به روز شده: 5 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 69346
زمان انتشار: دوشنبه 19 آذر 1397 - 14:39:29
رئیس قوه قضاییه:

روند توسعه چابهار بایک عملیات کورمتوقف نمی شود/جهاد علمی توأم با بصیرت، مهمترین وظیفه دانشجویان است

روند توسعه چابهار بایک عملیات کورمتوقف نمی شود/جهاد علمی توأم با بصیرت، مهمترین وظیفه دانشجویان است
قوه قضائیه  -  رئیس قوه قضاییه با اشاره به جنبش موسوم به «جلیقه زردها» و اعتراضات گسترده ضد سرمایه داری در فرانسه، رهبران اروپا را به خویشتن داری در برخورد با مردم خود توصیه کرد و نحوه مواجهه غرب با حوادث فرانسه بویژه بایکوت رسانه‌ای این حوادث و سکوت مجامع بین المللی را تصویری تمام قد از استاندارد‌های دوگانه جهان سلطه دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، ریاست رئیس قوه قضاییه با اشاره به جنبش موسوم به «جلیقه زردها» و اعتراضات گسترده ضد سرمایه داری در فرانسه، رهبران اروپا را به خویشتن داری در برخورد با مردم خود توصیه کرد و نحوه مواجهه غرب با حوادث فرانسه بویژه بایکوت رسانه‌ای این حوادث و سکوت مجامع بین المللی را تصویری تمام قد از استاندارد‌های دوگانه جهان سلطه دانست.

ایران، مقتدرانه پیگیر تحرکات تروریست‌ها و حامیان آنهاست

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به عملیات تروریستی روز پنجشنبه در چابهار، شهادت دو تن از ماموران نیروی انتظامی را تسلیت گفت و ضمن ابراز همدردی با خانواده این شهدا و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان این حادثه تصریح کرد: همه می‌دانیم که این حرکت‌های تکفیری - وهابی از کجا نشات می‌گیرد و چه کسانی پشت آن هستند. در صدر حامیان آشکار این اقدامات تروریستی، آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی حضور دارند و برخی دولت‌های مرتجع منطقه نیز به عنوان ابزار آمریکا و رژیم صهیونیستی، دست به حرکات مزدورانه و موذیانه‌ای علیه ملت ایران می‌زنند که البته جمهوری اسلامی با اقتدار، این تحرکات را پیگیری خواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به هلاکت برخی عوامل این اقدام تروریستی، از تعقیب سایر افراد دخیل در این عملیات خبر داد و افزود: ضمن مجازات همه عوامل مرتبط با این حادثه، دست‌های پشت پرده چنین اقداماتی نیز مطمئن باشند که جمهوری اسلامی با اقتدار به آنان پاسخ خواهد داد.

آیت الله آملی لاریجانی، خلاء‌های امنیتی در مرز پاکستان را یکی از منفذ‌های سوءاستفاده تروریست‌ها برای بر هم زدن امنیت و آسایش در کشورمان دانست و اظهار کرد: از مدت‌ها قبل در چابهار، یک حرکت توسعه‌ای همه جانبه آغاز شده است و هدف چنین اقدامات ایذایی نظیر آنچه در پنجشنبه گذشته رخ داد، متوقف کردن این روند توسعه است، اما دشمنان مثل همیشه دچار اشتباه محاسباتی هستند و بی تردید با مقاومت و حمایت مردم، توطئه‌های دشمنان نقش بر آب می‌شود و این قبیل اقدامات کور که از نظر نظامی نیز فاقد هرگونه ارزش عملیاتی است به هیچ عنوان نمی‌تواند مسیر توسعه چابهار را سد کند.

رئیس قوه قضاییه از نیرو‌های نظامی، انتظامی و امنیتی نیز خواست که مانند همیشه با هوشیاری هر چه تمامتر، تحرکات دشمنان در این مناطق را رصد کنند و مانع از تکرار این قبیل حوادث شوند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با بزرگداشت ۱۶ آذر روز دانشجو، به جنبش‌های دانشجویی موثر در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز نیز دانشجویان در تولید علم که از اساسی‌ترین ارکان اقتدار کشور است، نقشی کلیدی دارند و از نظر سیاسی و اجتماعی نیز مسئولیت بزرگی را به دوش می‌کشند.

علم بدون بصیرت، ابزاری برای کشتار و سلب آسایش مردم می‌شود

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت ارتقای سطح بصیرت دینی و فهم سیاسی و اجتماعی برای حرکات دانشجویی پیش برنده و مترقی در کشور، ادامه داد: تولید علم علاوه بر آنکه به خودی خود نوعی کمال محسوب می‌شود، اقتدار کشور را نیز به دنبال دارد و جهاد علمی از بزرگترین مسئولیت‌هایی است که امروز باید مورد توجه همگان بویژه نسل جوان و دانشجویان عزیز قرار گیرد. البته نباید فراموش کرد که اگر علم و دانش توأم با بصیرت دینی، سیاسی و اجتماعی و همچنین تهذیب و تزکیه نفس نباشد، می‌تواند همانند آنچه در جنگ جهانی دوم رخ داد، به ابزاری برای کشتار صد‌ها هزار انسان تبدیل شود و در واقع، تکنولوژی به جای آنکه در خدمت آرامش و آسایش انسان‌ها قرار گیرد، زندگی آنان را نابود سازد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برجسته شدن مقوله «اخلاق در علم» طی سال‌های گذشته، یادآور شد: امروز همه شاهدیم که در کشور‌های مدعی علم و پیشرفت فناوری، بی اخلاقی بیشتری وجود دارد و کشور‌های استعماری با سلطه علمی توأم با عدم پایبندی به ارزش‌های انسانی، در گوشه و کنار دنیا آشوب به پا می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت حرکت دانشجویان در مسیر توصیه‌های بزرگان اهل علم و معنا مبنی بر رعایت ارزش‌های اخلاقی، خاطرنشان کرد: راه غرب با شعار‌های نادرست نظیر «علم برای علم» یا «خنثی بودن علوم از نظر ارزش ها»، راهی است که امروز سرنوشتی تلخ برای میلیون‌ها انسان رقم زده است و آنچه امروز باید دانشجویان ما به آن توجه کنند، تقویت بصیرت سیاسی، دینی و اجتماعی و رجوع به ارزش‌های انقلاب بر مبنای عدالت، آزادی و آزادگی است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دانشجویانِ امروز، مسئولان فردای کشور هستند، تحصیل علم بدون کسب فضائل و تزکیه نفس را بی فایده و بلکه مضر دانست و تاکید کرد: آنچه در عوالم باطنی باقی می‌ماند، همین فضائل است و سایر حرکات و سکنات ما در این جهان، فانی است. امروز باید برای نقطه غایی حرکت انسانی خود و حیات در عالمی که مجرد از ماده است، فکری کنیم تا بتوانیم مسیر تعالی را طی کنیم. امیدواریم نسل جوان و دانشجویان که موتور محرکه توسعه جامعه ما هستند، همواره چرخ‌های پیشرفت کشور را در یک مدار دینی، وحیانی، عقلانی و اخلاقی به حرکت درآورند و در جهت اقتدار هر چه بیشتر ایران اسلامی گام بردارند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنبش موسوم به «جلیقه زردها» در فرانسه و اعتراضات گسترده ضد سرمایه داری در این کشور، برخورد دولت و پلیس فرانسه با شهروندان معترض را «خشن» توصیف کرد و گفت: حرکت اعتراضی علیه سرمایه داری که امروز در فرانسه شاهد آن هستیم، در سایر کشور‌های اروپایی نیز جریان خواهد یافت، زیرا فشار بی عدالتی هرگز در یک نقطه ساکن نمی‌ماند و بالاخره افرادی که از ظلم سرمایه داری لجام گسیخته به ستوه آمده اند، آرام نخواهند نشست.

برخورد پلیس فرانسه با مردم؛ لزوم رعایت معیار‌های یکسان

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به کشتار، ضرب و شتم و بازداشت معترضان در فرانسه، رهبران کشور‌های اروپایی را به خویشتن داری در برخورد با مردم خود توصیه کرد و افزود: در اعتراضات دی ماه سال گذشته در ایران که بدنبال مطالبات برحق عده ای، متأسفانه برخی با سوء استفاده از فضای ملتهب، به دنبال موج سواری بودند و آشوب بپا کردند، مسئولان همین کشور‌های غربی و از جمله فرانسه غوغا به پا کردند و مدام «ابراز نگرانی» می‌کردند. شما برخورد پلیس فرانسه با مردم را ببینید؛ همین مقدار هم که منتشر می‌شود کافی است تا بتوانید دروغ بودن ادعا‌های غرب در پاسداشت حقوق شهروندی را به راحتی درک کنید.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: این اعترضات و برخورد‌ها اگر در جایی غیر از یک کشور غربی بود، تا کنون پای سازمان ملل و وزارت خارجه کشور‌های مختلف به میان آمده بود و همه فریاد حمایت از مردم سر می‌دادند، اما اکنون که حدود ۴ هفته از این اعتراضات در فرانسه می‌گذرد، شاهد بایکوت اخبار این رویداد‌ها از سوی اختاپوس رسانه‌ای غرب و سکوت نهاد‌های بین المللی در قبال برخورد خشن هزاران پلیس مجهز به خودرو‌های زرهی با معترضان هستیم. این رفتار، تصویری تمام قد از معیار‌های دوگانه جهان سلطه در عرصه «عمل» و «خبر» را پیش روی وجدان عمومی جهان قرار می‌دهد و به صراحت می‌گوید که «مهم نیست چه اتفاقی رخ می‌دهد بلکه مهم این است که در کجا رخ می‌دهد».

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به فرمایش‌های مقام معظم رهبری در خصوص موج بیداری اسلامی، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب سال‌ها قبل پیش بینی کرده بودند که موج بیداری اسلامی در کشور‌های اسلامی ساکن نخواهد ماند و به اروپا نیز سرایت خواهد کرد. امروز با توجه به اعتراضاتی که در قلب اروپا شاهد آن هستیم، می‌بینیم که پیش بینی مقام معظم رهبری در حال تحقق است و سرنوشت محتوم بی عدالتی ناشی از سرمایه داری لجام گسیخته، اعتراضاتی است که گریبان حامیان ظلم به مستضعفان را می‌گیرد.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که «رهبران اروپایی سر عقل بیایند و با مردم خود و سایر کشور‌ها نه بر مبنای آنچه از سوی نظام سرمایه داری به آن‌ها دیکته می‌شود بلکه بر اساس ارزش‌های انسانی برخورد کنند».

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

کد مطلب: 69346
زمان انتشار: دوشنبه 19 آذر 1397 - 14:39:29
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی