به روز شده: 8 ساعت و 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 70323
زمان انتشار: یکشنبه 23 دی 1397 - 11:14:37

معترضان ضد دولتی در پاریس با گاز اشک‌آور و آب‌ پرفشار سرکوب شدند

معترضان ضد دولتی در پاریس با گاز اشک‌آور و آب‌ پرفشار سرکوب شدند
حقوق بشر  > جهان  - پلیس پاریس در نهمین هفته از اعتراضات متوالی علیه اصلاحات اقتصادی امانوئل ماکرون، تلاش کرد تا با آب پرفشار و گاز اشک‌آور معترضان جلیقه زردی که اطراف طاق نصرت تجمع کرده‌ بودند، متفرق کند.

 

به گزارش ایسنا، راهپیمایی هزاران تن از معترضان فرانسوی شنبه در پاریس پر سر و صدا بود اما حرکتشان عمدتا به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد. با این حال خبرگزاری رویترز گزارش داد، گروه کوچکی از معترضان از مسیر اصلی جدا شدند و بطری و سایر اشیاء به سمت پلیس پرتاب کردند.      

به گفته شاهدان، پلیس ضد شورش فرانسه در نزدیکی "طاق نصرت" از آب پر فشار و گاز اشک‌آور علیه معترضانی که اقدام به پرتاب سنگ و ریختن رنگ می‌کردند، استفاده کرد. گروهی از معترضان هم در داخل و اطراف شانزلیزه که در هفته‌های اخیر شاهد اغتشاشاتی بود، تجمع کردند و بسیاری از آنها خواستار استعفای امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه شدند. روی بنر یکی از معترضان نوشته شده بود: "ماکرون، ما کاخ شما را ویران می‌کنیم."

براساس برآورد وزارت کشور فرانسه، شنبه حداکثر حدود ۸۴ هزار معترض در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند که ۵۰ هزار تن بیش از اعتراضات هفته گذشته بود اما به رکورد ۲۸۲ هزار ۱۷ نوامبر که اولین روز از آغاز اعتراضات بود، نرسید. این وزارتخانه، شمار معترضان در پاریس را ۸۰۰۰ تن برآورد کرد که بیش از دو هفته گذشته می‌شد.

طبق اعلام پلیس فرانسه، ۱۵۶ معترض جلیقه زرد در پاریس به اتهام حمل اشیایی با کاربرد دوگانه که قابلیت تبدیل به سلاح داشتند، بازداشت شدند. در مجموع ۲۴۴ معترض بازداشت شدند که هنوز ۲۰۱ تن از آنان آزاد نشدند. در جریان اعتراضات این هفته غارت یا سوزاندن خودروها، همچون هفته‌های گذشته، مشاهده نشد.  

علاوه بر این، هزاران معترض در شهرهای "بوردو" و "تولون" در جنوب فرانسه و همچنین "استرازبورگ" در شرق و شهر "بورژ" در مرکز فرانسه به خیابان‌ها آمدند. به گفته مقام‌های بورژ،‌ حدود ۵۰۰۰ جلیقه زرد فقط در همان محدوده تعیین ‌شده تجمع کردند. مرکز این شهر تاریخی به روی معترضان بسته بود اما حدود ۵۰۰ معترض وارد آنجا شدند که در نهایت به زد و خورد با پلیس و سوزاندن سطل‌های زباله کشانده شد.

در شهر استرازبورگ، حدود ۲۰۰۰ معترض مقابل ساختمان پارلمان اروپایی تجمع کردند و بعد به سمت مرکز این شهر حرکت کردند. هیچ گزارشی از خشونت یا غارت در آنجا گزارش نشده است. برای اعتراضات این هفته، بیش از ۸۰ هزار نیروی امنیتی در سراسر فرانسه به حالت آماده‌باش درآمدند که شامل استقرار ۵۰۰۰ پلیس در پاریس می‌شد.

کلید واژه: فرانسه
کد مطلب: 70323
زمان انتشار: یکشنبه 23 دی 1397 - 11:14:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد