به روز شده: 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 70427
زمان انتشار: چهارشنبه 26 دی 1397 - 14:34:49

ریاست گروه ۱+۷۷ به فلسطینی‌ها واگذار شد/ واکنش گوترش

 ریاست گروه ۱+۷۷ به فلسطینی‌ها واگذار شد/ واکنش گوترش
حقوق بشر  > جهان  - رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل با تاکید بر اینکه اسرائیل با اشغال اراضی فلسطینی‌ها مانع توسعه در خاورمیانه می‌شود، بار دیگر تشکیل کشور مستقل فلسطین را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مراسمی که در سازمان ملل برای واگذاری ریاست گروه ۷۷ + چین از مصر به فلسطین برگزار شد، اظهار کرد: ادامه شهرک‌سازی‌ها و اشغال فلسطین روند توسعه اراضی فلسطینی‌ها و توان آنها برای همکاری و هماهنگی را تضعیف می‌کند و آینده توسعه تمامی ملت‌های منطقه را به تعویق می‌اندازد.

عباس در این مراسم گفت که به راه‌حلی مسالمت‌آمیز که به اشغالگری پایان داده و استقلال کشور فلسطین را به پایتختی قدس شرقی محقق کند و در عین حال به زندگی مسالمت‌آمیز و در صلح و امنیت در کنار "کشور" اسرائیل پایبند است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر تشکیل کشور مستقل فلسطین را خواستار شد و گفت: اسرائیل با اشغال اراضی فلسطینی‌ها مانع توسعه در خاورمیانه می‌شود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه شنبه طی مراسمی که در مقر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، ریاست گروه ۱+۷۷ در سال ۲۰۱۹ را تحویل گرفت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از خبرگزاری رسمی فلسطین "وفا"، محمود عباس در این مراسم تصریح کرد که دولت فلسطین از هیچ تلاشی برای تضمین فعالیت دست جمعی به منظور استفاده از دستاوردهای گروه ۱+ ۷۷ طی ۵۵ سال گذشته فروگذار نخواهد کرد.

وی افزود: بی‌شک، تحویل گرفتن ریاست این گروه مسؤولیت بزرگی است که دولت فلسطین با نهایت تواضع، اخلاص و از خود گذشتگی آن را بر دوش خواهد کشید و عزم خود برای دفاع از منافع این گروه و تقویت مواضع کشورهای عضو سازمان ملل را جزم خواهد کرد.

عباس با تاکید بر اینکه فلسطین در دوره ریاست گروه ۱+۷۷ تلاش خواهد کرد زمینه تحکیم روابط میان این گروه و تمامی اعضای سازمان ملل را فراهم کند، خاطرنشان ساخت که برگزاری دومین کنفرانس سازمان ملل در سطح مقامات عالی رتبه در راستای همکاری میان کشورهای جنوب که به میزبانی بوئنوس آیرس در مارس آینده برگزار خواهد شد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 عباس با اشاره به اینکه تقویت صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه، عرصه‌های وسیعی برای تحقق توسعه پایدار و ثابت تمامی کشورهای منطقه بر اساس توافقنامه‌ها و معاهدات بین‌المللی فراهم خواهد کرد، اعلام کرد که تداوم شهرک سازی و اشغالگری رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین مانع از اجرای برنامه توسعه و همکاری و ارتباط منطقه ای تمامی ملت‌ها می‌شود.

عباس بر پایبندی فلسطین به قوانین بین‌المللی و نهادهای بین‌المللی و نیز حل مسالمت آمیز منازعه بر اساس پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی و تحقق استقلال کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی که بتواند در کمال صلح و امنیت در مرزهای سال ۱۹۶۷ و در کنار "کشور اسرائیل" به حیات خود ادامه دهد، تاکید کرد.

وی همچنین خواستار حل تمامی مسائل مشمول حل نهایی و به ویژه مساله آوارگان و اسرا بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و طرح صلح عربی ارائه شده در سال ۲۰۰۲ شد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین از اعضای گروه ۱+۷۷ و به ویژه گروه آسیا ـ پاسفیک به خاطر اعتماد به وی تقدیر و تشکر کرد و از کشورهای عضو سازمان ملل نیز به خاطر تصویب قطعنامه برخورداری دولت فلسطین از اختیارات خود به موجب ریاست گروه ۱+۷۷ قدردانی نمود.

عباس در همین راستا از نقش جمهوری عربی مصر به ریاست عبد الفتاح سیسی و تلاش‌های ارزشمند این کشور از طریق "سامح شکری" وزیر خارجه مصر و گروه کاری مصری به ریاست "محمد ادریس" نماینده دائم مصر در سازمان که سال گذشته مسؤولیت ریاست گروه ۱+۷۷ را بر عهده داشت، تشکر کرد.

ریاست فلسطین بر گروه مذکور به آن اجازه می‌دهد که نشست های مجمع عمومی سازمان ملل و کنفرانس‌های بین المللی که زیر نظر این مجمع یا سازمان ملل برگزار می‌شود، شرکت کند و در کنار صدور بیانیه‌ها، پیشنهادات و اصلاحاتی را به نمایندگی از گروه ۱+۷۷ ارائه دهد.

فلسطین به عنوان یک کشور ناظر و غیرعضو در سازمان ملل حضور دارد، این امر امتیازاتی از جمله پیوستن به قراردادهای بین‌المللی را به فلسطین می‌دهد اما این کشور حق رای‌دهی در مجمع عمومی این سازمان را ندارد.

فلسطینی‌ها به شدت نسبت به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دسامبر گذشته برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل واکنش نشان دادند، عباس نیز روابط خود با دولت ترامپ را قطع کرده و مخالفت خود را با هرگونه طرح صلح پیشنهادی آمریکا ابراز داشته و گفتند، آمریکا حامی اسرائیل است.

 

محمود عباس

سازمان ملل:‌ عباس رسما درخواست عضویت کامل فلسطین را مطرح نکرد


این د رحالی است که  وزارت خارجه فلسطین اعلام کرد که برای طرح درخواست برای عضویت کامل خود در سازمان ملل آماده می‌شود، هر چند که این درخواست با مخالفت آمریکا مواجه خواهد شد. از طرفی دو تن از مسؤولان سازمان ملل طرح چنین درخواستی از سوی عباس را تکذیب کردند.

 ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطین در جمع خبرنگاران اعلام کرد که وزارت خارجه فلسطین برای طرح درخواست برای عضویت کامل خود در سازمان ملل آماده می‌شود.

مالکی گفت: ما می‌دانیم که با وتوی آمریکا مواجه خواهیم شد اما این امر مانع از آن نمی‌شود که ما درخواست خود برای عضویت کامل را مطرح نکنیم.

وزیر خارجه فلسطین در ادامه اظهار کرد: فلسطینی‌ها همزمان با تلاش‌هایشان برای ارائه درخواست عضویت کامل سازمان ملل طی چند هفته آتی، طرح خود برای جلب حمایت در شورای امنیت را آغاز خواهند کرد.

در حال حاضر فلسطینی‌ها به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل حضور دارند و در صورتی که عضویت کامل این سازمان را به دست آورند، به منزله این است که کشورشان از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود.

براساس گزارش روزنامه رای الیوم، هر کشوری که بخواهد به عضویت سازمان ملل درآید، ابتدا باید موافقت شورای امنیت را به دست آورد، البته پیش از آنکه در این مورد در مجمع عمومی سازمان ملل تصمیمی گرفته شود، آمریکا در شورای امنیت حق وتو دارد و می‌تواند آن را نقض کند.

در مقابل استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و مونیکا گرایلی، سخنگوی ماریا فرناندا اسپینوزا، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در دو کنفرانس مطبوعاتی که در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، اینکه محمود عباس درخواست رسمی به گوترش یا اسپینوزا در این خصوص داده باشد را  تکذیب کردند.

دوجاریک گفت: در دیدار روز دوشنبه عباس با گوترش درباره این مساله صحبتی نشد.

او افزود: عباس در دیدار با گوترش هیچ‌گونه سندی در ارتباط با این درخواست ارائه نکرد، دیدار خوب و صمیمی بود اما هیچ‌گونه سندی در این مورد ارائه نشد.

گرایلی نیز اظهار کرد: دیدار عباس و اسپینوزا بیش از یک ساعت طول کشید و مساله گروه ۷۷ و چین محور این گفت‌وگو بود، در این نشست هرگز درباره مساله عضویت فلسطین در سازمان ملل گفت‌وگو نشد.

 

محمود عباس

گوترش: به همکاری با گروه ۷۷ و چین تحت ریاست فلسطین امیدواریم

همچنین دبیرکل سازمان ملل همزمان با ریاست فلسطین بر گروه ۷۷ و چین برای سال ۲۰۱۹ به همکاری با این گروه ابراز امیدوار کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی که در مراسم انتقال ریاست گروه ۷۷ و چین به فلسطین در مقر این سازمان در نیویورک داشت، اظهار کرد: فلسطین و مردم آن در برخی موضوعات بین‌المللی چالشی‌تر و پویاتر از تجربه مستقیمی برخوردار هستند.

گوترش گفت: شما (منظور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین) در شرایط خوبی برای برعهده گرفتن ریاست این گروه هستید، به ویژه که سال ۲۰۱۹ سالی دشوار برای اقدامات مشترک ما در زمینه پایان دادن به فقر، توقف نابرابری‌ها و نیز انتقال به اقتصادهای جامع‌تر و پایدارتر خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل افزود: کشورهای گروه ۷۷ و چین در مذاکراتی که به توافقی جهانی درباره مهاجرت امن منجر شد، نقش مثبتی ایفا کردند.

مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر گذشته با اکثریت آراء قطعنامه‌ای را تایید کرد که بر اساس آن به فلسطین اختیارات قانونی برای بر عهده گرفتن ریاست گروه ۷۷ و چین در سال ۲۰۱۹ را به دست آورد.

این قطعنامه که مصر آن را تدوین کرد، مورد تایید ۱۴۶ کشور قرار گرفته و در مقابل تنها آمریکا، رژیم صهیونیستی و استرالیا آن را رد کرده و در این میان ۱۵ کشور نیز از شرکت در رای‌گیری خودداری کردند.

طبق این قطعنامه فلسطین اجازه حضور در نشست‌ها و کنفرانس‌های سالانه‌ای که گروه ۷۷ و چین در آنها شرکت می‌کنند را یافته است.

همچنین این قطعنامه به آنها حق اظهارنظر در گروه و مشارکت در تدوین پیشنهادها و اصلاحات و نیز حق ارائه یادداشت‌های اجرایی را می‌دهد.

 

کد مطلب: 70427
زمان انتشار: چهارشنبه 26 دی 1397 - 14:34:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد