به روز شده: 1 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 68644
زمان انتشار: چهارشنبه 23 آبان 1397 - 11:52:54

پشت پرده محروم شدن 3 میلیون فلسطینی از حج

پشت پرده محروم شدن 3 میلیون فلسطینی از حج
حقوق بشر  > جهان  -  تصمیم سعودی ها برای ممانعت از ادای فریضه حج تمتع و عمره برای 3 میلیون آواره فلسطینی به بهانه نداشتن کد ملی علاوه بر پیامدهایی خطرناکی که برای منطقه خواهد داشت در راستای اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی در زمینه حذف مساله آوارگان از مساله فلسطین ارزیابی می شود.

به گزارش ایرنا، بسیاری از فلسطینی ها در غزه، کرانه باختری و قدس با توجه نبود ساختار و تشکیلات فلسطینی، برای سفر به خارج از کشور از گذرنامه های اردنی استفاده می کنند، تفاوت این گذرنامه ها با گذرنامه های صادره برای اتباع اردنی این است که گذرنامه فلسطینی ها فاقد کد ملی است.

پایگاه خبری 'میدل ایست آی' گزارش داد که ریاض امسال به فلسطینی‌های ساکن در اردن، لبنان، قدس شرقی و اراضی اشغالی که خواهان انجام فریضه حج هستند، روادید نخواهد داد.این افراد در حال حاضر گذرنامه موقت صادره از اردن یا لبنان در اختیار دارند.
این تصمیم عربستان مانع از سفر 2.94 میلیون فلسطینی ساکن این مناطق می شود که نمی‌توانند روادید دیگری کسب کنند تا امکان سفر به عربستان سعودی را به آنها بدهد.

وزارت اوقاف و امور اسلامی اردن اعلام کرده است که سفارت عربستان در امان از آنها خواسته که درخواستی را برای کسب روادید برای افرادی که با گذرنامه موقت اردنی به دنبال سفر به عربستان هستند، نپذیرند..

در همین حال، یک منبع اردنی که از مسائل دیپلماتیک کشورش آگاه است، در مصاحبه با میدل ایست آی گفت که این تصمیم عربستان بخشی از توافقنامه دو جانبه ریاض و تل آویو برای محدود کردن فلسطینی‌ها و حق بازگشت آوارگان است.

محافل فلسطینی ساکن اردن هم تصمیم اخیر مقامات عربستانی را نژادپرستانه و غیر قابل پذیرش توصیف کرده و تاکید کرده اند که ریاض حق ندارد فلسطینی ها را از برگزاری مراسم عبادی و الهی محروم کند.

اقدام سعودی ها در فضای مجازی نیز با واکنش کاربران عرب مواجه شده و آنها تاکید کرده اند که این مساله به طور کامل نشان داد که عربستان از حج به عنوان یک ابزار کاملا سیاسی استفاده می کند.

آنها می گویند ؛ در موسم حج تمتع که اخیرا به پایان رسید نیز بسیاری از فلسطینی ها در پی صدور این حکم از سوی سعودی ها از سفر حج محروم شده بودند. اما این قانون در سال آینده باعث محرومیت شمار بیشتری از فلسطینی ها می شود.

 واکنش اردن

برخی گزارش ها نشان می دهد ؛در سال 2011 سفارت آمریکا در امان، گزارشی را تحت عنوان «توافق قرن» منتشر کرد که در آن به این مساله اشاره شده بود که شخصیت های اردنی دارای ریشه فلسطینی تلاش دارند، طرحی را به مرحله اجرا بگذارند که در آن به هر آواره فلسطینی حقوق مساوی شهروندان اردنی ارائه خواهد شد اما در مقابل هویت فلسطینی از آنها گرفته می شود، این توافق قرار بود در راستای ایجاد وطن جایگزین برای کل آوارگان فلسطینی انجام شود.

اعضای کمیته فلسطین در پارلمان اردن با اشاره به تصمیم دولت سعودی در محروم کردن فلسطینیان ساکن در مرزهای 1948 و اهالی نوار غزه از حج عمره و تمتع به خاطر نداشتن کد ملی اردنی، این اقدام را همسو با فشارهای رژیم صهیونیستی ضد مردم فلسطین توصیف کردند.
سیاست مداران اردنی بر این باورند که هدف اصلی تصمیم عربستان، اجبار اردن به دادن تابعیت به تعداد بیشتری از فلسطینیان ساکن در اراضی اشغالی و حتی نوار غزه است.

در همین راستا 'یحیی السعود' رئیس کمیته فلسطین در پارلمان اردن، علت این اقدام را افزایش فشار سیاسی بر اردن دانست..
''محمد ظهراوی' نماینده پارلمان اردن هم با ابراز نارضایتی از این قانون، این سوال را مطرح کرد که آیا عربستان مردم فلسطین را ادای فرایض دینشان مبرا کرده است؟
'عبد الناصر أبوالبصل' وزیر اوقاف اردن با اظهار بی اعلاعی از جزئیات این اقدام عربستان، افزود: اردن و عربستان دست کم چهل سال است که توافق کرده بودند وزارت اوقاف اردن منحصرا کار اعزام حجاج فلسطینی و اهالی نوار غزه را به دست بگیرد.

وی در ادامه گفت: هیاتی اردنی به عربستان فرستاده شده تا ضمن بررسی این موضوع، خواستار تجدیدنظر عربستان در این باره شوند.
کارشناسان سیاسی اردنی می گویند با آن که اردن از تصمیم اخیر عربستان متضرر نخواهد شد اما جایگاه و مسئولیتی که به دوش این کشور است به ویژه در زمینه قدس و مقدسات آن، اقتضا می کند در این زمینه دخالت کند هرچند بحران های داخلی این کشور در برهه کنونی مانع ورود آسان امان به درگیری سیاسی با عربستان بر سر این تصمیم می شود.
عربستان و امارات در حل مشکل اعتراض های اخیر که باعث سرنگونی دولت 'هانی الملقی' شد، نقش داشتند. این دو کشور متعهد شدند برای برون رفت اردن از بحران اقتصادی به این کشور کمک مالی کنند.

اهداف سعودی ها

سعودی ها در نظر دارند با این اقدام آوارگان فلسطینی را به ترک محل اقامت و یا گرفتن هویت کشورهایی که در آن هستند مجبور کنند، این اقدامات با طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی در زمینه وطن جایگزین برای فلسطینی ها کاملا در یک راستا قرار دارند.

'احمد یوسف' نویسنده و تحلیلگر سیاسی در گفت وگو با پایگاه خبری 'عربی پست' می گوید :عربستان با اعمال فشار بر تشکیلات خودگردان فلسطین برای پذیرش معامله قرن و به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت آن می کوشد حق حاکمیت بر مقدسات اسلامی قدس را از اردن سلب کند که این تلاش ها در سایه همگرایی بی سابقه امارات و عربستان با اسرائیل صورت می گیرد.

یوسف معتقد است عربستان با این تصمیم می خواهد به فلسطینی های ساکن قدس و تشکیلات خودگردان فشار بیاورد تا در موضوع مذاکره با اسرائیل و در چارچوب طرح دونالد ترامپ ، عقب نشینی های بیشتری نشان دهند. ضمنا این تصمیم عربستان باعث می شود ساکنان قدس گذرنامه اسرائیلی بگیرند و رسما اسرائیل را به رسمیت بشناسند و وارد مرحله جدیدی از روابط بین دو طرف شوند.
یوسف در ادامه گفت: عربستان اکنون بخشی از اعمال فشار آمریکا به فلسطینی ها و اهالی قدس برای اجرای معامله قرن است و در عین حال به ساکنان قدس چنین القا می کند که از واقعیت فلسطین برکنار هستند.

وی خاطرنشان کرد : هماهنگی بین آمریکا و عربستان برای اجرای معامله قرن از طریق ایجاد وسایل و ساز و کارهای لازم باعث می شود دارندگان گذرنامه های موقت اردن از حج و عمره منع شوند و این یکی از ساز و کارها برای تثبیت سیاست های بعدی است.
'راسم عبیدات' نویسنده و تحلیل گر سیاسی ساکن قدس نیز در همین زمینه در گفت و گو با عربی پست تاکید کرد این قضیه دو بعد دارد. نخست این که بخشی از معامله قرن آمریکاست که اردن را وطن جایگزین فلسطینیان می داند و می کوشد تحت عنوان کنفدراسیون فلسطینی-اردنی که به معنای نادیده گرفتن مسئله آوارگان فلسطینی است، آنها را به تابعیت اردن در آورد. دوم این که اقدامی در چارچوب تلاش عربستان برای شریک شدن در قضیه وصایت اردن در مقدسات اسلامی و مسیحی قدس و در رأس آنها مسجدالاقصی است.

عبیدات معتقد است موضع عربستان ممکن است ساکنان قدس را به پذیرش تابعیت اسرائیلی وادار کند که این مسئله باعث تسهیل تلاش ها درجهت یهودی سازی این شهر خواهد بود. وی خاطرنشان کرد نظام سعودی بخشی از توطئه علیه ملت فلسطین در قضیه موسوم به معامله قرن است. عبیدات تاکید کرد این اقدام جدید در چارچوب تلاش برای حذف آنروا، آژانس امدادرسانی و اشتغال آوارگان فلسطینی به عنوان مقدمه حذف حق بازگشت آنهاست، از این رو تصمیم عربستان گامی خطرناک به سوی از بین بردن حق آوارگان فلسطینی برای بازگشت به وطن و اسکان آنها در کشورهایی مانند سوریه، اردن و لبنان است که آنروا در آنها شعبه دارد.

'عصام عدوان' رئیس اداره امور آوارگان در جنبش حماس در این باره می گوید: از تحولات اخیر در موضوع حج می توان متوجه جهت گیری کشورهای عربی در زمینه نهایی کردن حضور آوارگان فلسطینی در اردن و لبنان و دیگر کشورها شد، در واقع به نظر می رسد پروژه وطن جایگزین برای آوارگان فلسطینی وارد روندی جدی‌تر از گذشته شده است.
وی تاکید کرد : وطن جایگزین تصمیمی است که در جهان عرب دارای اجماع کامل نیست و هم اکنون این طرح به صورت مخفیانه و مشابه یک توطئه در حال اجراست. البته نمی توان تلاش ها در این راستا و دیگر موضوعات مرتبط با آوارگان فلسطینی را جدای از پروژه توافق قرن آمریکا در راستای حذف مساله آوارگان دانست.

به اعتقاد این مقام مسئول فلسطینی در امور آوارگان، روند مسائل رخ داده در این زمینه نمی تواند هرگز به صورت تصادفی رخ داده باشد، روند تحولات و همزمانی برخی تصمیمات بیانگر وجود مذاکرات سری و محرمانه میان برخی کشورها جهت حذف مساله آوارگان و اجرای پروژه وطن جایگزین است. این مساله نیز آشکار است که آمریکا تلاش دارد با فشار بر کشورهای عربی که پذیرنده آوارگان فلسطینی هستند آنها را به نهایی کردن این پروژه ترغیب کند.

وی می گوید : آمریکا به مواضع ذلت بار کشورهای عربی امید بسته و می داند که آنها برای بدست آوردن رضایت آمریکا وارد روند حذف مساله آوارگان فلسطینی خواهند شد

'مامون ابوعامر' کارشناس مسائل مربوط به رژیم صهونیستی در گفت وگو با پایگاه خبری 'عربی 21' ، اقدام ریاض را در راستای افزایش محاصره ملت فلسطین دانست و افزود: سعودی ها در نظر دارند با این اقدام آوارگان فلسطینی را به ترک محل اقامت و یا گرفتن هویت کشورهایی که در آن هستند مجبور کنند، این اقدامات با طرح آمریکا در زمینه وطن جایگزین برای فلسطینی ها کاملا در یک راستا قرار دارند.
وی تاکید کرد: چنین تصمیمات غیرحکیمانه ای در این شرایط حساس دارای پیامدهای سیاسی است و در راستای اهداف آمریکا و غربی ها قرار دارد. این تصمیم عربستان سعودی این هدف را دنبال می کند که یک میلیون فلسطینی، بازگشت به سرزمین خود را کنار بگذارند . متاسفانه عربستان سعودی در این بازی خطرناک آمریکایی ها مشارکت دارد و موضع آنها در راستای اهداف رژیم صهیونیستی قرار دارد.

 

کد مطلب: 68644
زمان انتشار: چهارشنبه 23 آبان 1397 - 11:52:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب