به روز شده: 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 70601
زمان انتشار: چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 13:50:24

آیت اللهی: ۱۶۱ قانون به نفع زنان بعد از انقلاب تصویب شده است

آیت اللهی: ۱۶۱ قانون به نفع زنان بعد از انقلاب تصویب شده است
زنان  -  دبیر کارگروه زنان و خانواده ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: ۱۶۱ قانون به نفع زنان بعد از انقلاب تصویب شده است؛ همچنین مرکز حمایت از حقوق زنان و نیز بنیاد صیانت از حقوق خانواده در قوه قضائیه تشکیل شده است.

به گزارش میزان، زهرا آیت‌اللهی صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های کارگروه زنان و خانواده ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی، گفت: در این کارگروه مسایل زنان و خانواده از جوانب مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: امام راحل و خصوصا رهبر معظم انقلاب که عمده زمان رهبری شان به بعد از جنگ بر می‌گردد، صحبت‌های مختلفی درباره زنان را در سخنرانی‌های خود مطرح کرده‌اند که کتابی در این باره تدوین کردیم.

آیت‌اللهی خاطرنشان کرد: کتاب دیدگاه «جایگاه حقوق و مسئولیت‌های زنان در دیدگاه رهبران جمهوری اسلامی ایران (امام خمینی و مقام معظم رهبری)» نام دارد. این کتاب مطمئنا در تدوین اسناد بالادستی نظام در حوزه زنان و خانواده می‌تواند محل رجوع قرار گیرد.

دبیر کارگروه زنان و خانواده ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیان کرد: کارگروه پس از تشکیل به بررسی این موضوع پرداخت که چه ساختار‌هایی برای زنان بعد از انقلاب ایجاد شده است.

آیت‌اللهی تصریح کرد: اقدامات در حوزه‌های مختلف زنان و خانواده را در ۱۰ عنوان حقوقی قضایی، آموزش و پژوهش، سلامت، فرهنگ و هنر، مشارکت‌های اقتصادی، حمایت‌های اجتماعی، دفاعی و امنیتی، بین‌الملل، معنویت و دینداری و حضور زنان در مشارکت‌های اجتماعی و مردمی مورد بررسی قرار دادیم.

وی گفت: از ویژگی‌های مهم بعد از انقلاب که در حوزه زنان و خانواده وجود داشت و در دیگر کشور‌ها وجود نداشت، حضور و مشارکت‌های مردمی زنان است، زیرا ما ادعا کردیم نظام دو بعد جمهوریت و اسلامیت دارد و زنان در این عرصه‌ها بعد از انقلاب موفق حاضر شدند.

آیت‌اللهی تاکید کرد: آموزش و پرورش، نهضت سوادآموزی، وزارت علوم، حوزه‌های علمیه، سازمان فنی و حرفه ای، آموزش کودکان استثنایی و آموزش‌های عمومی حوزه‌هایی بودند که در بُعد آموزش و پژوهش بعد از انقلاب فعال شده‌اند.

دبیر کارگروه زنان و خانواده ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیان کرد: در کارگروه، به دستگاه‌ها اصرار کردیم تا اقدامات شان در حوزه زنان و خانواده را معرفی کنند. در باغ موزه دفاع مقدس غرفه‌هایی را گرفتیم تا دستگاهها کار‌های خود در عرصه اجرایی حوزه زنان و خانواده را ارائه دهند.

آیت‌اللهی افزود: در حوزه زنان و خانواده اقدامات چشمگیری آن هم با وجود تحریم‌ها و تبلیغات ولنگاری‌ها صورت گرفته است، زنان جامعه ما در مقایسه با اوضاع کنونی کشور‌های دیگر بسیار عفیف هستند. نقش زن در رسانه یک زن عفیف است نه زنی که تنها بر جنبه جنسی او تکیه می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره هجمه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود و نحوه پاسخگویی به آن‌ها گفت: ما هم اکنون مدیریت شبکه‌های اجتماعی را در دست نداریم و چون در این زمینه نتوانستیم فعالیت مناسب و مطلوبی داشته باشیم، فعلا صدا سیما فقط به نوعی مسئول پاسخگویی به شبهات شده است.

دبیر کارگروه زنان و خانواده ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیان کرد: باید اطلاعات لازم را در جامعه پخش کنیم تا کاربران شبکه‌های اجتماعی بتوانند به آن‌ها رجوع کنند.  اعتراف می‌کنم در مدیریت شبکه‌های اجتماعی به طور کامل ورود نکرده‌ایم و اما این را باید در نظر داشته باشیم این شبکه‌ها چند سالی است که خیلی فعال شده‌اند.

آیت‌اللهی درباره علت مقایسه اقدامات مختلف انجام شده پس از انقلاب با قبل از انقلاب نیز خاطرنشان کرد: باید کار‌های انجام شده را بگوییم؛ چراکه تلاش‌های زیادی شده و این تلاش‌ها بعضا از سوی افرادی است که به صورت غیر رسمی کار می‌کنند و صرفا از سوی دستگاه‌های رسمی نیستند.

وی بیان کرد: کارویژه اصلی کارگروه زنان و خانواده در ستاد چهل سالگی انقلاب، ارائه دستاورد‌های نظام در طول ۴۰سال است.

آیت اللهی خاطرنشان کرد: ۴۲ دستگاه در کارگروه زنان و خانواده فعالیت و مشارکت داشتند و ۲۲ دستگاه عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده بودند و ۱۸ دستگاه نماینده‌ای نداشتند.

وی اضافه کرد: در توسعه مشاغل خانگی و خانوادگی بعد از انقلاب شاهد تحولات فراوانی بوده‌ایم.

دبیر کارگروه زنان و خانواده ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خاطرنشان کرد: ۱۶۱ قانون به نفع زنان بعد از انقلاب تصویب شده است؛ همچنین مرکز حمایت از حقوق زنان و نیز بنیاد صیانت از حقوق خانواده در قوه قضائیه تشکیل شده است. تعداد دو‌هزار قاضی زن در دادسرا‌ها مشغول هستند و همچنین ۴۲۲ دادیار زن داریم.

کد مطلب: 70601
زمان انتشار: چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 13:50:24
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب