به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 69077
زمان انتشار: شنبه 10 آذر 1397 - 13:50:41

سیا: بن‌سلمان همزمان با قتل خاشقجی پیام‌های متعددی به رهبر عملیات ارسال کرده است

سیا: بن‌سلمان همزمان با قتل خاشقجی پیام‌های متعددی به رهبر عملیات ارسال کرده است
حقوق بشر  > جهان  - در گزارش سازمان سیا از ماجرای قتل خاشقجی آمده است که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در ساعات پیش و پس از قتل خاشقجی، دستکم ۱۱ پیام را برای مشاور خود که ناظر عملیات قتل خاشقجی بود ارسال کرده است.

به گزارش تسنیم ، آخرین یافته‌های به دست آمده در خصوص قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول عربستانی نشان می‌دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ساعات پیش و پس از قتل خاشقجی دستکم 11 پیام را به نزدیک‌ترین مشاور خود، که بر تیم قاتل جمال خاشقجی نظارت داشت، ارسال کرده است. این مطلب را نشریه وال‌استریت‌ژورنال براساس ارزیابی محرمانه سازمان سیا منتشر کرده است.

در گزارش وال‌استریت‌ژورنال که مستند به ارزیابی‌های سازمان سیا است آمده که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در آگوست 2017 (مرداد 1396) به دستیاران خود گفت اگر تلاش‌هایش برای تشویق خاشقجی به بازگشت به عربستان سعودی موفق نبود، «می‌توانیم وی را بیرون از عربستان سعودی فریب داد و ترتیب کارها را داد.» براساس ارزیابی سازمان سیا، این سخنان «حکایت از آغاز عملیات سعودی‌ها علیه خاشقجی است.»‌

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور عربستان سعودی که طی سالیان اخیر از منتقدان برجسته حکام سعودی بود، در تاریخ دوم اکتبر (10 مهر) برای انجام کارهای مرتبط با ازدواج مجددش، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، ورودی که نهایتا به مرگی دردناک منتهی شد.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته است که در تهیه این گزارش توانسته است بخش‌های گزیده از ارزیابی سازمان سیا، که مستند به اطلاعات ردیابی شده و دیگر اطلاعات مخفیانه است را بررسی کند.

سازمان سیا ماه گذشته در ارزیابی خود از قتل خاشقجی نتیجه‌گیری کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی دستور قتل را داده است. این ارزیابی به استعماع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سایر مقامات کنگره نیز رسیده است. با این حال، ترامپ در سخنانی با زیر سئوال بردن نتیجه‌گیری سازمان سیا در خصوص نقش محمد بن سلمان در قتل خاشقجی گفت: «ممکن است که وی چنین کاری کرده باشد، و ممکن است چنین نکرده است.»‌

بررسی بخش‌های برگزیده ارزیابی سازمان سیا نشان می‌دهد که این سازمان با «اطمینان متوسط تا بالایی» به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان، «شخصا» خاشقجی» را «هدف گرفته و احتماالا دستور مرگ وی را داده است.»

طبق آنچه سازمان سیا ارائه کرده است، پیام‌های الکترونیکی ارسال شده از سوی محمد بن سلمان خطاب به سعود القحطانی است. در ارزیابی سازمان سیا آمده است که سعود القحطانی بر 15 مردی که خاشقجی را به قتل رساندند نظارت داشته و در همان زمان، در تماس مستقیم با رهبر تیم اعزامی به استانبول بوده است.

کد مطلب: 69077
زمان انتشار: شنبه 10 آذر 1397 - 13:50:41
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد