به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 69744
زمان انتشار: سه شنبه 4 دی 1397 - 15:08:53

چین: آمریکا در مورد خرید ابزار جاسوسی برای سفارتخانه‌هایش توضیح دهد

چین: آمریکا در مورد خرید ابزار جاسوسی برای سفارتخانه‌هایش توضیح دهد
حقوق بشر  > جهان  - چین از دولت آمریکا خواست نسبت به افشاگری اخیر ویکی لیکس در خصوص درخواست خرید تجهیزات جاسوسی برای سفارتخانه‌های آمریکا در جهان توضیح دهد.


به گزارش ایسنا، این واکنش دولت چین بعد از آن مطرح شد که برخی اسناد انتشار یافته از سوی وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس مربوط به "لیست خرید سفارتخانه‌های آمریکا" شامل بیش از 16000 درخواست تامین کالا از سوی سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان، فاش کرد که این اقلام شامل درخواست برای خرید تجهیزات جاسوسی هم می‌شدند.

در پی این افشاگری پکن اعلام کرد که از افشای این اطلاعات درباره خریداری ابزارهای جاسوسی از سوی سفارتخانه‌های آمریکا شگفت زده شده و تقاضا دارد واشنگتن درباره این موضوع توضیح دهد.

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری خاطر نشان کرد: من اطمینان دارم بسیاری از کسانی که با این اطلاعات روبرو شده‌اند همین سوال را دارند بنا بر این من باید سوال کنم: چرا سفارتخانه‌های آمریکا در جهان انقدر تجهیزات جاسوسی پنهانی می‌خرند؟ برای چه هدفی این ابزارها را تدارک می‌بینند؟

هوآ در ادامه تاکید کرد، اطلاعات افشا شده نشان می‌دهد که آمریکا در سطحی جهانی در جاسوسی‌های مخفیانه دست دارد و این به طور خاص به همپیمانانش نیز مربوط می‌شود. من فکر می‌کنم واشنگتن باید توضیحی صریح به جامعه بین الملل درباره این مساله بدهد.

این اظهارات وی چند روز بعد از آن مطرح شد که ویکی لیکس اقدام به انتشار پایگاه داده "لیست خرید سفارتخانه های آمریکا" کرده و بیش از 16000 درخواست تامین اقلام مورد نیاز مربوط به سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان را فاش کرد.

به عنوان مثال در یک مورد در اوت 2018 در یک درخواست "تجهیزات جاسوسی تاکتیکی" سفارت آمریکا در السالوادور خواستار تامین 94 دوربین جاسوسی قابل استتار در اشیایی نظیر کراوات، کلاه، دکمه پیراهن، ساعت مچی، حافظه یو اس بی، فندک و خودکار شده است.

در یک سند ویکی لیکس فاش شده: سفارت آمریکا در کلمبیا نیز برای دوربین‌های جاسوسی مشابهی درخواست داده بود.

کلید واژه: چین
کد مطلب: 69744
زمان انتشار: سه شنبه 4 دی 1397 - 15:08:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد