به روز شده: 13 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 68431
زمان انتشار: سه شنبه 15 آبان 1397 - 18:15:06

وکیل آنلاین: انتقال مال به دیگری به قصد فرار از ادای دِین، حبس دارد

قوه قضائیه  -  اگر فردِ مدیون اموال خود را به قصد فرار از ادای دِین به دیگری منتقل کند؛ بطوریکه باقیمانده مال کفاف دِین را ندهد، این عمل مستوجب حبس و جزای نقدی خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره فرار از دِین این است:

باسلام و خسته نباشید. آیا در حکم قطعی دیه پولی که متهم قبلا در شماره حساب خودش بوده و به حساب شخص دیگری انتقال داده، جزو دارایی متهم بشمار می آید و شاکی میتواند آن مبلغ را نیز توقیف نماید؟

پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:

بر اساس گزارش میزان، مطابق ماده ۲۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، کلیه محکومیت های مالی از جمله دیه، ضرر و زیان ناشی از جرم، رد مال و امثال آنها بجز محکومیت به پرداخت جزای نقدی، مشمول این قانون خواهند بود.

از طرف دیگر مواد مختلفی از قوانین به بیان حکم معامله صوری و یا معامله با قصد فرار از ادای دین پرداخته اند. از همین روی ماده ۲۱ قانون مذکور بیان داشته، انتقال مال به دیگری به هر نحو به وسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقیمانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم‌بِه یا هر دو مجازات می شود و در صورتی که منتقل‌الیه نیز با علم به موضوع اقدام کرده باشد، در حکم شریک جرم است. در این صورت عین آن مال و در صورت تلف یا انتقال، مثل یا قیمت آن از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه أخذ و محکوم به از محل آن استیفاء خواهد شد.

ماده ۲۱۸ قانون مدنی نیز حکم معامله صوری را که باطل است، بیان داشته است.
کد مطلب: 68431
زمان انتشار: سه شنبه 15 آبان 1397 - 18:15:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی