به روز شده: 16 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 69797
زمان انتشار: چهارشنبه 5 دی 1397 - 13:46:03

مرگ کودکان مهاجر در بن بست بودجه دیوار مرزی ترامپ

 مرگ کودکان مهاجر در بن بست بودجه دیوار مرزی ترامپ
حقوق بشر  > جهان  -  بازداشتگاه های مرزی ایالات متحده در هیاهوی بن بست دولت و کنگره آمریکا بر سر اختصاص بودجه دیوار مرزی، برای دومین بار در یک ماه گذشته از میان کودکان مهاجر قربانی گرفت.به گزارش ایرنا، مقامات آمریکایی روز سه شنبه همزمان با کریسمس از مرگ یک کودک 8 ساله گواتمالایی خبر دادند که توسط اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا بازداشت شده بود.
این دومین مرگ کودکان مهاجر و پناهجو در ماه جاری در بازداشتگاه دولتی آمریکا است.
منابع آمریکایی مدعی هستند که آزمایشات سلامت درمورد همه کودکان زیر 10 سال از جمله آنهایی که به همراه والدین خود یا بدون سرپرست وارد آمریکا می شوند، در مراکز «مراقبت و بازداشت» گشت مرزی این کشور انجام می شود.
با این حال در گزارش های ارسالی از این مرکز اشاره ای به تعداد این کودکان نشده، هر چند که تخمین زده می شود این عده شامل هزاران کودک باشد.
اداره گمرگ و حفاظت مرزی آمریکا اعلام کرده که گزینه های مختلفی را برای مواجهه با ازدحام جمعیت مهاجران در مراکز بازداشتگاهی خود در بخش «ال پاسو» شامل شهر مرزی ال پاسو در غرب تگزاس و مکزیک بررسی می کند.
این اداره از افشای هویت پسربچه ای که دچار مرگ شده خودداری کرد اما «خواکین کاسترو» نماینده دمکرات از ایالت تگزاس با افشای نام این کودک گفت: «بسیاری از سووالات بی پاسخ مانده است از جمله اینکه چه تعداد کودک در بازداشتگاه اداره گمرک وحفاظت مرزی کشته شده اند؟»
مرگ این پسربچه فقط 17 روز بعد از جان سپردن «جاکلین کال» کودک 7 ساله اهل گواتمالا به خاطر از دست رفتن آب بدن و شوک به وقوع پیوست.
روزنامه 'واشنگتن پست' در گزارشی در این زمینه نوشت: تازه ترین آمار مرگ کودکان مهاجر بدنبال بن بست بر سر درخواست «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای تصویب بودجه بیشتر برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک بوقوع پیوسته که به تعطیلی بخش هایی از دولت از چهار روز گذشته تاکنون منجر شده است.
ترامپ روز گذشته (سه شنبه) بار دیگر گفت که تا وقتی خواسته او تامین نشود، احتمال تغییر در این وضعیت وجود ندارد.
ترامپ در گفت وگو با خبرنگاران از دفتر بیضی شکل خود در کاخ سفید گفت: «نمی توانم بگویم دولت از چه زمانی دوباره باز می شود. می توانم بگویم که تا وقتی دیوار، حصار یا هر چیزی که دوست دارید بنامید نداشته باشیم دولت باز نخواهد شد.»
حدود 25 درصد دولت آمریکا از نیمه شب روز جمعه این هفته در آمریکا تعطیل شده است.
ترامپ از خواسته خود برای اختصاص پنج میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی دفاع کرده و می گوید، فقط ورزشکاران المپیک می توانند از چنین ساختاری عبور کنند.
برآورد می شود که حدود 800 هزار از دو میلیون و 100 کارمند فدرال در سراسر آمریکا، یا بیش از یک سوم آنها، تحت تاثیر تعطیلی دولت در آمریکا قرار بگیرند.
ترامپ همچنین مدعی شده که بسیاری از کارمندان فدرال به او گفته اند تا وقتی بودجه دیوار مرزی تامین نشده به تعطیلی دولت ادامه دهد.
اظهارات ترامپ خشم اتحادیه های کارگری را برانگیخته است. رئیس اتحادیه کارگری آمریکا موسوم به «اتحادیه کارکنان خزانه داری ملی» این ادعای ترامپ را رد کرده و گفت: کارمندان فدرال نباید هزینه چنین سوء عملکرد را بپردازند.
«تونی رییردون» رئیس این اتحادیه که نماینده 150 هزار عضو 33 سازمان و اداره فدرال است روز دوشنبه هفته جاری گفت: این تعطیلی دولت بیهود است. کنگره و کاخ سفید کاری به وظایف خود در باز نگهداشتن دولت عمل نکرده اند.
برخی نمایندگان دمکرات وضعیت کودکان در بازداشتگاه های مرزی را به چالش کشیده اند.
«لوسیل رایبل الرد» نماینده ارشد دمکرات از ایالت کالیفرنیا در کمیته فرعی تخصیص بودجه امنیت ملی گفت: واقعیت این است که بازداشتگاه محل نگهداری کودکان به ویژه کودکان بیمار نیست. وقتی تشخیص داده می شود کودکی مریض است با تب بالا، چرا باید او را به مرکز بازداشتگاهی فرستاد که حتی برای نگهداری کودکان سالم هم مناسب نیست؟
بر اساس گزارش واشنگتن پست، بخش ال پاسوی اداره گمرگ و محافظت مرزی آمریکا شاهد افزایش ورود خانواده های است که بدنبال کسب پناهندگی آمریکا هستند.
بر اساس دستور دادگاه، این اداره حق ندارد کودکان را بیش از 72 درصد در این مراکز نگهداری کند اما برخی مقامات تصدیق کرده اند که گاه برای دور زدن این محدودیت، کودکان را از یک بازداشتگاه به بازداشتگاه دیگری منتقل می کنند. پسربچه ای که به تازگی دچار مرگ شد 130 ساعت در مرکز مربوطه به سر می برده است.
والدین جاکلین دختر بچه ای که ابتدا در بازداشتگاه آمریکا فوت کرد، گزارش اداره گمرک و محافظت مرزی آمریکا را که مدعی شده بود کودک شان قبل از مرگ چند روز بدون آب و غذا بوده است، رد کردند و گفتند که جاکلین در بدو ورود به آمریکا کاملا سالم بود.
وزارت امنیت ملی آمریکا تصدیق کرده که این دختربچه مهاجر در بررسی های عادی از وضعیت سلامت حین بازداشت، نشانه ای از بیماری نداشته است.
اما صرف نظر از چنین روایاتی پزشکان و مدافعان حقوق بشر بر این باور هستند که سیاست های سختگیرانه دولت ترامپ جان پناهجویان همچون این کودکان را در معرض تهدید قرار داده است.

کد مطلب: 69797
زمان انتشار: چهارشنبه 5 دی 1397 - 13:46:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد