به روز شده: 6 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 69274
زمان انتشار: شنبه 17 آذر 1397 - 16:10:48

وداع تلخ «خانم کلانتر» از سازمان ملل

وداع تلخ «خانم کلانتر» از سازمان ملل
حقوق بشر  > جهان  - قطعنامه پیشنهادی آمریکا برضد مقاومت مردم فلسطین، روز پنجشنبه ۱۵ آذر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بی‌اعتنایی اعضاء مواجه شد و شکستی دیگر در کارنامه آمریکا و «نیکی هیلی» نماینده تندرو آن در سازمان ملل ثبت شد.

به گزارش میزان،  روز پنجشنبه ۱۵ آذرماه در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قطعنامه پیشنهادی آمریکا برضد مقاومت مردم فلسطین با بی‌اعتنایی اعضاء مواجه شد و شکستی دیگر در کارنامه آمریکا و «نیکی هیلی» نماینده تندرو آن در سازمان ملل ثبت شد.

هیلی که روز‌های آخر نمایندگی خود برای آمریکا را در سازمان ملل می‌گذراند و قرار است با آغاز سال ۲۰۱۹ جای خود را به «هیدر نوئرت» بدهد، برای تصویب قطعنامه فوق، تلاش زیادی به خرج داد، اما تلاش‌های او به مانند اکثر اوقات به در بسته خورد و حتی عربستان سعودی متحدِ گوش به فرمان آمریکایی‌ها هم از انداختن رأی بر ضد مقاومت مردم فلسطین، امتناع کرد.

/

یک سیلی دیگر به صورت آمریکا
«یک سیلی دیگر به صورت آمریکا» این توصیف «سامی ابوزهری»، سخنگوی حماس در واکنش به تصویب نشدن قطعنامه ضدفلسطینی در سازمان ملل بود. آمریکایی‌ها با پیشنهاد قطعنامه ضدفلسطینی در سازمان ملل در صدد بودند تا شکست دو روزه اواخر آبانِ رژیم متجاوز صهیونیستی از مقاومت فلسطین را جبران کنند.

/

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به عدم تصویب قطعنامه آمریکایی ضدفلسطینی در سازمان ملل، زبان به تهدید این سازمان گشود. پیش‌تر نیز آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند اگر مطابق با خواسته‌های آن‌ها در سازمان ملل رأی‌گیری نشود، سهم خود در بودجه این سازمان را نمی‌پردازند.

/

وقاحت نماینده رژیم صهیونیستی
«دنی دنون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل نیز با بی‌شرمی و وقاحت تمام، در واکنش به عدم تصویب قطعنامه ضدفلسطینی در سازمان ملل، گفت که کشور‌هایی که به این قطعنامه رأی ندادند باید خجالت بکشند! این لفاظی نماینده صهیونیست‌ها، عمق سرخوردگی آن‌ها را به تصویر می‌کشد؛ سرخوردگی ناشی از این واقعیت که دیگر جامعه جهانی نمی‌خواهد چشمان خود را به روی جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین ببندد.

اما ناکامی روز پنجشنبه آمریکا در سازمان ملل برای تصویب قطعنامه ضدفلسطینی، نخستین شکست آمریکا در این سازمان نبود؛ پیش‌تر نیز سایر کشور‌ها با مخالفت نسبت به قطعنامه‌های پیشنهادی آمریکا نشان داده بودند که دیگر عصر یکه تازی و قلدری آمریکا در صحنه بین الملل به پایان رسیده و یانکی‌ها نمی‌توانند اغراض و خواسته‌های جهانخوارانه خود را به دیگران تحمیل کنند.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل در حدود ۲۳ ماهی که این سمت را برعهده دارد، کلکسیونی از شکست‌ها را برای آمریکا به بار آورده است و به تعبیر خوشرو نماینده ایران، هیلی هیچ دستاوردی جزء منزوی کردن بیشتر آمریکا نداشت و تفکر یکجانبه‌گرایانه او در سازمانی چندجانبه گرا به شکست انجامید و ذوب شد. شاید یکی از دلایل کنار گذاشتن وی توسط ترامپ و جایگزینی «هیدر نوئرت» بجای وی از آغاز سال ۲۰۱۹ همین ناکامی‌های هیلی در تصویب قطعنامه‌های پیشنهادی آمریکا در سازمان ملل باشد.

آنطور که غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل، گفته است «هیلی در ابتدای تصدی پست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرد که من کلانتر جدید هستم و آمده‌ام همه را به خط کنم»!

همچنین آنطور که حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، نوشته است: هیلی به گفته خودش موقع انتصاب به عنوان نماینده آمریکا هیچ چیز از سازمان ملل نمی‌دانست و هدفش را دفاع از اسرائیل اعلام کرده بود.

بعیدی‌نژاد در واکنش به عدم تصویب قطعنامه ضدفلسطینی در سازمان ملل به رغم تلاش‌های هیلی، از «وداع تلخ» وی سخن گفت.

افتضاحات خانم کلانتر
اما فردی که ادعا می‌کرد «کلانتر جدید» است، در حالی کرسی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل را ترک می‌کند که مجموعه‌ای از ناکامی‌ها و شکست‌ها را برای آمریکا به ارمغان آورد.

انتصاب «نیکی هیلی» به سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، از همان ابتدا با برخی حواشی همراه بود. او که سابقه فرمانداری «کارولینای جنوبی» را هم در کارنامه خود داشت، متهم به داشتن رابطه غیراخلاقی با سخنگوی مطبوعاتی و مشاور سیاسی رقیب انتخاباتی‌اش در کارولینای جنوبی بود. هیلی اگر چه این اتهام را رد می‌کرد، اما در محافل سیاسی و رسانه‌ای آمریکا از همان ابتدای انتصابش به سمت نماینده آمریکا در سازمان ملل، سایه این اتهام سنگینی می‌کرد.

«کلانتری» که با خفت از «نیویورک» می‌رود / پیروزی‌های پیاپی ایران بر آمریکا در سازمان ملل

هیلی در بدو ورود به سازمان ملل، رویکردی تخاصم‌آمیز را در قبال ایران در پیش گرفت و در تلاش بود سایر اعضای سازمان ملل را در این زمینه با خود همراه سازد، اما هر بار به در بسته می‌خورد و مفتضح می‌شد.

ناکام ماندن نیکی هیلی در جلب نظر جهانی برای حمایت از اغتشاشگران در ایران
در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۹۶، جلسه شورای امنیت سازمان ملل به درخواست آمریکا برای بررسی اغتشاشات در ایران برگزار شد. در جریان این جلسه، آمریکایی‌ها با شومنی «نیکی هیلی» قصد داشتند با تحریف واقعیت‌های موجود در داخل ایران، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان به تصویب برسانند.

«کلانتری» که با خفت از «نیویورک» می‌رود / پیروزی‌های پیاپی ایران بر آمریکا در سازمان ملل

اما در عمل، نه تنها سایر اعضای شورای امنیت به ادعا‌ها و نکات خلاف واقع آمریکایی‌ها پیرامون موضوعات داخلی ایران بی توجهی کردند بلکه نسبت به تلاش‌های آمریکا برای از بین بردن توافق هسته‌ای نیز تذکر دادند.

شوی «لاشه موشکی»
۲۳ آذرماه ۹۶ نیز سردمدران رژیم آمریکا از جمله دونالد ترامپ و نیکی هیلی به صرافت افتاده بودند که پرونده ایران را بواسطه مسائل موشکی به شورای امنیت بکشانند. در همین زمینه نمایندگان کشور‌ها در شورای امنیت را از نیویورک به واشنگتن اعزام کردند و ضمن برپایی ضیافت ناهار برای آن‌ها، یک شوی رسانه‌ای با نمایش مقداری آهن قراضه به اسم لاشه موشک برپا کردند.

«کلانتری» که با خفت از «نیویورک» می‌رود / پیروزی‌های پیاپی ایران بر آمریکا در سازمان ملل

نمایش لاشه آهنی برای متهم کردن ایران به بی‌ثبات‌سازی منطقه از سوی آمریکا، بیشتر شبیه یک طنز سیاسی بود که در داخل آمریکا نیز از استقبال چندانی مواجه نشد. نشان به آن نشان که حتی ژنرال‌های آمریکایی نیز در این مراسم که با صحنه گردانی نیکی هیلی در جریان بود شرکت نکردند چرا که از عمق بی‌مایگی و مضحک بودن چنین نشستی آگاه بودند.

ناکامی آمریکا در صدور قطعنامه موشکی علیه ایران
چند روز بعد از نمایش مضحک و خفت‌بار نیکی هیلی با عنوان «لاشه موشکی»، آمریکایی‌ها تلاش کردند تا بحث قطعنامه ۲۲۳۱ را پیش بکشند و به همین واسطه ایران را در نشست شورای امنیت محکوم کنند.

به همین منظور در جلسه روز ۲۸ آذر ۹۶، اعضای شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر پیرامون موضوع ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ تشکیل جلسه دادند.

در این جلسه، «نیکی هیلی» نماینده پرحاشیه آمریکا در سازمان ملل باز هم به تکرار ادعا‌های بی پایه و اساس خود علیه ایران پرداخت و مدعی شد که ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند نبوده است.

نماینده پرحاشیه و جنگ‌طلب آمریکا در سازمان ملل، در نشست ۲۸ آذر ۹۶، شورای امنیت، علاوه بر اینکه به دروغ مدعی شد ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند نبوده است تلویحا به این موضوع نیز اشاره کرد که قطعنامه مزبور ناظر بر تحدید اقتدار دفاعی و موشکی ایران نیست. آنجایی که نیکی هیلی گفت: «باید برای تقویت عناصر قطعنامه ۲۲۳۱، یک قطعنامه جدید صادر شود که ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک منع کند».

هیلی پیش‌تر هم به این موضوع که قطعنامه ۲۲۳۱ ممنوعیتی برای اقتدار موشکی و دفاعی ایران قائل نشده، اشاره کرده بود. وی در تاریخ ۶ تیر ۹۶ در جلسه استماع کمیته تخصیص بودجه کنگره آمریکا، اذعان کرد که «خیلی دلمان می‌خواست شورای امنیت، ایران را بخاطر فعالیت‌های موشکی تحریم کند، اما نمی‌توانیم».

ناکامی آمریکا در صدور قطعنامه علیه ایران در ماجرای یمن
روز دوشنبه ۷ اسفند ۹۶ در جریان جلسه شورای امنیت سازمان ملل، آمریکایی‌ها مجددا با محوریت نیکی هیلی در تلاش برای محکوم کردن ایران این بار در قضیه یمن بودند که ناکام ماندند.

در جریان جلسه مزبور، قطعنامه پیشنهادی که از جانب آمریکا طراحی شده بود، اما برای تقسیم کار از جانب انگلیسی‌ها ارائه شد، با هوشیاری روسیه وتو شد. این قطعنامه با محوریت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن بود که در آن ایران به نقض تحریم‌های تسلیحاتی یمن متهم شده بود.

در قطعنامه مزبور بجای تمدید مأموریت کارگروه ناظر تحریم‌های تسلیحاتی یمن، صرفا محکوم‌کردن ایران مدنظر قرار گرفته بود.

آمریکا بزرگترین تسلیح کننده ارتش سعودی در تجاوز به یمن
نکته طنز جلسه هفتم اسفند ۹۶، شورای امنیت آنجایی بود که انگلیس و آمریکا که تا آن مقطع سرجمع بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی متجاوز به یمن فروخته بودند، قصد داشتند ایران را به اتهام ارسال سلاح به یمن محکوم کنند! یمنی که هنوز هم تحت محاصره ائتلاف متجاوز سعودی است و نه تنها سلاح که حتی اقلام غذایی و بهداشتی هم نمی‌توان به آن صادر کرد؛ کشوری که به تصریح مسئولان حقوق بشری سازمان ملل به سبب تجاوزعربستان سعودی درگیر یک فاجعه انسانی است.

«کلانتری» که با خفت از «نیویورک» می‌رود / پیروزی‌های پیاپی ایران بر آمریکا در سازمان ملل

البته در آن جلسه شورای امنیت، روسیه علاوه بر وتوی قطعنامه پیشنهاد شده از سوی انگلیس و آمریکا، قطعنامه فنی خود را در شورای امنیت مطرح کرد که با رأی موافق اعضای این شورا به تصویب رسید.

آخرین پرده از تلاش‌های هیلی در سازمان ملل برای انزوای ایران
یکی از آخرین پرده‌ها از تلاش‌های نیکی هیلی در سازمان ملل برای ایجاد اجماع جهت محکومیت ایران، به همین اوایل مهرماه سال جاری مربوط می‌شود. در روز چهارشنبه ۴ مهر جلسه شورای امنیت سازمان ملل با ریاست آمریکا برگزار شد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور در اقدامی غیرمتعارف در این جلسه به عنوان رئیس حضور یافت.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۴ شهریور اعلام کرده بود که هدف از تشکیل جلسه شورای امنیت به ریاست آمریکا در ۲۶ سپتامبر (۴ مهر)، بررسی نحوه اعمال فشار بیشتر بر ایران به خاطر نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

اما بر خلاف تصورات نیکی هیلی و مافوقش ترامپ، جلسه روز ۴ مهر شورای امنیت، بدون هیچگونه دستاوردی برای آمریکا در راستای هدف محکوم کردن ایران به پایان رسید.

«کلانتری» که با خفت از «نیویورک» می‌رود / پیروزی‌های پیاپی ایران بر آمریکا در سازمان ملل

ترامپ در جلسه مذکور تلاش کرد تا نظر اعضای شورای امنیت سازمان ملل را برای همراهی با تحریم ایران در خرید نفت و مراودات بانکی جلب کند، اما نه تنها چنین نشد، بلکه از زبان رئیس‌جمهور کشور متحد خود یعنی فرانسه شنید که «علی‌رغم اقدامات آمریکا، ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند مانده است».

همچنین در آن جلسه، «وانگ یی» وزیر خارجه چین در واکنش به سخنان تهدیدآمیز ترامپ مبنی بر ضروت همراهی جامعه جهانی با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، گفت: «باید به حق همه کشور‌ها برای داشتن روابط عادی اقتصادی و تجارت با ایران احترام گذاشته شود».

نماینده هندی‌الاصل آمریکا در متقاعد کردن دهلی برای نخریدن نفت از ایران شکست خورد
اما دامنه شکست‌های نیکی‌هیلی و مافوقش ترامپ در منزوی کردن ایران و محکومیت کشورمان، به ناکامی آن‌ها در جلسات شورای امنیت سازمان ملل منحصر نماند. در هیئت حاکمه آمریکا این امید وجود داشت که با توجه به تبار هندی نیکی هیلی، ترامپ بواسطه او بتواند، هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران را از استمرار خرید نفت از کشورمان منصرف کند؛ امری که به طور کامل و آنطور که خواست آمریکا بود، تحقق نیافت و  منابع هندی حتی بعد از ۱۳ آبان(زمان اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران)  اعلام کردند که برای استمرار خرید نفت از ایران با وجود تحریم‌های یکجانبه آمریکا، مجاز هستند.

به هر ترتیب، موارد فوق‌الذکر، تنها بخشی از شکست‌هایی بود که نیکی هیلی در طول ۲۳  ماه به نمایندگی از آمریکا در سازمان ملل متحمل شد، شکست‌هایی که منجر به انزوای بیشتر آمریکا در عرصه جهانی شد. شاید نیکی هیلی که این روز‌ها در حال بستن چمدان‌هایش برای رفتن به مرخصی است، وقتی به عرصه سیاست بازگردد دیگر از واژه «کلانتر» استفاده نکند. او که یک روز می‌گفت آمده است تا در سازمان ملل همه را خط کند با شکست از خط خارج شد.

اعتراف هیلی در روزهای آخر
هیلی که روزهای آخرش به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل را می‌گذراند، در جدیدترین مصاحبه‌اش، اعتراف عجیبی کرده و گفته است: رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی ترامپ و وانمود کردن به غیرقابل کنترل بودنش، ترفندی است برای ترساندن دیگران و گرفتن امتیاز از دولت ها! با همین ترفند سه بار موافقت چین با تحریم کره شمالی و صدور قطعنامه علیه پیونگ یانگ را جلب کردیم.

دلیل این اعتراف هیلی از دو حالت خارج نیست؛ یا از بی تجربگی او نشئت می‌گیرد کما اینکه خود نیز به آن معترف بود و یا ناشی از اختلافات او با ترامپ است.

کد مطلب: 69274
زمان انتشار: شنبه 17 آذر 1397 - 16:10:48
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد