به روز شده: 10 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 69817
زمان انتشار: چهارشنبه 5 دی 1397 - 16:14:16

عامل تشدید خشونت در آسیای جنوبی را بشناسید

عامل تشدید خشونت در آسیای جنوبی را بشناسید
حقوق بشر  > جهان  - بنیاد اروپایی مطالعات آسیای جنوبی در تحلیلی نوشت؛ با ادامه حمایت حکومت عربستان سعودی از ایدئولوژی وهابیت باید در سال 2019 نیز شاهد تشدید نزاع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در منطقه جنوب آسیا بود.

به گزارش ایرنا به نقل از تحلیل بنیاد اروپایی مطالعات آسیای جنوبی، منطقه آسیای جنوبی با داشتن تنوع در زبان، فرهنگ و مذاهب اکثر اوقات شاهد نزاع‌های مختلف میان کشورهای این منطقه بوده است، اما در این میان هرگز نمی‌توان حمایت مالی کشورهای غربی و عربی از برخی از گروه‌های تروریستی و افراطی در ادامه تنش در منطقه جنوب آسیا را نادیده گرفت. برای مثال عربستان سعودی شدیداً به دنبال ترویج ایدئولوژی وهابیت در منطقه جنوب آسیا است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عاملین به خشونت کشیدن این منطقه به شمار می‌رود.
عربستان با ساخت مساجد و مدارس در کشورهای آسیای جنوبی تنها به دنبال تشدید خشونت و ناآرامی در منطقه است و از آنجا که زیربنای کشورهای آسیای جنوبی خود نیز میزبان بسیار خوبی برای رشد افراطی گرایی است گسترش ایدئولوژی خشونت عربستان در این منطقه به‌راحتی صورت می‌گیرد.
علاوه براین، کارشناسان منطقه‌ای بنیاد اروپایی براین باورند که سطح تنش و نزاع در این منطقه در سال 2019 در حوزه روابط میان افغانستان و پاکستان، منطقه کشمیر، پاکستان و هند، بحران میانمار، شورشیان بلوچستان و منابع آبی تشدید خواهد شد.
طبق گزارش تحلیلی کارشناسان، این نزاع‌ها پتانسیل تبدیل شدن به یک جنگ بزرگ در سال 2019 که تأثیر بسیار زیادی بر امنیت روابط اروپا-اقیانوسیه دارد، خواهند داشت.
اختلاف نظرها که ظاهراً غیرمستقیم هستند، می‌توانند باعث تشدید نزاع بر کشورهای منطقه و در آخر منجر به قدرت گرفتن افراط‌گرایان در این منطقه شود.
درگیری میان مسلمانان و بودائی‌ها در میانمار می‌تواند باعث تحریک افراط‌گرایان در کشورهای افغانستان، پاکستان و بنگلادش گردد تا بهانه‌ای برای گسترش مرزهای افراط گرایی خود در منطقه داشته باشند. تفسیرهای غلط و افراطی برخی از گروها از دین در این منطقه تبدیل به ابزاری سیاسی توسط برخی از دولت‌های منطقه شده و سطح تنفر در جنوب آسیا را به‌شدت افزایش داده است.
کارشناسان براین باورند که تبلیغات متداوم از طرف بازیگران دولتی و غیردولتی سطح بی‌اعتمادی میان کشورها و مردم این منطقه را افزایش داده است. برای مثال، حمله مرگبار به مدرسه ارتش پیشاور در دسامبر سال 2014 که منجر به کشته شدن شمار 140 کودک بی‌گناه گردید نمونه‌ای از تحریک افراطیون است.
بعد از رخداد این حادثه دردناک، کشورهای هند و پاکستان به‌جای حل منازعات داخلی خود هر یک دیگری را به علت حمایت از گروه‌های تروریستی و افراطی مورد سرزنش قرار داد.
مسئله کشمیر نیز مانند مثال بالا یکی دیگر از نزاع‌های دائمی میان پاکستان و هند است که تاکنون بدون کوتاه آمدن طرفین برای ایجاد صلح و ثبات در این منطقه باعث رشد و تقویت افراطیون و تروریست‌ها شده و تاکنون تعداد زیادی از مردم بی‌گناه جان خود را به دلیل این نزاع‌ها از دست داده‌اند.
منطقه کشمیر که بخشی از آن در خاک هند و بخشی دیگر در خاک پاکستان قرارداد سالیان سال است که مسئله نزاع میان دو کشور هند و پاکستان شده و هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی تاکنون است.

کد مطلب: 69817
زمان انتشار: چهارشنبه 5 دی 1397 - 16:14:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد