به روز شده: 6 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 70180
زمان انتشار: سه شنبه 18 دی 1397 - 10:49:28

پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا

پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا
حقوق بشر  > جهان  - موسسه پژوهشی رند در یادداشتی تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه را مورد بررسی قرار داده است.
در این یادداشت «جیمز دابینز» نماینده سابق آمریکا در امور افغانستان و پاکستان این تصمیم ترامپ را با شیوه‌ای نادرست توصیف کرده است.

در این یادداشت آمده است: تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه که منجر به استعفای «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا شد، تصمیمی در مسیری غلط و در زمانی اشتباه بود. این تصمیم در صورت عدم اصلاح، می‌تواند پیامد‌های فاجعه باری داشته باشد.
 
 
پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا؛ سوریه و افغانستان باتلاق‌هایی برای دولت آمریکا
 

ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۳ در خاورمیانه بیش از حد گسترش یافته است. حمله به عراق از همان اول یک اشتباه استراتژیک و شاید پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا بوده است.

نویسنده در ادامه به تلاش‌های متعدد اوباما و ترامپ برای خروج از این بن بست اشاره کرده و تاکید می‌کند مهندسی تغییرات در این عرصه واقعا دشوار است.

دابینز از عراق، سوریه و افغانستان به عنوان باتلاق‌هایی برای دولت آمریکا یاد می‌کند که هیچیک از سیاست‌های امریکا برای آن‌ها مناسب نبوده و تعهدات، ائتلاف‏‎ها، شرکای محلی و در مجموع کلیه تلاش‌های آمریکا همگی به بن رسیده است.
 
 
پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا؛ سوریه و افغانستان باتلاق‌هایی برای دولت آمریکا
 

دابینز، تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه را اگرچه تصمیمی درست می‌داند، اما تصریح می‌کند که این تصمیم در حالی اتخاذ شد که هیچیک از هم پیمانانش در جنگ سوریه مورد مشورت قرار نگرفتند.

نویسنده در پایان با اشاره به نظر «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا که این تصمیم ترامپ را ناشی از مقاصد سیاسی می‌داند، دو نکته مهم را در این مورد یادآور می‌شود: صرف نظر از پیامد‌های پیدا و پنهان این تصمیم ترامپ که ماهیتی پاردوکسیکال و تحریک کننده دارد، عدم هماهنگی با متحدان و حتی با سازمان‌های داخلی مربوطه در آمریکا، زنگ خطری را در کشور به صدا درآورده است.
 
این شرایط با روی کار آمدن کنگره جدید در آغاز سال ۲۰۱۹ آشفته‌تر نیز خواهد شد. اگر این آشفتگی‌ها به حوزه امنیت ملی نیز بسط یابد، همه آمریکایی‎ها در معرض امواج سهمگینی قرار خواهند گرفت.

منبع: میزان

کد مطلب: 70180
زمان انتشار: سه شنبه 18 دی 1397 - 10:49:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد