به روز شده: 13 ساعت و 33 دقیقه قبل
کد مطلب: 68404
زمان انتشار: سه شنبه 15 آبان 1397 - 11:00:28

سردار زاهدیان مطرح کرد: آمادگی پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

حقوق شهروندی  - رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا تأکید کرد: در صورتی که زیر ساخت‌ها فراهم و مراکز درمانی و نگهداری معتادان پرخطر و متجاهر متناسب با تعداد این افراد باشد پلیس این اراده و اهتمام را دارد که در کمتر از ۷۲ ساعت همه معتادان متجاهر از سطح شهر‌ها را جمع آوری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سردار محمدمسعود زاهدیان اظهار داشت: جمع آوری معتادان متجاهر و پرخطر از سطح شهر‌ها از جمله مأموریت‌های جاری و روزانه این پلیس است.

وی درباره آمار معتادان پرخطر افزود: در سطح کشور حدود ۷۰ هزار معتاد متجاهر و در شهر تهران بین ۱۵ تا ۲۰ هزار معتاد متجاهر وجود دارد که این آمار در شهر تهران به تفکیک ۱۹ هزار معتاد مرد و یک هزار معتاد زن است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اشاره کرد: در طول سال طرح‌های مختلفی توسط پلیس در راستای جمع آوری معتادان اجرایی و عملیاتی می‌شود به طوری که از ابتدای سال تاکنون ۱۵۰ هزار معتاد متجاهر در سراسر کشور از سطح معابر و خیابان‌ها جمع آوری و تحویل مراکز نگهداری شده اند.

وی در پاسخ به این سوال که برابر آمار اعلامی ۷۰ هزار معتاد متجاهر در سطح کشور وجود دارد و چگونه از ابتدای سال تاکنون ۱۵۰ هزار معتاد جمع آوری شده است، پاسخ داد: در این میزان از دستگیری‌ها مشاهده می‌شود که طی اجرای طرح‌های عملیاتی مختلف، برخی معتادان پرخطر به دفعات دستگیر شده اند.

این مقام عالی انتظامی تأکید کرد: به کمک سامانه " عنبیه" و " انگشت نگاری" این امکان برای پلیس وجود دارد که مشخص شود یک فرد معتاد چند بار توسط پلیس دستگیر شده است.

سردار زاهدیان در پاسخ به این سوال که چرا برخی از این معتادان متجاهر بار‌ها دستگیر و روند درمانی کامل صورت نمی‌گیرد؟ افزود: مأموریت و وظیفه پلیس؛ جمع آوری معتادان متجاهر و پرخطر از سطح شهر و تحویل به مراکز درمانی و نگهداری است، متأسفانه شاهدیم که در مواردی چرخه درمان تکمیل نمی‌شود و فرد دوباره مصرف مواد را آغاز می‌کند که اجرایی کردن برنامه‌های این حوزه، مربوط به عملکرد شهرداری‌ها و بهزیستی‌ها است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا یادآورشد: البته در مواردی با افرادی در خیابان مواجه می‌شویم که به نظر جزء معتادان پرخطر هستند در حالی که این افراد برخی کارتن خواب و برخی نیز دارای مشکلات روحی و روانی هستند و به فراخور شرایطی که در آن زیست می‌کنند شرایط ظاهری مشابه معتادان پرخطر را دارد.

بر اساس گزارش میزان، وی تأکید کرد: در صورتی که زیر ساخت‌ها فراهم و مراکز درمانی و نگهداری معتادان پرخطر و متجاهر متناسب با تعداد این افراد باشد پلیس این اراده و اهتمام را دارد که در کمتر از ۷۲ ساعت همه معتادان متجاهر از سطح شهر‌ها را جمع آوری و تحویل مراکز نگهداری و درمانی دهد، اما باید بگویم ظرفیت این مراکز متناسب با تعداد معتادان متجاهر در سطح کشور نیست.

سردار زاهدیان اشاره کرد: جلسات مختلفی درباره چگونگی ساماندهی، جمع آوری و برخورد با معتادان متجاهر به صورت مستمر در ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار و اعضاء این جلسات پیگیر موضوعات مختلف از جمله ایجاد ظرفیت‌های کافی برای نگهداری معتادان متجاهر هستند و باید بگویم طی سال‌های اخیر تلاش‌های خوبی برای افزایش ظرفیت‌های مراکز درمانی صورت گرفته است.

کلید واژه: ناجا - اعتیاد
کد مطلب: 68404
زمان انتشار: سه شنبه 15 آبان 1397 - 11:00:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده