به روز شده: 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 68324
زمان انتشار: یکشنبه 13 آبان 1397 - 08:58:45

هند: حقوق بشر ابزار بازیهای سیاسی خارجی قرار دارد

هند: حقوق بشر ابزار بازیهای سیاسی خارجی قرار دارد
حقوق بشر  > جهان  - هند با ابراز نگرانی در مورد فعالیت شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که فعالیت این شورا نسبت به گذشته سخت تر شده است چرا که بعضی کشورها سعی دارند از مسائل مربوط به حقوق بشر استفاده سیاسی بکنند.


به گزارش روز یکشنبۀ ایرنا، روزنامۀ 'تایمز آو ایندیا' به نقل از تانمیا لعل معاون نماینده دائمی هند در سازمان ملل نوشت: درحالیکه تروریسم به عنوان مشکلی مشترک در دنیای امروزی است، همواره تلاش کشورها برای مقابله با آن توسط افرادی ناکام گذاشته میشود.
وی در ادامه سخنرانیِ خود گفت، حقوق بشر باید در سایۀ احترام به حاکمیت ارضی کشورها باشد و نباید در امور داخلی کشورها دخالت کرد.
او همچنین گفت با وجود اینکه فعالیت شورای حقوق بشر سازمان ملل همواره با افزایش تعداد قطعنامه ها و جلسات ویژه ای همراه بوده است، اما تأثیر مثبتی بر جامعه جهانی نداشته است.
وی که در نشست مجمع عمومی شورای حقوق بشر سازمان ملل سخن می گفت افزود: در حالی که همواره از این شورا و قطعنامه های آن حمایت شده است اما کار این شورا روز به روز سخت تر شده است. وضعیت جهانی امروز در حالت هشدار است و دولت ها باید با تلاش بیشتر مکانیزمهای جدیدی را برای حل این بحران ها طراحی کنند.
این روزنامۀ هندی به نقل از لعل ادامه داد : یافتن راه حل برای مسائل حقوق بشری کار دشواری نیست و عمدۀ این مسائل جزو اولویت های اجتماعیِ کشورهای جهان بوده است در حالیکه استفاده سیاسی از مسائل حقوق بشری از عوامل اصلی عدم بهبود وضعیت حقوق بشر در جهان است.
نماینده هند به کمبود بودجه و نیروی انسانی از دیگر دلایل عقب ماندگیِ بعضی از کشورها در امور حقوق بشری اشاره کرد.
لعل گفت: تروریسم به عنوان یکی از بدترین انواع نقض حقوق بشر است، و هند همواره با چنین حملاتی از طرف شبه نظامیان پاکستان روبه رو بوده است.
در ماه ژوئن (تیر) سال جاری، هند گزارش کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور کشمیر را رد کرد و آنرا جانبدارانه و با اهداف سیاسی خواند
نماینده هند در سخنان خود با اشاره به این گزارش افزود: ادعاهای مطرح شده در این گزارش دارای اعتبار لازم برای بررسی توسط اعضای شورای حقوق بشر نیست و رویکرد سازمان ملل با موارد مشابه در دیگر کشور ها یکسان نیست.
هند در مهر ماه سال جاری با اکثریت آرا در مجمع عمومی سازمان ملل با شعار مبارزه با 'عدم تحمل عقاید دیگران' به مدت سه سال به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل درآمد. در مجموع 188 کشور با عضویت هند در شورای حقوق بشر موافقت کردند که این بیشترین رای به دست آمده برای عضویت یک کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل است.
این پنجمین بار است که هند به عضویت این شورا که مقر آن در ژنو می باشد درآمده است.
انتخاب هند در کمیته حقوق بشر اهمیت دارد زیرا «زید رعد حسین» کمیسر سابق شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان تشکیل یک کمیته بین المللی تحقیق در خصوص اتهامات نقض حقوق بشر در کشمیر شده بود.
میشل باچله رییس کنونی شورای حقوق بشر و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از این درخواست رعد حسین حمایت کرده اند.
هند به شدت با جهانی شدن مساله کشمیر مخالف است و نقش هیچ کشور یا سازمان سومی را برای حل این مساله نمی پذیرد.
در چند ماه گذشته پاکستان چندین بار مساله کشمیر را در سازمان ملل مطرح کرده است.
هند در مقابل این اقدامات اعلام کرد که اسلام آباد بار دیگر سعی دارد تا با مطرح کردن مسائل بی ارتباط، از مجامع سازمان ملل سو استفاده کند.
هند تاکید کرد ادعاهای مطرح شده در این گزارش دارای اعتبار لازم برای بررسی توسط اعضای شورای حقوق بشر نیست.
هند این گزارش که خواستار تشکیل یک کمیته تحقیقات از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تحقیق بین المللی و مستقل در مورد اتهامات نقض حقوق بشر در کشمیر شده را به شدت رد کرده است.
پس از آنکه پاکستان مساله کشمیر را در سازمان ملل مطرح کرد هند هم این کشور را مرکز تروریسم در جنوب آسیا و فراتر از آن خواند و اعلام کرد اقدامات کینه جویانه پاکستان برای انتشار یک روایت اشتباه از کشمیر موفقیت آمیز نبوده است.
بر اساس توافق شیملا که در سال 1972 میان هند و پاکستان امضا شده است، دهلی نو خواهان حل مساله کشمیر به صورت دوجانبه شده است و با دخالت هر کشور یا نهاد سوم در کشمیر مخالفت کرده است.
بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.

کلید واژه: شورای حقوق بشر - هند
کد مطلب: 68324
زمان انتشار: یکشنبه 13 آبان 1397 - 08:58:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب