به روز شده: 7 ساعت و 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 68037
زمان انتشار: شنبه 28 مهر 1397 - 14:59:09

معاون بهزیستی: خانواده‌ها باید بیشتر درگیر تربیت فرزندانشان باشند

معاون بهزیستی: خانواده‌ها باید بیشتر درگیر تربیت فرزندانشان باشند
کودکان  - معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، گفت: به نظر می‌آید خانواده‌ها بسیاری از مسئولیت هایشان را به بیرون از خانه برونسپاری کرده اند. خانواده‌ها باید بیشتر درگیر امر تربیت باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حبیب اله مسعودی فرید،با بیان اینکه همیشه بین آسیب اجتماعی و مشکل اجتماعی اختلاف وجود دارد گفت: هر دو بخش قابل توجه است. موضوع دیگر حاشیه نشینی است که هم ردیف این‌ها نیست، ولی شاید جزو عوامل خطر آفرین باشد. سال‌ها در این نواحی کار کردم و چون دسترسی مناسب به امکانات در آنجا فراهم نیست می‌تواند بستری برای آسیب باشد.

وی درباره خشونت گفت: خشونت مطرود است و یک اصل است چه توهین معلم به دانش آموزان و چه برعکس. باید در نظام آموزشی شان معلم را بالا ببریم. برنامه آموزش و پرورش برای نهادینه کردن این مفهوم که معلمی شغل انبیاست چیست، راهکار‌های مدیریت هیجانات و خشونت‌ها چیست، روش‌های جذب دانش آموزان در مدرسه چیست.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۱۶ اصل در پیشگیری از اعتیاد داریم گفت: یکی از این‌ها روش تدریس و تربیت معلم است. اگر ارائه و آموزش معلمان جذاب باشد، به عنوان یک عامل محافظتی شناخته شده است. ما هنوز در کشور به امر پیشگیری نپرداخته ایم.

مسعودی فرید ادامه داد: دستگاه‌های مختلفی در امر پیشگیری نقش دارند. به عنوان مثال هم در دوران بارداری و هم بعد از آن برای مادران باید آموزش‌های ارتقای سلامت روان از سوی وزارت بهداشت ترتیب داده شود. نقش رسانه در جریان سازی مهارت‌های اجتماعی، بهزیستی در مهد‌های کودک و آموزش و پرورش نیز در امر پیشگیری بسیار محوری است.

وی با بیان اینکه باید والدین آگاه شوند که فقط جنبه آموزش مهم نیست و باید روی جنبه‌های تربیتی نیز کار کرد اظهار کرد: راهبردی‌ترین دستگاه کشور، آموزش و پرورش است، اما هنوز این امر نهادینه نشده است. در بسیاری جوامع دنیا هر کسی نمی‌تواند وارد مدرسه شود و تدریس کند و افراد باهوش، توانمند و خلاق در مدارس و مهد‌های کودک بکار گرفته می‌شوند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره سیر صعودی آمار آسیب‌های اجتماعی گفت: خانواده از مهمترین نهادهاست. به نظر می‌آید آن‌ها بسیاری مسئولیت هایشان را به بیرون از خانه سپرده و برونسپاری کرده اند. خانواده‌ها باید بیشتر درگیر امر تربیت باشند.

مسعودی فرید افزود: از سوی دیگر باید در سیاست گذاری کلان تدبیر کنیم و اعتبارات بیشتر به بخش‌های اجتماعی و آموزش اختصاص دهیم و دوم آنکه نابرابری‌ها در جامعه کاهش یابد. در توزیع منابع دقت نمی‌شود. در حالی که باید به عنوان مثال اعزام بهترین معلم‌ها برای مناطق حاشیه نشین تخصیص یابد. در سایر خدمات نیز باید اینگونه باشد.

بر اساس گزارش میزان، وی با بیان اینکه امید باید در مردم ایجاد شود و چند پله رشد کنند، گفت: آیا دسترسی افراد با مدرک و مهارت یکسان به مشاغل مختلف یکسان است، متاسفانه نابرابری وجود دارد.

مسعودی فرید، آمار‌هایی از آسیب‌های اجتماعی ارائه کرد و گفت: طبق آمار رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد داریم. آخرین آمار خودکشی ۵.۵ فوت به ازای ۱۰۰هزار نفر است، ولی در دنیا از کمترین میزان‌ها است و در ۱۶۰ کشور رتبه ۱۰۵ را داریم. ولی باز باید روی عوامل باید کار کنیم. چندین مطالعه درباره روابط نامتعارف جنسی در حال انجام است. حدود ۱۲ میلیون حاشیه نشین داریم. البته آمار‌ها متفاوت و کیفیت زندگی‌ها نیز در این نواحی فرق می‌کند. برای هر آسیبی باید روند و مختصات کمی و کیفی را نیز بررسی و تحلیل کنیم.

کد مطلب: 68037
زمان انتشار: شنبه 28 مهر 1397 - 14:59:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب