به روز شده: 12 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 70612
زمان انتشار: چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 16:15:11

هنوز آمریکا نتوانسته مرضیه هاشمی را متهم کند/اعلام آمادگی وزارت خارجه برای گرفتن وکیل

هنوز آمریکا نتوانسته مرضیه هاشمی را متهم کند/اعلام آمادگی وزارت خارجه برای گرفتن وکیل
حقوق بشر  > جهان  - معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما گفت: وزارت خارجه آمادگی خود را برای پیگیری آزادی ایشان اعلام کرده است و برای گرفتن وکیل آمادگی دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همزمان با برگزاری دومین جلسه دادگاه مرضیه هاشمی، خبرنگار بازداشت شده ایرانی‌-آمریکایی در آمریکا، نشست خبری با حضور خانواده مرضیه هاشمی و دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف بررسی آخرین وضعیت وی و بازخوانی کارنامه حقوق بشری آمریکا در محل باشگاه خبرنگاران جوان در حال برگزاری است.

آغاز نشست خبری با حضور خانواده مرضیه هاشمی و معاون برون مرزی رسانه ملی

پیمان جبلی معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ابتدای مراسم ضمن قدردانی از برگزاری این نشست و خیر مقدم به اصحاب رسانه گفت: دل تمام ما همکاران رسانه ای برای آزادی انسان های مظلوم می تپد و امیدواریم این اقدامات باعث آزادی خبرنگار ما از اسارت شود.

وی درباره آخرین وضعیت مرضیه هاشمی افزود: فعلا ۱۱ روز است که بدون تفهیم اتهام در بازداشت به سر می برند و تا آنجایی که ما از زبان خودشان شنیده ایم در چندروز اول بازداشت، شرایط سختی را سپری کرده اند.به نظرم این شیوه تعمدی است که پلیس آمریکا از آن استفاده می کند و سعی بر فشار روانی بر ایشان دارند.

جبلی با بیان اینکه شرایط غیر طبیعی که پلیس آمریکا برای او به وجود آورده باعث نگرانی فعالان رسانه ای در ایران و خارج از ایران شده است، گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده، ایشان در جلسه امروز برای سومین بار مقابل هیئت بازجویی قرار می گیرد و یقین داریم هیچ اتهامی مورد توجه خانم هاشمی نیست جز اعتقادات و باورهای ایشان که برخواسته از آزادی و عدالت خواهی است.

وی ادامه داد:خانم هاشمی در آستانه شهادت حضرت زهرا(س) به اسارت درآمدند و مانند حضرت زینب(س) بهای آزادگی و آزادی را می پردازند.

معصومه سادات دستوریان همسر برادر خانم هاشمی گفت:قریب به ۱۱ روز است که مرضیه هاشمی در زندان به سر می برد و طبق گفته رضا فرزند مرضیه هاشمی هربار که به آمریکا می رویم سوالات متعدد در فرودگاه از ما می پرسند و برایم خیلی عجیب بود که جلوی چشم من مادر من را دستگیر کردند.

دستوریان ادامه داد: جای تاسف دارد که کشوری که دم از حقوق بشر می زند خانمی ۵۱ ساله را به این شکل دستگیر می کند و با غل و زنجیر به زندان می برند.

وی با تاکید بر اینکه من برای چنین کشوری که دم از آزادی می زند، متاسف هستم، گفت: از آقای جبلی برای زحماتشان تشکر می کنیم ولی ما به عنوان خانواده خانم هاشمی از سازمان ملل و جمهوری اسلامی ایران می خواهیم که پیگیر آزادی ایشان باشند‌.

زهرا هاشمی همسر برادر خانم هاشمی با بیان اینکه ایشان شخصیت نمونه و بارزی دارد، گفت: او فردی پرکار و فعال است و تمام توان خود را برای این کار گذاشته بود. همیشه کار را به امور دیگر ترجیح می‌داد و به تمام مظلومین دنیا توجه داشت . خصوصیات اخلاقی ایشان بی نظیر است؛ انشالله به زودی شاهد آزادی او باشیم.

وی ادامه داد: روا نبود که دولت آمریکا چنین رفتار وحشیانه ای با او داشته باشد درحالیکه هیچ اتهامی ندارد. و نمیدانیم چرا دولت آمریکا چنین رفتاری  با او داشته است.

هاشمی با بیان اینکه در چند روزی ابتدایی اصلا از او اطلاع نداشتیم و بعد که وکیل آمریکایی در تماس با ما گفت: اوضاع خوبی دارد اما وقتی خودشان تماس گرفتند از اوضاع بد زندان خبر دادند. حتی غذای حرام گوشت برای او آورده بود که چند روزی به همین دلیل گرسنه بود و وقتی پول  برای او واریز کردیم به او اطلاع نداده بودند و بدترین رفتار را با او داشتند.

پیمان جبلی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: از روز اول تمام ظرفیتهای رسانه ای شبکه پرس تی وی را برای آزادی ایشان درنظر گرفتیم و اتاق فکری را با دوستان خارج از این شبکه تشکیل دادیم.

وی ادامه داد:دیروز بنده مجلس بودم، با نمایندگان مجلس رایزنی کردیم و با تمام افراد متصل به این جریان، در تماس هستیم. امروز از تجمع  مقابل سازمان ملل  استفاده کردیم و نامه‌ای را  برای آنها فرستادیم.

معاون شبکه های برون مرزی در ادامه بیان کرد: روش و رفتار دولت آمریکا نشان دهنده آن است که تمام ادعاهای آنها تا به امروز، به روشنی و با شفافیت بدون هیچ پوششی از بین رفته است و حتی در شکل و ظاهر هم آن را رعایت نمی کنند‌. ما مدتها شاهد نقض حقوق بشر آمریکایی در زندان های آمریکا بودیم. چنین مواردی در دولت آمریکا کم نیست و باید از تمام ظرفیت ها و روشها استفاده کرد اما چون این رفتار بار اول در کشور آمریکا نیست، باید شاهد بیداری جوامع باشیم.

وی گفت:تمام کشورهایی که مطلع زندانی شدن خانم هاشمی بودند پیام های خودشان را ضد دولت آمریکا منتشر کردند و امیدوارم که این پیام ها در رسانه ها جهانی شود.

دستوریان در ادامه برنامه گفت: ایشان سالی یکبار به آمریکا می روند و از خانواده دیدن می کنند، حتی در زمانی که برادرشان هم مریض بود درخواست  ملاقات با او را  داشت.البته خانم هاشمی همیشه می دانستند که اتفاقی برای او خواهد افتاد، همواره مانع رفتن او می شدیم، اما می گفت که ژورنالیست هستم و باید برود. حتی  زمانی که من هم با او در سفر آمریکا همراه بودم، بارها در ساعت های طولانی  در اتاق دربسته سوال و جواب می شدیم و ما را می گشتند.

وی با بیان اینکه من مطمئنم خانم هاشمی فرد بسیاری قوی، متدین و معتقد است و این ویژگی برای همه محرز است، ادامه داد:او  همیشه پرکار بودند و شخص ترسویی نیست و مطمئنم که او مشکلی ندارد.

هاشمی با تاکید بر اینکه مشکل ما این است که او بدون هیچ اتهامی زندانی است،گفت: اگر سوالی دارند، تحت الحفظ سوال و جواب کنند نه اینکه تک تک اعضای خانواده او را هم دادگاهی کنند. حتی پسر ۲۳ ساله او را هم سوال و جواب می‌کنند‌ بدون اینکه هیچ اتهامی داشته باشند‌

وی با بیان اینکه ایشان  سال ۶۰ ازدواج کردند و سه نوه دارند،گفت: او برای دیدن فرزندانش به آمریکا رفته بود که هنگام بازگشت به ایران این اتفاق رخ داد. قبل از بازگشت در تماس با او متوجه شدیم که کسالت دارند و سرما خورده بودند.

هاشمی ادامه داد:خانواده خانم هاشمی مسیحی بودند؛ پدر و مادر و  همسرشان را در طی یک سال از دست دادند و پس از آن خواهرشان هم فوت کردند. فکر می کنم امروز برادرشان باید در دادگاه حاضر شود.

معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران در مورد اینکه  وزارت خارجه چه اقداماتی برای آزادی ایشان انجام داده اند، اظهار کرد: وزارت خارجه آمادگی خود را برای پیگیری این موضوع اعلام کرده است و برای گرفتن وکیل  آمادگی دارند.

وی گفت: ایشان به دلیل آنکه همسر یک شهروند ایرانی هستند تابعیت ایرانی دارند و اتفاقا وزیر امور خارجه  کشورمان آشنایی کاملی با خانم هاشمی دارند و در زمان تحصیلشان در آمریکا از نزدیک با ایشان در ارتباط بوده اند.توقع ما از ظرفیت دیپلماسی وزارت خارجه، اقدام عملی در این موضوع است.

حسین مرتضی مدیر دفتر خبرگزاری العالم در سوریه، به صورت مهمان ویژه در ادامه مراسم ضمن ابراز خرسندی از حضور‌ خود در این نشست گفت: هنگامی که به سیاست آمریکا نگاه می کنیم، نشان می دهد که این سیاست جدیدی نیست که دولت آمریکا آن را دنبال می کند. خانم هاشمی با زبان خود دشمن با آنها صحبت می کردند و جنایات را با زبان خودشان به دشمن بیان می کردند.

جبلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دادگاه امروز ایشان را چگونه پیش بینی می کنید، بیان کرد: احتمال می دهیم که این هیئت بازپرسی اتهامی به ایشان وارد نکند و او را تبرئه کند و ایشان آزاد شوند. اما احتمال دوم این است که هیئت بازپرسی ایشان را متهم کند و راهی دادگاه شوند. احتمال سوم این است که ایشان در همین دادگاه بازپرسی محاکمه شوند و به دادگاه نروند. حالت چهارم این است که ایشان توسط هیئت ۲۳ نفره مورد اتهام و مجازات قرار گیرد و سپس پرونده ایشان به عنوان مجرم به دادگاه معرفی شود.

جبلی گفت:در ابتدا از باشگاه خبرنگاران جوان و شبکه برون مرزی تشکر می کنم و می‌گویم که تمرکز بیشتری بر شبکه های مجازی برای نشر این خبر داشته باشند تا انشالله تجمع بعدی را با آزادی خانم هاشمی داشته باشیم.

دستوریان در ادامه نشست گفت: در تماس با فرزندان خانم هاشمی متوجه شدیم که هیچ کدام اجازه دیدن مادر را در این چند روز نداشتند و‌فقط تلفنی با او  صحبت کرده اند، به گفته امام، آمریکا احمقانه ترین رفتار را دارد و خودشان گور خودشان را می کنند. انشاالله نابودی آنها نزدیک است.

جبلی در پایان مراسم با تاکید بر اینکه انتظار ما از تمام رسانه ها و مطبوعات این است که کنار خانم هاشمی بایستند، گفت: توهین به خانم هاشمی توهین به خبرنگاران و روز نامه نگاران است که در این انقلاب پرورش یافته اند. مسئله خانم هاشمی دغدغه همه رسانه های داخلی و خارجی است و نگاه سیاسی ندارد و همه باید کنار ایشان بایستیم.

هاشمی گفت: آمریکا چهره واقعی خودش را نشان داد و امیدواریم به زودی شاهد آزادی خانم هاشمی باشیم.

دستوریان در پایان گفت:از همه رسانه‌ها، مردم، آقای جبلی و باشگاه خبرنگاران تشکر می کنم و از همه درخواست دعا دارم که انشالله دادگاه ایشان ختم به خیر شود.

گفتنی است بیش از یک هفته از بازداشت توهین‌آمیز و غیرقانونی مجری و خبرنگار شبکه پرس تی وی می‌گذرد. با این حال تلاش‌های مردمی در سراسر جهان برای آزادی این بانوی مسلمان ایرانی-آمریکایی همچنان ادامه دارد.

کلید واژه: مرضیه هاشمی
کد مطلب: 70612
زمان انتشار: چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 16:15:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد