به روز شده: 5 ساعت و 32 دقیقه قبل
کد مطلب: 69393
زمان انتشار: چهارشنبه 21 آذر 1397 - 09:54:07

کریمی: سالانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار هزینه تحصیل اتباع خارجی در ایران می‌شود

کریمی: سالانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار هزینه تحصیل اتباع خارجی در ایران می‌شود
حقوق بشر  > ایران  - دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجران ادارات کل آموزش‌وپرورش سراسر کشور در مشهد مقدس آغاز به کار کرد.

به گزارش میزان ، غلامرضا کریمی نقش آموزش بین فرهنگی در زمینه آموزش اتباع و مهاجرین را برجسته دانست و گفت: روابط گسترده‌ای در عرصه آموزش و پرورش با کشور‌های همسایه خصوصا کشور‌هایی که اهداف مشترک بیشتری با هم داریم ایجاد شده است و امضای یاداشت تفاهم و ایجاد زمینه‌های همکاری بیشتر در سفر مسئولان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران به کشور‌های همسایه در دستور کار است.

کریمی به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد شرایط تحصیل برای اتباع خارجی و پناهندگان حتی کسانی که مجوز اقامت در کشور را ندارند اشاره کرد و نگاه حاکم به تحصیل پناهندگان را یک نگاه انسانی و بشر دوستانه دانست که برای فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور عدم مستند‌سازی فعالیت‌ها را در کشور به ویژه در زمینه آموزش اتباع یک اشکال دانست و گفت: خیلی از کشور‌ها با استفاده از دیپلماسی نرم و مستندسازی مطابق با استاندار‌های بین‌المللی در مجامع رسمی و سطح بین‌الملل خودنمایی می‌کنند در حالی که حجم فعالیت آن‌ها کمتر از جمهوری اسلامی ایران است و هنوز کشور ما در مستند‌سازی و انعکاس دستاورد‌ها در این زمینه دچار مشکل است.

قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل افزود: در حال حاضر حدود ۴۷۰ هزار دانش‌آموز پناهنده در مدارس جمهوری اسلامی ایران مشغول تحصیل هستند که این تعداد ۸۰ درصد واجدان شرایط تحصیل دانش‌آموزان اتباع را شامل می‌شود در حالی که در سایر کشور‌های جهان این رقم حدود ۶۰ درصد است.

کریمی به هزینه‌های تحصیل این دانش‌آموزان هم اشاره اشاره کرد و گفت: سالانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار هزینه تحصیل اتباع در ایران می‌شود که از این مقدار سهم مجامع بین‌المللی اندک است و باید سعی کنیم تا توجه این سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی را به برنامه‌ها و فعالیت‌های کشورمان در زمینه آموزش اتباع جلب کنیم تا بتوانیم درصد بیشتری کمک‌های مالی برای این امر از آن‌ها دریافت کنیم، زیرا بسیاری از کشور‌ها در این زمینه کمک‌های قابل توجهی را از سازمان‌های بین‌المللی دریافت می‌کنند و جمهوری اسلامی نیز می‌تواند با پرزنت‌کردن فعالیت‌ها و پروژه‌های خود در این عرصه از کمک‌های بین‌المللی بیشتر استفاده کند.

وی بر علاقه اتحادیه اروپا در زمینه کمک مالی به جمهوری اسلامی برای تحصیل اتباع خارجی و پناهندگان اشاره کرد و گفت: در جلسه‌ای که با ۲۵ نفر از نمایندگان این اتحادیه داشتیم با ارائه دستاورد‌های کشور در زمینه آموزش اتباع مذاکراتی برای کمک اتحادیه اروپا به کشورمان انجام شد که در حال پیگیری آن هستیم، زیرا بر این عقیده هستیم که باید از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده لازم را ببریم.

دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجران ادارات کل آموزش وپرورش سراسر کشوراز از صبح امروز سه‌شنبه در مشهد آغاز و به مدت دور روز چالش‌ها و مشکلات آموزش اتباع کشور با حضور صاحب‌نظران از وزارت اموزش و پرورش، مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور بررسی می‌شود.

کد مطلب: 69393
زمان انتشار: چهارشنبه 21 آذر 1397 - 09:54:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب