به روز شده: 14 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 68105
زمان انتشار: سه شنبه 1 آبان 1397 - 14:40:25

هشدار سازمان ملل؛ ۱۴ میلیون یمنی با خطر قحطی

هشدار سازمان ملل؛ ۱۴ میلیون یمنی با خطر قحطی
حقوق بشر  > جهان  - سازمان ملل متحد هشدار داد اگر شرایط در یمن به همین منوال ادامه داشته باشد بیم آن می‌رود که چهارده میلیون نفر از شهروندان این کشور جنگ زده با قحطی روبرو شوند.

به گزارش صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیویورک، سازمان ملل متحد هشدار داد اگر شرایط در یمن به همین منوال ادامه داشته باشد بیم آن می رود که چهارده میلیون نفر از شهروندان این کشور جنگ زده با قحطی روبرو شوند.

بر اساس این گزارش، مارک لاوکوک معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در یادداشتی تاکید کرد اگر شرایط کنونی حاکم بر یمن همین گونه ادامه یابد ظرف چند ماه آینده چهارده میلیون نفر از مردم این کشور در وضع "پیش‌ از قحطی" قرار خواهند گرفت.
این مقام بین المللی در یادداشت خود که تاریخ هجدهم اکتبر در آن درج شده است و روز دوشنبه در اختیار پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت، تصریح کرد:" اوضاع انسانی در یمن از همه کشورهای جهان بدتر است و هفتاد و پنج درصد از مردم این کشور (بیست و دو میلیون نفر) به کمک ها یا حمایت های بشر دوستانه نیاز دارند که از این تعداد نیز هشت میلیون و چهارصد هزار نفر در وضع نا امنی غذایی حاد قرار دارند و برای ادامه حیات به کمک های غذایی نیاز مبرم دارند ".

در یادداشت معاون امور بشردوستانه دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است:" اگر شرایط انسانی در یمن بهبود نیابد، شمار شهروندان یمنی که در وضع ناامنی غذایی شدید قرار دارند ( هشت میلیون و چهارصد هزار ) ظرف ماه های آینده افزایش خواهد یافت و پنج میلیون و ششصد هزار نفر دیگر نیز به این رقم اضافه خواهد شد و شمار آنهایی که در وضع پیش از قحطی قرار می گیرند به چهارده میلیون نفر خواهد رسید ".
شانزدهم اکتبر امسال برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد از این مسئله ابراز نگرانی کرد که با ادامه شرایط کنونی در یمن ممکن است دوازده میلیون نفر ظرف ماه های آینده با پیامدهای قحطی مواجه شوند.


معاون امور بشردوستانه دبیر کل سازمان ملل متحد که در نشست شورای امنیت اوضاع انسانی و بشردوستانه را در یمن تشریح می کرد، در یادداشت خود تاکید کرد بحران غذایی در این کشور با مناقشه مسلحانه ارتباط مستقیم دارد ".
به گفته وی، قیمت هر لیتر بنزین در یمن چهل و پنج درصد افزایش یافته و ارزش پول این کشور (ریال) چهل و هفت درصد در مقایسه با دلار ارزش خود را از دست داده است. فقط از سپتامبر تا کنون ریال یمن بیست درصد ارزش خود را از دست داده و کاهش ارزش پول یمن موجب تشدید مشکلات اقتصادی شهروندان این کشور شده است.


معاون امور بشردوستانه دبیر کل سازمان ملل متحد تصریح کرد عملیات بشردوستانه نهادها و آژانس های امدادرسان در یمن ادامه دارد و بیش از دویست آژانس و گروه بشر دوست در این کشور یک "طرح بشردوستانه بین المللی" به اجرا گذاشته اند.
یمن که از فقیرترین کشورهای شبه جزیره عرب محسوب می شود از جنگ داخلی جنگ ائتلاف متجاوزان به رهبری عربستان سعودی به شدت آسیب دیده است و نود درصد از نیازهای غذایی مردم آن از طریق واردات تامین می شود و هفتاد درصد از این واردات نیز از طریق بندر حدیده صورت می گیرد این در حالی است که شهر حدیده از ژوئن گذشته هدف حملات نیروهای دولت (مستعفی) یمن تحت حمایت ریاض و ابوظبی است.

 

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 68105
زمان انتشار: سه شنبه 1 آبان 1397 - 14:40:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب