به روز شده: 1 ساعت و 24 دقیقه قبل
کد مطلب: 68589
زمان انتشار: سه شنبه 22 آبان 1397 - 11:36:37

آسه‌آن مهیای توبیخ میانمار می‎شود

 آسه‌آن مهیای توبیخ میانمار می‎شود
حقوق بشر  > جهان  - اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در پیش نویس بیانیه مشترک نشستی که امروز برگزار خواهد شد؛ خواهان مسئولیت‎پذیری میانمار در قبال مسلمانان روهینگیا شده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز می‌گوید پیش نویس بیانیه مشترک کشورهای آسیای جنوب شرقی را که قرار است در پایان نشست آسه‌آن قرائت شود؛ از نزدیک دیده است. ظاهراً در این بیانیه، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا با اتخاذ موضعی شدیدتر از سابق، خواهان مسئولیت‌پذیری میانمار در قبال بحران مسلمانان روهینگیا شده است.

در این بیانیه که احتمال تغییر در آن وجود دارد؛ آسه‌آن نسبت به وضعیت استان مسلمان‌نشین «راخین» ابراز نگرانی کرده است.

نشست آسه‌آن امروز سه‌شنبه در سنگاپور برگزار می‌شود.

موضع آسه‌آن درحالی اعلام می‌شود که سازمان ملل در گزارش ماه میلادی آگوست، سران نظامی میانمار را به جنایت و نسل‌کشی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرد.

قرار است «آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار نیز در نشست آسه‌آن حضور داشته باشد.

این درحالی است که سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه در تارنمای رسمی خود اعلام کرد که «جایزه سفیر وجدان» معتبرترین جایزه حقوق بشری خود را از سوچی به دلیل خیانت شرم آور او به ارزشهایی که سابقاً حامی آنها به شمار می رفت، پس می گیرد.

روز یازدهم نوامبر، «کومی نیادو» دبیرکل سازمان عفو بین الملل در نامه ای خطاب به آنگ سان سوچی به وی اطلاع داد که این سازمان جایزه سال ۲۰۰۹ را لغو خواهد کرد.

نیادو ضمن ابراز نا امیدی از اینکه آنگ سان سوچی از اقتدار و اختیار سیاسی و اخلاقی خود برای حراست از حقوق بشر، عدالت یا برابری در میانمار استفاده نکرده است، به بی‌اعتنایی آشکار وی نسبت به جنایات وحشیانه ارتش میانمار و عدم تساهل در برابر آزادی بیان اشاره کرد.

کد مطلب: 68589
زمان انتشار: سه شنبه 22 آبان 1397 - 11:36:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب