به روز شده: 1 روز و 49 دقیقه قبل
کد مطلب: 68699
زمان انتشار: شنبه 26 آبان 1397 - 15:37:58

واژه حقوق بشر را فقط در سالن سازمان ملل شنیده‌اید

واژه حقوق بشر را فقط در سالن سازمان ملل شنیده‌اید
حقوق بشر  > جهان  - «بشار الجعفری» نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد بار دیگر با حمله به مقامات سعودی ها و اقدامات ضد حقوق بشری آنها گفت: مسئولان این کشور واژه حقوق بشر را فقط در سالن سازمان ملل شنیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وی جمعه شب در سخنرانی خود در پنجاهمین نشست کمیته سوم وابسته به مجمع عمومی سازمان ملل در واکنش به پیش‌نویس قطعنامه عربستان پیرامون وضعیت حقوق بشر در این کشور تأکید کرد که مسئولان سعودی واژه حقوق بشر را نشنیده و با پناه بردن به فتوا بر نقض حقوق بشر سرپوش می گذارند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تأکید کرد که سوریه پیش‌نویس قطعنامه سعودی ها پیرامون وضعیت حقوق بشر را در این کشور رد می‌کند.
وی از کشورهای عضو این سازمان خواست که علیه پیش‌نویس قطعنامه سعودی رأی دهند و تسلیم تطمیع و ترهیب عربستان نشوند.
الجعفری همچنین افزود: عربستان ویترین کوچکی است که کشورهای تحریک کننده آن و دشمنان سوریه در پشت آن قرار دارند.
نماینده سوریه در سازمان ملل ضمن اشاره به اینکه مسئولان سعودی هشت سال است از ادای فریضه حج توسط شهروندان سوری ممانعت به عمل می آورند این مسئله را نقض اساسی حقوق بشر و آزادی‌های اولیه انسان ها دانست.
وی اضافه کرد آنکه «خادم حرمین شریفین» نامیده می‌شود، مردم سوریه را از ادای فریضه حج محروم کرده و اجازه نمی‌دهد که به زیات حرمین شریفین بروند.

الجعفری به کشورهایی که به حقوق بشر باور دارند یادآوری کرد که این پیش‌نویس اختیارات کمیسیون سوم را زیر پا می‌گذارد و از سال 2020 بارهای مالی بر کشورهای عضو تحمیل خواهد کرد.
الجعفری در پایان اعلام کرد که سوریه اسیر تلاش‌های عربستان سعودی برای استفاده از این کمسیون جهت حملات تبلیغاتی نخواهد شد که هدفش ضربه زدن به سوریه است.

نماینده سوریه در ادامه افزود که سوریه اسیر تلاش های عربستان برای استفاده از این کمیسیون جهت حملات تبلیغاتی که هدفش ضربه زدن به سوریه است، نخواهد شد چرا که این امر به وضوح از تلاش ها نماینده عربستان در این سازمان که پیش نویس قطعنامه را پس از پایان یافتن جلسات رسمی در روز گذشته ارایه کرده بوضوح روشن بوده و مشخص است که تلاش سعودی ها تنها تبلیغاتی بوده و از این نمایش برای دستیابی به اهداف خود که هیچ ربطی به حقوق بشر و مسایل دیپلماتیک و گفت و گوهای بین کشورهای عضو ندارد، استفاده می کند. سوریه از اعضای این کمسیون می خواهد که با رای دادن ضد این پیش نویس و یا امتناع از رای دادن برای تلاش های غیرقابل قبول سعودی ها حدی بگذارند.
الجعفری پیش تر نیز در حاشیه نشست شورای امنیت با «عبدالله المعلمی» نماینده عربستان در این سازمان در واکنش به ادعاهای وی درباره سوریه مشاجره لفظی شدیدی داشت.

وی به نماینده سعودی گفت: عربستانی که نه قانون اساسی دارد نه پارلمان و از حیث فرهنگی و عقلی عقب‌مانده است، حتی این کشور اسم هم ندارد، و نام یک خاندان به آن اطلاق می شود، صلاحیت صحبت درباره دیگران را ندارد.
المعلمی ضمن ابراز تأسف درباره عدم دستیابی به یک راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه ادعا کرد که دولت سوریه مانع حصول این راهکار سیاسی شده است.

نماینده سوریه با اشاره به گروگان گرفته شدن سعدالحریری نخست‌ وزیر لبنان در آذرماه 1396، در ریاض و استعفای اجباری وی گفت رژیم سعودی که نخست وزیر یک کشور دیگر را می‌رباید و گروگان می‌گیرد، رژیمی است که قابل احترام نیست.
وی درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار و منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در ترکیه نیز گفت : رژیمی که یک مخالف خود را در حالی که پیشتر از چهره های نزدیک خاندان سعودی بوده را می‌رباید و در سرکنسولگری خود در استانبول زندانی می‌کند و سرنوشت نامعلومی دارد، رژیمی است که حق ندارد درباره قانون یا مسایل دیگران سخن بگوید.

 

کد مطلب: 68699
زمان انتشار: شنبه 26 آبان 1397 - 15:37:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد