کشور هند در ماه اوت از ایالت های این کشور درخواست کرد تا مهاجران روهینگیا را شناسایی کنند و اطلاعات آنها را به ثبت برسانند.


بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت جامو و کشمیر حدود 10 هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می کنند. در حالی که تعداد کل مهاجران روهینگیا در سرتاسر هند 40 هزار نفر تخمین زده شده است.
اگرچه حدود 14 هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.
کارن ریجیجو مشاور وزیر کشور هند در سال 2017 خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت هند قصد دارد تمام مسلمانان روهینگیا از جمله آنهایی که نام آنها به عنوان پناهنده در سازمان ملل به ثبت رسیده است را اخراج کند.


بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند.
دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی مواجه هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی.
هم اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهیگنیا در ارودگاه های مهاجران در منطقه 'کاگس بازار' بنگلادش حضور دارند. نزدیک به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت(مرداد) سال گذشته به بنگلادش آمده اند.

کد مطلب: 67890
زمان انتشار: شنبه 21 مهر 1397 - 11:52:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب