به روز شده: 6 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 68615
زمان انتشار: چهارشنبه 23 آبان 1397 - 09:03:44

هشدار سازمان ملل نسبت به بازگرداندن پناهجویان روهینجا

هشدار سازمان ملل نسبت به بازگرداندن پناهجویان روهینجا
حقوق بشر  > جهان  - در حالی که دولت بنگلادش اعلام کرده است، در ماه جاری میلادی نخستین گروه پناهجویان روهینجا را به میانمار بازمی‌گرداند، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره هشدار داد و چنین اقدامی را مغایر با قوانین بین‌الملل خواند.

به گزارش ایسنا، میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بازگرداندن پناهجویان روهینجا به میانمار هشدار داد. در این بیانیه آمده است که بازگرداندن دو هزار و ۲۰۰ پناهجوی روهینجا به کشوری که از آن گریخته‌اند، با حقوق بین‌الملل سازگار نیست و زندگی و جان پناهجویان را به خطر می‌اندازد.

در ادامه‌ی بیانیه تأکید شده است که دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ژنو هر روز گزارش‌هایی از اعمال خشونت علیه اقلیت مسلمان روهینجا در استان راخین میانمار دریافت می‌کند. در این راستا از قتل، دستگیری‌های خودسرانه، تحدید آزادی و کمبود بهداشت و جلوگیری از تحصیل نام برده شده است.

میشل باچله تأکید کرده است که خشونت سربازان میانمار علیه اقلیت روهینجا هم‌ردیف با جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است.

پیش‌تر وزیر رفاه اجتماعی، امداد و اسکان میانمار خبر داد که بنگلادش مصمم است مسلمانان روهینجا را به میانمار بازگرداند. قرار است که نخستین پناهجویان در ماه جاری میلادی از بنگلادش اخراج شوند.

سال گذشته میلادی بیش از ۷۰۰ هزار مسلمان روهینجا به بنگلادش گریختند.

در بیانیه‌ی کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین آمده است که پس از انتشار خبر بازگرداندن پناهجویان، ساکنان اقامتگاه‌های پناهجویی در بنگلادش دچار وحشت شده‌اند.

کارشناسان احتمال می‌دهند که پناهجویان روهینجا بار دیگر برای نجات خود از دست خشونت نظامیان میانمار با قایق‌های غیرایمن به مالزی بگریزند.

یکی از رهبران اقلیت روهینجا اعلام کرد، ده‌ها خانواده از این گروه مسلمان که باید در روزهای آتی طبق لیست به میانمار بازمی‌گشتند، از کمپ‌هایشان در بنگلادش فرار کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، عبد السلام، از رهبران روهینجا در کمپ "جامتولی" واقع در ۴۰ کیلومتری جنوب شرق "کاکس‌بازار" در بنگلادش گفت: اکثر افرادی که نامشان در لیست است، فرار کرده‌اند تا بازگردانده نشوند. اکثر آنها به کمپ‌های مجاور رفته‌اند تا شناسایی و بر خلاف میلشان مجبور به بازگشت نشوند.

در سال ۲۰۱۵ ده‌ها هزار آواره‌ی روهینجا از این طریق به مالزی پناه بردند. در حال حاضر حدود ۸۰ هزار تن از آنان در مالزی به‌سر می‌برند.

کد مطلب: 68615
زمان انتشار: چهارشنبه 23 آبان 1397 - 09:03:44
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب