به روز شده: 1 روز و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 68877
زمان انتشار: چهارشنبه 30 آبان 1397 - 15:23:30

دیدارمعاون حقوقی قوه قضاییه با مشاور منطقه ای یونیسف/ضرورت انعکاس اقدامات ایران در زمینه حقوق کودکان

دیدارمعاون حقوقی قوه قضاییه با مشاور منطقه ای یونیسف/ضرورت انعکاس اقدامات ایران در زمینه حقوق کودکان
قوه قضائیه  - معاون حقوقی قوه قضاییه در دیدار با مشاور منطقه ای یونیسف اظهار کرد: از سازمان­های بین المللی به خصوص سازمان یونیسف انتظار می­رود اقدامات کشور ایران را در زمینه ارتقای حقوق کودکان و نوجوانان به مجامع و مراجع بین المللی و سایر کشورها به خوبی منعکس کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از معاونت حقوقی قوه قضاییه، دکتر ذبیح ­اله خدائیان امروز چهارشنبه در دیدار با خانم ایزابلا کاسترو جیووانی مشاور منطقه ­ای و رییس بخش حمایت از کودک دفتر منطقه­ای خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف با اشاره به جایگاه والای انسان در قرآن کریم و کرامت ذاتی که در شرع مقدس اسلام از آن برخوردار است تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقادات دینی قدم­های موثری در بسط و توسعه حقوق بشر و به خصوص حقوق اقشار آسیب­پذیر جامعه برداشته است.

این مقام حقوقی اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در بخش های مختلف و با محوریت حمایت از کودکان، چشمگیر توصیف و یادآور شد: آن­چه که در این نشست به عنوان اقدامات کشور مطرح شده است تنها دربردارنده عملکردی است که توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و  با همکاری یونیسف انجام شده است.

خدائیان با بیان اینکه قوانینی که طی یک دهه گذشته به تصویب رسیده و یا در مراحل نهایی تصویب هستند از مترقی­ترین قوانین جهان به شمار می­رود خاطرنشان کرد: این قوانین توسط دستگاه قضایی و همکاری سایر قوا تهیه و تدوین شده است که از جمله آن می­توان به آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان اشاره کرد.

 وی با برشمردن پیش بینی مسئولیت تدریجی برای کودکان و نوجوانان معارض قانون در آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان تصریح کرد: بر این اساس کودکان و نوجوانان مشمول مجازات پیش­بینی شده برای  بزرگسالان نمی­شوند؛ بلکه مشمول اقدامات تامینی و تربیتی خواهند شد.

معاون حقوقی قوه قضاییه تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را که هم اینک در آستانه تصویب نهایی و تبدیل به قانون است از دیگر اقدامات تقنینی دستگاه قضایی در این حوزه برشمرد و افزود: این لایحه دستگاه­ها و وزارتخانه­های متعدد را مسئول حمایت از کودکان و نوجوانان می­کند و بر اساس آن دفاتر حمایت از کودکان و نوجوانان در قوه قضاییه، پلیس و وزارتخانه­های متعدد تشکیل می­شود.

وی در ادامه تشریح ابعاد مختلف حمایتی این لایحه خاطرنشان کرد: در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تکالیفی برای وزارتخانه­هایی مانند آموزش و پرورش در جهت فراهم کردن امکان تحصیل رایگان این طیف پیش­بینی شده و همچنین این نهادها مکلف شده­اند که برای پیشگیری از بروز رفتارهای مخاطره­آمیز و تهدید کننده سلامت روحی و روانی کودکان و نوجوانان تلاش کنند.

این حقوقدان جرم­انگاری هرگونه خشونت نسبت به اطفال را از دستاوردهای مهم لایحه یادشده برشمرد و افزود: در قوانین و مقررات ما قاضی ویژه رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان، مددکاران اجتماعی و همچنین پلیس ویژه کودکان و نوجوانان که متفاوت از پلیس بزرگسالان خواهد بود پیش­بینی شده است.

معاون حقوقی قوه قضاییه در خصوص معرفی این اقدامات به سایر کشورها تصریح کرد: ترجمه قوانین و لوایح موجود علاوه بر اینکه منجر به معرفی دستاوردهای جمهوری اسلامی می­شود؛ بی تردید گام مثبتی در جهت راهنمایی سایر کشورها در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان به شمار می­رود.

خدائیان در ادامه این دیدار به عملکرد معاونت حقوقی دستگاه قضا با هدف فرهنگ سازی و آموزش متولیان و دست­اندرکاران حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پرداخت و گفت: طی بازه زمانی 1384 تا 1397 بیش از 30 کارگاه در استان­های مختلف با حضور قضات، پلیس، مسئولان کانون های اصلاح و تربیت، و مددکاران اجتماعی در راستای حقوق کودک و نوجوانان  برگزار کرده­ایم.

این حقوقدان در ادامه به برگزاری 4 همایش بزرگ با عناوین محیط حامی کودک، بررسی ابعاد کودکان بی سرپرست، نوآوری­های قوانین در زمینه اطفال و نوجوانان و چشم انداز حقوق کودک طی سال­های اخیر اشاره کرد و گفت: در این همایش­ها که حدود 1000 نفر از اندیشمندان و صاحبنظران و حقوقدانان حضور فعال داشته­اند.

 معاون حقوقی قوه قضاییه کتاب­های منتشر شده توسط معاونت حقوقی را در این حوزه  بیش از ده عنوان اثر برشمرد و اضافه کرد: مهم­ترین عناوین آثار یادشده شامل «مجموعه تنقیح شده قوانین ومقررات مربوط به اطفال و نوجوانان»، «مجموعه تنقیح شده اسناد بین المللی مربوط به اطفال و نوجوانان»، «مطالعات تطبیقی به منظور شناخت قوانین و مقررات کشورهای دیگر و استفاده از تجارب آنها، آلمان، مالزی، ترکیه، آفریقای جنوبی و نیوزیلند»، «حقوق کودک، مطالعه تطبیقی در اسلام و اسناد بین المللی »، «گزیده اسناد بین المللی حقوق کودک »، ترجمه کتاب «راهنمای دست اندرکاران و سیاست گذاران پیرامون عدالت در موضوعات کودکان قربانی و شاهد جرم»، « راهنمای آموزشی دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان به قضات» و «راهنمای آموزش حقوق کودک به مشاوران و مددکاران اجتماعی نظام عدالت ویژه اطفال ونوجوانان» است.

خدائیان همچنین به ابعاد آموزش­های عمومی قوانین و مقررات در این حوزه پرداخت و اعلام کرد: تهیه چندین پویا­نما (انیمیشن) با موضوعات مختلف، تهیه موشن گرافیک­های متعدد، تهیه مستند «ده گام »با موضوع دستاوردهای قوه قضاییه در حوزه حقوق اطفال و نوجوانان و تهیه کتاب حقوق کودکان به زبان ساده از جمله اقدامات معاونت حقوقی قوه قضاییه با هدف آموزش­های عمومی در این حیطه بوده است.

این مقام قضایی با بیان اینکه به اعتقاد ما حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد تصریح کرد:

این امر که از سوی برخی مجامع بین المللی با ناقضان حقوق کودکان و نوجوانان در برخی کشورها برخورد عادلانه­ای نمی­شود مایه تأسف شدید است که نمونه بارز آن ظلمی است که در حق کودکان مظلوم یمن توسط آل سعود و یا علیه مردم مظلوم فلسطین به خصوص کودکان توسط کشور اشغالگر اسرائیل انجام می­شود و البته ما در این خصوص اقدام شایسته­ و بازدارنده­ای از سوی مجامع بین­المللی با موارد یادشده مشاهده نکرده­ایم.

معاون حقوقی قوه قضاییه در پایان ضمن ابراز خرسندی و قدردانی از همکاری مطلوب دفتر یونیسف در ایران با قوه قضاییه اعلام کرد: درصدد هستیم تا همایش بین المللی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان در شرع مقدس اسلام با همکاری یونیسف در آینده برگزار کنیم.

شایان ذکر است در این نشست برخی مدیران معاونت حقوقی قوه قضاییه و نمایندگان دفتر منطقه­ای یونیسف نیز حضور داشتند.

کد مطلب: 68877
زمان انتشار: چهارشنبه 30 آبان 1397 - 15:23:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری