به روز شده: 6 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 69990
زمان انتشار: سه شنبه 11 دی 1397 - 11:31:53

حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی و رنج یمنی‌ها

حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی و رنج یمنی‌ها
حقوق بشر  > جهان  -  نیویورک تایمز در گزارشی جامع به موضوع حملات عامدانه عربستان سعودی به غیرنظامیان یمنی پرداخته و چگونگی رقم خوردن بحران بشردوستانه در یمن توسط تاکتیک‌های جنگی عربستان سعودی را تشریح کرده است.

به گزارش میزان، نیویورک تایمز در گزارشی جامع به موضوع حملات عامدانه عربستان سعودی به غیرنظامیان یمنی پرداخته و چگونگی رقم خوردن بحران بشردوستانه در یمن توسط تاکتیک‌های جنگی عربستان سعودی را تشریح کرده است.


در این گزارش که با نقشه‌های جغرافیایی از پراکندگی حملات سعودی‌ها همراه شده، آمده است: در نتیجه حملات هوایی ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی به یک مراسم عروسی در نزدیکی شهر موکای یمن در سپتامبر ۲۰۱۵، دست‌کم ۱۵۰ غیرنظامی یمنی جان خود را از دست دادند.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

ائتلاف سعودی در واکنش به انتشار خبر بمباران عروسی توسط این ائتلاف در بیانیه‌ای "همه اخبار مربوط به این موضوع را دروغین" خواند.

ائتلاف سعودی در اکتبر ۲۰۱۶ با بمب‌های ساخت آمریکا مراسم خاکسپاری را در نزدیکی صنعا هدف حملات خود قرار دد که در نتیجه آن ۱۵۵ غیرنظامی جان باختند.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

یک ژنرال سعودی در ابتدا ادعا کرد جنگنده‌های این ائتلاف هیچ مراسم خاکسپاری‌را هدف قرار نداده‎اند، اما چند روز بعد ائتلاف سعودی با پذیرش این اتفاق، اعلام کرد یک جنگنده این ائتلاف در هدف گیری دچار اشتباه شده بود.

ائتلاف سعودی در آگوست ۲۰۱۸ یک اتوبوس مدرسه حامل کودکان را هدف قرار داد.
 
سی. ان. ان اعلام کرد بمب‌های استفاده شده در این حمله ساخت آمریکا بوده‎اند. چهل کودک و ۱۰ بزرگسال در نتیجه این حمله جان باختند. کوچکترین قربانی تنها ۶ سال داشت.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

ائتلاف طی بیانیه‌ای بابت این اشتباه ابراز تاسف کرده و با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد.

این حملات هوایی بخشی از جنگ هوایی گسترده ائتلاف سعودی علیه یمن است که از سال ۲۰۱۵ – آغاز تجاوز عربستان به یمن- تاکنون ۴۶۰۰ غیرنظامی را به کام مرگ فرستاده است. دایره‌های موجود در عکس گستره و تعداد حملات سعودی‌ها را از زمان آغاز جنگ نشان می‌دهد.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

عربستان سعودی و متحدانش در سه سال اخیر با حمایت آمریکا جنگی را علیه یمن کشور همسایه اش آغاز کرده است. ائتلاف تحت فرماندهی عربستان با استفاده از جت‌های جنگنده قدرتمند و کشتی‌های جنگی تاکتیک‌هایی را به کار می‌گیرد که ضمن به حداقل رساندن خسارات و تلفات خود، هزاران غیرنظامی یمنی را کشته و اقتصاد شکننده یمن را نابود کند. معمار این جنگ، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با رویای پیروزی سریع وارد این جنگ شد، اما این رویا به سرعت رنگ باخت.

عربستان و متحد اصلی‎اش، امارات عمدتا از جنگ هوایی برای حمله به یمن استفاده می‌کنند. آن‌ها که با جنگ افزار‌ها و بمب‌های آمریکایی مسلح شده‎اند، هزاران حمله هوایی به بیمارستان‎ها، مراسم عروسی و مراسم تشییع جنازه را در مناطق تحت کنترل نیرو‌های یمنی انجام داده اند.

خلبانان ائتلاف برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن توسط نیرو‌های یمنی در سطح بالایی پرواز می‌کنند و این امر خود منجر به کاهش دقت در حملات می‌شود. ضمن این که به طور معمول فهرست مناطق غیرنظامی را نادیده می‌گیرند.

آمریکا از همان ابتدای جنگ از ائتلاف سعودی در قالب فروش تسلیحات و بمب و سوخت رسانی هوایی به جنگنده‌های ائتلاف در آسمان یمن، حمایت کرد. دولت اوباما پس از حمله ائتلاف به مراسم خاکسپاری در سال ۲۰۱۶ که سبب کشته شدن ۱۵۵ نفر شد، فروش تسلیحات هدایت شونده به ائتلاف را ممنوع کرد، اما به سوخت رسانی به جنگنده‌های متجاوزان ادامه داد. در ماه مه ۲۰۱۷، دولت ترامپ ممنوعیت فروش موشک را لغو کرد و قرارداد تسلیحات جدیدی را با عربستان منعقد نمود.

ترامپ اعلام کرد نمی‌خواهد از منافع چند میلیارد دلاری اسلحه با عربستان چشم‎پوشی کند. این در حالی است که جنگ، اقتصاد از پیش ضعیف یمن را کاملا نابود کرد.

یمن همواره کشوری فقیر بود که سالانه شمار زیادی از مردمش در اثر گرسنگی و بیماری جان خود را از دست می‌دادند. اما در سه سال اخیر اقتصاد این کشور کاملا ویران شد.

بیشترین جمعیت یمن در غرب این کشور در فاصله بخش کوهستانی تا دریا زندگی می‌کنند. بخش عمده قسمت شرقی کشور بیابان وسیع خالی از سکنه است.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

غالب حملات هوایی ائتلاف سعودی به شهر بندری الحدیده انجام می‌شود. این شهر از شمال با عربستان و از جنوب با تعز هم مرز است.

به دلیل ضعیف بودن بخش کشاورزی یمن، این کشور عمده مواد خوراکی موردنیاز خود را وارد می‌کند. حدود ۷۰ درصد مواد غذایی یمن از طریق واردات تامین می‌شود. با ادامه جنگ، محاصره و محدودیت واردات مواد غذایی ادامه خواهد یافت.

ترکیب محاصره، بمباران، سقوط ارزش پول ملی و قطع حقوق کارمندان بخش عمومی در مناطق تحت کنترل نیرو‌های یمنی اقتصاد این کشور را تخریب کرد.

این جنگ، فقیرترین کشور خاورمیانه را در برابر برخی از ثروتمندترین کشور‌های منطقه قرار داد. ذخایر نفتی عربستان ۳۸ برابر ذخایر نفتی یمن است. البته اقتصاد یمن در اثر جنگ کلیه قابلیت‌های خود را از دست داد.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

کارخانه‌ها نابود و میلیون‌ها نفر بیکار شده اند. در سال جاری ارزش پول ملی یمن به شدت سقوط کرده و تورم به شدت افزایش یافت. بانک مرکزی یمن پول زیادی چاپ کرد که این امر تورم را شدت بیشتری بخشید.

برای مردم یمن این موضوع به بهای افزایش قیمت مواد غذایی، سوخت و دارو تمام شد. هزینه یک سبد غذایی اساسی از زمان آغاز جنگ دو برابر شده است. پس انداز مردم تمام شده و خانه و ماشین و اموال خود را برای تامین نیاز‌های روزمره فروخته‎اند. بسیاری در معرض گرسنگی قرار دارند.

سازمان ملل برآورد کرده است که ۱۶ میلیون یمنی معادل بیش از نیمی از جمعیت این کشور، با وجود کمک‌های بشردوستانه بین المللی، به طور جدی دچار کمبود مواد غذایی هستند.

بحران گرسنگی یمن در حال تبدیل شدن به فاجعه است. حداقل ۸۵۰۰۰ کودک جان خود را از دست داده‎اند. پیش بینی‌های مربوط به ناامنی غذایی نشان می‌دهد که در صورت عدم اقدامات فوری، قحطی ملی نزدیک است.

گرسنگی تبدیل به یک سلاح جنگی شده است. به گفته محققان، ائتلاف سعودی برای منزوی کردن نیرو‌های یمنی، مزارع، قایق‌های ماهیگیری و کارخانه‌ها را بمباران می‌کند. غیرنظامیان به شدت هدف قرار می‌گیرند. نقاط روی نقشه پراکندگی حملات هوایی علیه اهداف ماهیگیری و کشاورزی را نشان می‌دهد.
 
 حملات عربستان، بمب‌های آمریکایی، رنج یمنی‌ها

دست‌کم ۶۵۰۰ غیرنظامی در اثر حملات هوایی و دیگر خشونت‌های مرتبط با جنگ، از جمله جنایات جنگی متعدد جان خود را از دست داده اند. اما تهدید بزرگتر برای مردم یمن همچنان نادیده گرفته می‌شود.

آسیب اقتصاد یمن میلیون‌ها نفر را در آستانه قحطی و بدترین موج شیوع وبا در تاریخ جنگ‌های سراسر جهان قرار داده است. ائتلاف تحت فرماندهی سعودی، با هواپیما‌های جنگی، محاصره و قدرت اقتصادی گسترده، سهم بزرگی از مسئولیت این جنگ را به عهده دارد.

مذاکرات صلح سوئد در ماه دسامبر روزنه‌ای برای پایان جنگ در این کشور محسوب می‌شود. آتش بس در بندر کلیدی الحدیده برقرار شده است.

بسیاری از شکست این مذاکرات که می‌تواند منجر به وخامت اوضاع یمن شود، می‌هراسند. قحطی می‌تواند به واقعیت مبدل شود و میلیون‌ها شهروند غیرنظامی سنگین‌ترین بها را پرداخت خواهند کرد.

کد مطلب: 69990
زمان انتشار: سه شنبه 11 دی 1397 - 11:31:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب