به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 68184
زمان انتشار: شنبه 5 آبان 1397 - 15:21:59

خوشرو: رای دیوان لاهه علیه آمریکا را برای جهان تشریح کردیم

خوشرو: رای دیوان لاهه علیه آمریکا را برای جهان تشریح کردیم
حقوق بشر  > ایران  - نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد می گوید برای نخستین بار در سطح مجمع عمومی این سازمان، قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری را علیه آمریکا تشریح کردیم و از همه خواستیم در برابر عمل ضد انسانی واشنگتن بایستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غلامعلی خوشرو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حضور 'عبدالقوی احمد یوسف' رئیس دیوان بین المللی دادگستری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ارائه گزارشی از اقدامات این دیوان، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: رئیس دیوان در مجمع عمومی به نحو مفصلی به مساله قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری پرداخت و صراحتا مطابق همان قراری که صادر شده است، گفت آمریکایی ها چه تعهداتی دارند که باید انجام دهند.
نماینده ایران در سازمان ملل تاکید کرد: در چند مورد مهم همچون سلامتی، دارو و حمل و نقل هوایی از آمریکا خواسته شده است که هیچ گونه محدودیتی برای ایران فراهم نکند؛ باید کانال های انتقال پول هم وجود داشته باشد تا در این زمینه مشکلی برای مردم پیش نیاید.
خوشرو تصریح کرد: نکته مهم دیگر این است که این قرار موقت تا زمان قطعی شدن حکم دیوان، باید رعایت شود و در این قرار موقت همچنین خواسته شده است که از هر اقدامی که باعث وخامت بیشتر اوضاع شود، جدا خودداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: تهدیدات آمریکا برای تحریم های بیشتر در روزهای آینده، نه تنها ضد پیمان مودت بلکه ضد قرار این دیوان است. می دانید که این دیوان، مهم ترین رکن حقوقی سازمان ملل است که مطابق منشور این سازمان همه کشورها باید احکام این دیوان را رعایت کنند.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد افزود: آمریکا که سازمان ملل در خاک آن قرار دارد و عضو دائم شورای امنیت هم هست، عملا نسبت به احکام این دیوان بی اعتنایی و حتی تهدید می کند.
خوشرو یادآور شد: بدتر اینکه آمریکا گفته است از هرگونه قراری که دیوان صادر کند یا هرگونه ارجاعی به دیوان در آینده هم مقبول نیست و صلاحیت دیوان را در هیچ دعوایی حتی با کشورهای دیگر هم نخواهد پذیرفت.
وی با بیان اینکه عملا با کشوری روبرو هستیم که هر روز با قانون شکنی، اعمال فراقانونی، ضد انسانی و پا گذاشتن بر قوانین بین المللی به یکجانبه گرایی و یکه تازی ادامه می دهد، به سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: من از همه کشورهای جهان خواستم که مقابل این یکجانبه گرایی، ضدیت با قانون و اقدامات غیر انسانی مقاومت کنند.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد افزود: این نخستین باری است که ایران فرصت یافت در سطح مجمع عمومی که همه کشورها حضور دارند، این رای دادگاه را تشریح کنیم و نظر کشورها را نسبت به اهمیت این مساله جلب کنیم.
خوشرو اضافه کرد: ما آنها را تشویق کردیم در مقابل بی قانونی و اعمال ضد انسانی آمریکا بایستند و آمریکا را از ادامه این رفتار برحذر دارند.
قضات دیوان لاهه روز چهارشنبه یازدهم مهرماه امسال به اتفاق نظر با اعلام اینکه صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به سبب نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال 1955بین دو کشور را دارند، رای به لغو تحریم های دارویی، غذایی، بشردوستانه و هوایی آمریکا علیه ایران دادند.

کد مطلب: 68184
زمان انتشار: شنبه 5 آبان 1397 - 15:21:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد