به روز شده: 10 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 69600
زمان انتشار: چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11:52:15

15 هزار روهینگیایی از راخین میانمار فرار کردند

15 هزار روهینگیایی از راخین میانمار فرار کردند
حقوق بشر  > جهان  - برخی مستندات سازمان ملل حاکی از آن است که روند فرار اقلیت روهینگیا از ایالت راخین میانمار به علت تداوم آزار و شکنجه های گسترده نظامیان همچنان ادامه دارد، به گونه ای که 15 هزار نفر از این مسلمانان امسال از راخین فرار کرده اند.

به گزارش ایرنا، سرکوب و کشتار نظامیان و بودائیان افراطی در شهریور سال گذشته سبب کشته شدن هزاران نفر و آوارگی دستکم 750 هزار نفر از اقلیت روهینگیا در بنگلادش شد.
براساس گزارش رویترز،سازمان ملل در گزارش تازه ای اعلام کرده که دولت آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار نه تنها نتوانسته بحران آوارگی صدها هزار نفر از روهینگیایی ها را حل وفصل کند بلکه حتی نتوانسته از اعمال سرکوب های داخلی علیه این اقلیت بکاهد.
علاوه بر بنگلادش بسیاری از کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا از جمله تایلند، مالزی و اندونزی در سال جاری از مقاصد فرار مسلمانان روهینگیایی بوده اند.
در سال جاری دهها قایق کوچک و مملو از آوارگان روهینگیایی در سواحل این کشور ها شناسایی و بازداشت شدند.
طبق این گزارش، یانگ لی گزارشگر ویژه سازمان ملل در میانمار اعلام کرده که به نظر می رسد دولت میانمار تصمیم واقعی برای بازگشت صدها هزار روهینگیایی از بنگلادش ندارد.
براین اساس، بسیاری از روستاها و خانه های اقلیت روهینگیا در ایالت راخین از بین رفته و حتی این روستاها با خاک یکسان شده به گونه ای که در نقشه این منطقه نیز دیگر قابل بازیابی نیستند.
اسناد سازمان ملل حاکی از آن است که در ایالت راخین میانمار حدود 200 هزار نفر اقلیت مسلمان روهینگیایی به طور پراکنده باقی مانده اند که این افراد نیز تحت آزار و شکنجه مستمر بودائیان افراطی و ارتش میانمار قرار دارند به همین علت چندین هزار نفر از آنها امسال از این منطقه بازهم فرار کرده اند.
میانمار و بنگلادش دو ماه گذشته بر سر شروع برنامه بازگشت صدها هزار آواره روهینگیایی در روز 15 نوامبر(24 آبان) توافق کرده بودند اما عملا این دومین توافق آنها نیز در خلال بحران 15 ماهه روهینگیا، نیز تاکنون عملیاتی نشده است.
براساس این گزارش درحالیکه دولت میانمار وعده بازگرداندن آوارگان را داده اما از بین بردن نقشه روستاها و خانه های روهینگیایی ها در ایالت راخین میانمار به طرز وسیعی اجرا شده و همچنان ادامه دارد که بر تردیدها در مورد اینکه احتمالا روهینگیایی ها هیچ گاه به خانه های واقعی خود در راخین بازنخواهند گشت، می افزاید.
نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از آوارگان روهینگیایی به بازرسان حقوق بشر سازمان ملل اعلام کردند که تنها اعطای حقوق شهروندی به آنها می تواند تضمین مناسبی برای پاگذاشتن به سفری خطرناک در بازگشت به میانمار باشد.

 

کد مطلب: 69600
زمان انتشار: چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11:52:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد