به روز شده: 7 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 70637
زمان انتشار: شنبه 6 بهمن 1397 - 11:55:25

خبرنگار پرس تی وی: با من همانند یک برده در زندان آمریکا رفتار شد

خبرنگار پرس تی وی: با من همانند یک برده در زندان آمریکا رفتار شد
حقوق بشر  > جهان  - خبرنگار و گوینده آمریکایی‌الاصل شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی پس از آزادی از زندان گفت که در بازداشتگاه آمریکا با او مانند یک برده رفتار شده و هیچ احترامی برای حقوق او قائل نشده‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگارن جوان، مرضیه هاشمی، خبرنگار و گوینده آمریکایی‌الاصل شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی پس از آزادی از زندان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: در بازداشتگاه آمریکا با او مانند یک برده رفتار شده و هیچ احترامی برای حقوق او قائل نشده‌اند.

مرضیه هاشمی خبرنگار پرس‌تی‌وی گفت: «با من همانند یک برده رفتار شد.»

وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: «آن‌ها به حقوق من هرگز احترام نگذاشتند. ارتباط من با همه جا قطع شد.»

خبرنگار پرس‌تی‌وی افزود: «من بسیار نگران بودم. آن‌ها مرا زندانی کرده بودند. من نمی‌توانستم بیرون بیایم.»

خبرنگار شبکه خبری پرس‌ تی‌وی همچنین روز پنجشنبه( 4 بهمن 1397) ، بعد از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس دلیل بازداشت خود در آمریکا را شغل و عقایدش عنوان کرد.

خبرنگار پرس‌ تی‌وی که بدون وارد شدن هیچ اتهامی در واشنگتن دستگیر و زندانی شده بود، گفت دولت آمریکا قصد داشت به او هشدار بدهد که مراقب حرکاتش باشد.

وی بازداشت خود را غیرضروری خواند و گفت در صورت ارسال احضاریه به صورت داوطلبانه در دادگاه حاضر می‌شده است. هاشمی با اشاره به شعار «دوباره آمریکا را با عظمت کنیم» که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آن را مطرح کرده است، گفت: «نمی‌دانم منظور او چیست، ولی اگر منظور این باشد که روز به روز حقوق اساسی انسان‌ها از آن‌ها بیشتر و بیشتر سلب شود، این از نظر من باعظمت شدن آمریکا نیست.»

هاشمی افزود دادستان‌ها در اولین جلسه دادگاه درباره دلیل بازداشت گفتند با توجه به اینکه درباره او خطر فرار مطرح بوده، تصمیم به بازداشت وی گرفته‌ شد. این خبرنگار در همین خصوص گفت: «به آن‌ها گفتم من از چیزی فرار نمی‌کردم، چون اساساً کاری انجام نداده‌ام. دلیلی وجود نداشت شما بگویید که درباره من خطر فرار وجود دارد.» 

مجری پرس‌ تی‌وی ادامه داد: «من به حقیقت و فریاد زدن حقیقت اعتقاد راسخ دارم. معتقد به رساتر کردن صدای مظلومان هستم و مواقعی وجود دارد که این مسئله با سیاست‌های قدرت‌های موجود تناقض دارد و بخش زیادی از ماجرا مربوط به همین است.»

هاشمی گفت در زندان محل نگهداری‌اش در واشنگتن وادارش کردند حجابش را بردارد و به او یک تی‌شرت سفید داده شد که آن را روی سرش بگذارد. هنگام عبور از ساختمانی که در آن هم زندانیان زن و هم زندانیان مرد حضور داشتند، به او گفته شد که نمی‌تواند از این تی‌شرت برای پوشاندن سرش استفاده کند و فقط بعد از ورود به سلول خود می‌تواند سرش را با آن بپوشاند. او همچنین گفت تا چند روز آداب غذایی منطبق با مذهب او نیز رعایت نشد. آسوشیتدپرس درباره این اظهارات مرضیه هاشمی با اداره امور جزایی ناحیه کلمبیا تماس گرفت، اما پاسخی دریافت نکرده است.

وی تاکید کرد: «اگر در برابر این قانون سکوت کنیم و اجازه دهیم اجرا شود، به سمت خودمان برخواهد گشت. فکر نمی‌کنم اکثر آمریکایی‌ها بخواهند که کشورشان به این سمت حرکت کند.»

گفتنی است، مرضیه هاشمی، مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی الاصل شبکه پرس تی‌وی است که ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» آمریکا بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در واشنگتن منتقل شد. در اولین دادگاه وی قاضی اذعان کرد که او هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص تنها به عنوان آنچه اصطلاحا «شاهد کلیدی» خوانده می‌شود، بازداشت شده است. شاهد کلیدی، فردی است که گمان می‌رود از اطلاعاتی مهم برای رسیدگی به یک پرونده قضایی برخوردار است. 

پرس‌ تی‌وی بامداد پنجشنبه خبر آزادی وی را بعد از ۱۱ روز بازداشت بی‌دلیل اعلام کرد. خانواده هاشمی در بیانیه‌ای بعد از آزادی او تأکید کردند اجازه نخواهند داد این مسئله به بوته فراموشی سپرده شود.

 

کد مطلب: 70637
زمان انتشار: شنبه 6 بهمن 1397 - 11:55:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد